Gökyüzü Ve Yeryüzü… Hepinize Merhaba

GÖKYÜZÜ

Merhaba Sevgili Okurum,

Bundan sonra seninle bu köşede sık sık bir araya gelecek olmanın heyecanı içindeyim.

İlk yazımda öncelikle sana “Bu köşe neden var?” sorusunun cevabını vermek isterim. Bu köşe var çünkü yeryüzü ve gökyüzü bir bütün. “Gökte neyse yerde de o; yerde nasılsa gökte de öyle” ve bu prensip sadece insanlar için değil, yeryüzündeki ve gökyüzündeki tüm canlılar için geçerli.

Dolayısıyla, enerji kaynağımız Güneş’in, Ay’ın, gezegenlerin ve diğer gökcisimlerinin hareketleri, etkileşimleri, sadece insanları değil tüm yeryüzünü etkiliyor. Hal böyleyken, tüylü dostlarımız neden bunun dışında kalsın ki?

DOLUNAYDA KURT OLAN İNSANLAR MI?

Onların da bir doğum saatleri ve yerleri var. Onlar da hangi mevsimde, hangi ayda, Ay’ın hangi evresinde olduğumuzdan etkileniyorlar, hem de belki de bizden daha bile fazla…

Örneğin dolunayda kurda dönüşen insanlarla ilgili efsaneleri hatta güncel televizyon ve sinema yapımlarını hepimiz duymuşuzdur. Elbette bu kurt adamlar ve kurt kadınlar birer kurgu ürünü ancak bilim insanları ayın evrelerinin diğer birçok hayvanı tıpkı insanlar gibi etkilediğini ortaya koyuyor.

Ay’ın insanların fizyolojisi ve psikolojisi üzerine etkilerini inceleyen çok sayıda çalışma mevcut ancak bu köşenin gündemi dolayısıyla onları atlayıp hayvanlar kısmına geçeceğim. Örneğin ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri kayıtlarına göre, bilim insanları balıklardan hamster’lara birçok hayvanın hem yaşamsal değerlerinin hem de davranışlarının ayın evrelerine göre değiştiğini tespit etmiş.

Ay’ın evreleri böceklerde hormonal değişimlere sebep olurken balıklarda üremeyi etkiliyormuş. Dolunay zamanlarında kuşlarda normalde görülen melatonin ve kortikosteron seviyelerindeki dalgalanma ortadan kalkıyormuş. Geyikler ve yabanda yaşayan diğer otçullar dolunay zamanı yumurtlama eğiliminde oluyormuş. Avustralya’nın büyük resifinde yaşayan mercanlar dolunay sırasında çiftleşiyormuş. Hamster’lar ise dolunay zamanlarında tekerleklerinde gözle görülür miktarda daha fazla zaman geçiriyormuş.

GÖKYÜZÜ SENİN HAYVANINI NASIL ETKİLİYOR?

Velhasıl en başta da dediğim gibi gökyüzünde olan biten her şey yeryüzündeki tüm canlıları tarih boyunca etkiledi ve etkilemeye devam edecek. Biz de bu köşede söz konusu etkilere yakından bakmaya, düzenli olarak yaşanan benzerlikleri ortaya çıkarmaya ve tahmin edilebilir kılmaya çalışacağız.

Kimi zaman gökyüzünün hayvanların mizaçlarını nasıl etkilediğine, kimi zaman da bu etkilerin hayvanlarla insanlar arasındaki ilişkileri nasıl şekillendirdiğine bakacağız. Umuyorum okurken sen de benim kadar keyif alırsın.

Şimdilik veda vaktim geldi benim. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, hoşça kal, yıldızlarla kal…

Paylaşan Petastro