Hayvansever Çocukların Elinden Düşüremeyeceği 9 Şahane Kitap

Hayvanlarla ve doğayla barışık çocuklar için okumaya doyamayacakları kitapları derledik! Hayvanların büyülü dünyasına kapı aralayan bu keyifli eserleri okumayan kalmasın…

HAYVANSEVER ÇOÇUKLARA KİTAPLAR

ARMUT ÇİÇEĞİ KÖYÜ’NÜN KARGALARI – ALDOUS HUXLEY (5+ yaş)

Kitabın yazarı, distopya edebiyatının en güçlü eserlerinden biri olan Cesur Yeni Dünya ile tanıdığımız İngiliz yazar Aldous Huxley. Huxley bu öyküyü 1944 yılında Teksas’a yaptığı bir Noel gezisinde, orada yaşayan yeğeni Oliva için yazmış. Öykünün geçtiği Armut Çiçeği Köyü de adını Olivia ve ailesinin yaşadığı yerden alıyor. Kitap, Armut Çiçeği Köyü’nde yaşayan Bay ve Bayan Karga’nın hikayesini anlatıyor. Bay ve Bayan Karga’nın evlerinin kurulu olduğu ağacın dibinde, bir de yılan yaşıyor. Bu yılan yüzünden Bayan Karga’nın yumurtaları sürekli kayboluyor ve Bay Karga bu problemi çözmek için bilge arkadaşı Bay Baykuş’a danışmaya karar veriyor… Kitabı cazip kılan faktörlerden birinin de Sophie Blackall’un muhteşem çizimleri olduğunu eklemek isteriz.

 

FEDOR AMCA – USPENSKİ (7+ yaş)

Rus edebiyatıyla tanışmak için harika bir başlangıç sayılabilir. Kitabın ismi sizi yanıltmasın, bu bir amcanın değil, Fedor adlı bir çocuğun hikayesi. Kedisi Miço’yla Süt Kesiği köyüne doğru yolculuğa çıkan Fedor, yolda tanıştığı Dilber İnek, Topaç Köpek, Uysal Buzağı gibi yepyeni arkadaşlar ediniyor ve onlarla kurduğu hayat, okumalara doyamayacağınız bir öyküye dönüşüyor. Fedor Amca, içerdiği birbirinden renkli karakterler ve “Ev Güneşi” gibi algıları zorlayan yepyeni kavramlarla çocukların hayal gücünü mesaiye çağırıyor. Bunu yaparken de bir çocuğun hayvan dostlarıyla kurduğu eşsiz bağa hayran bırakıyor.

 

GRİ TAÇLI TURNA KUŞU – ÖMÜR KURT (6+ yaş)

Çağdaş çocuk edebiyatımızın sevilen yazarlarından Ömür Kurt, Gri Taçlı Turna Kuşu ile fabl türündeki ilk eserine imza atıyor. Öyküde ornitorenkten misk öküzüne, tembel hayvandan alpakaya kadar bir çok sıra dışı hayvan yer alıyor. Gri Taçlı Turna Kuşu, hayvanlar aleminin farklı yüzleriyle tanışmak için harika bir fırsat.

 

GÜNEŞİ UYANDIRALIM – JOSE MAURO DE VASCONCELOS (10+ yaş)

Güneşi Uyandıralım, çocuk edebiyatının unutulmaz klasiği Şeker Portakalı’ndan tanıyıp sevdiğimiz Zeze’nin serüvenlerinin devam niteliğinde. Zeze artık büyüyor ve maalesef onunla birlikte acıları, problemleri de büyüyor. Yoksullukla boğuşmaya devam eden ailesi onu sırf iyi bir eğitim alıp hayatını kurtarabilmesi için evlatlık vermek zorunda kalıyor. Yeni evinde de hiçbir şey yolunda gitmezken, Zeze’nin uyanmak istediği bu kabusta tek bir can yoldaşı var: Kurbağası ‘Adam’… Bu kurbağa ona hayatı öğretiyor ve yine bir çocukla hayvanın eşsiz dostluğuna tanık oluyoruz.

 

HER ŞEYİ YANLIŞ ANLAYAN KEDİ – BEHİÇ AK (8+ yaş)

Behiç Ak canlılararası iletişimi güçlü tasvirlerle süslediği kuvvetli kurgularla anlatmakta usta bir yazar. Her Şeyi Yanlış Anlayan Kedi’de Nazlı adlı ev kedisinin öyküsünü anlatıyor. Nazlı’nın ailesi, evin babasının yeni işi sebebiyle taşınmak zorunda kalıyor. Yeni bir ev herkesin hayatını değiştirecek. Tabii Nazlı Kedi’ninkini de… Bir ev kedisinin gözünden hayata bakmak çocukların hayal gücünü harekete geçirecek.

 

 

HACHIKO, SAHİBİNİ BEKLEYEN KÖPEK – LUİS PRAT MARTİNEZ (8+ yaş)

Tokyo Üniversitesi’nin profesörlerinden Eisaburo Ueno ile evlat edindiği Hachiko’nun öyküsünü duymayan kalmamıştır. Sinemaya da uyarlanan bu yaşanmış öykü, Luis Prats Martinez’in kalemiyle çocuklarla buluşuyor. Tüm dünyayı sarıp sarmalayan duygu yüklü hikaye Polonyalı sanatçı Zuzanna Celej’in göz alıcı sulu boya çizimleriyle renkleniyor. Hachiko, sadakatin ve insanla hayvanın eşsiz dostluğunun her kütüphanede kendine yer bulması gereken öyküsü.

 

BİSKÜVİ KUTUSUNDAKİ MARTI – DOĞAN GÜNDÜZ (8+ yaş)

Bisküvi Kutusundaki Martı, küçük bir çocuğun bir martının hayatını kurtarmak için verdiği eşsiz mücadelenin öyküsünü anlatıyor. Uzun beton yığınlarının arasından gökyüzünü görmeye çalışarak yaşam mücadelesi veren tek canlıların biz insanlar olmadığımızı, hayvanların yardım çağrılarına kulak tıkayarak yaşadığımızı hatırlatıyor bizlere. Bisküvi Kutusundaki Martı, vicdan ve masumiyet gibi kavramlarla tanışmak için harika bir hikaye.

 

ÖKSÜZ CİVCİV – RIFAT ILGAZ (7+ yaş)

Edebiyatımızın usta kalemlerinden Rıfat Ilgaz’ın çocuk edebiyatına kazandırdığı Öksüz Civciv’de, Ankara’da yaşayan şehir çocuğu Güliz’in öyküsü anlatılıyor. Güliz, annesiyle birlikte yaz tatilinde Kastamonu’nun Cide ilçesine gider ve burada kaldıkları evin bahçesindeki kümesin tek civcivi Öksüz’ün bakımını üstlenir. Güliz bu tatilde hem doğayla, hem de insanlar ve hayatla ilgili büyük dersler alacaktır.

 

hayvanlar senfonisi

HAYVANLAR SENFONİSİ – DAN BROWN

Da Vinci Şifresi’nin yazarı Dan Brown, çocuklar için şahane çizimler ve müziklerle süslenmiş Hayvanlar Senfonisi’ni yazdı. Hayvanlar Senfonisi okurunu, Maestro Fare ve kendi gibi müzisyen arkadaşlarıyla bir ormanlarda, bir denizlerin derinliklerinde gezintiye çıkarıyor. Kitapta yok yok. Dev bir  mavi balina, hızlı mı hızlı çitalar, minik böcekler, zarif kuğular, daha neler neler. Üstelik her biri gizemli sırlar taşıyor. Bu gizemleri Maestro Fare’nin paylaştığı ipuçlarıyla okur bir bir çözüyor. Kitabı okurken App Store veya Google Play’den ücretsiz olarak erişebileceğiniz uygulama sayesinde, her illüstrasyonun Dan Brown tarafından bestelenmiş kendine ait müziğini dinleme şansına erişiyorsunuz.

Paylaşan heymypet