Ginepiglerde Güneş Çarpması ve Önleme Yöntemleri

Malum yaz da geldi… Ginepiglerde güneş çarpması gibi büyük bir sorunu önlemek için elimizden gelen her şeyi yapma vakti! Peki nasıl mı? O da yazımızda!

ginepiglerde güneş çarpması

Ginepiglerin ne kadar hassas olduğunu bilmeyen yoktur herhalde, hele ki ginepig ebeveyniysen! Tabii bu hassasiyet ısı değişimleri için de geçerli. Bundan dolayı ginepiglerde güneş çarpması tüm ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bir konu. O zaman başlayalım kemirgen dostlarımızda güneş çarpmasını tanımaya!

Ginepiglerin vücut ısısı normalde 38-40 derece arasında gidip gelir. Eğer bu ısı 41-42 dereceyi bulursa aman dikkat. Tabii hayvanlar için hassas termometreler olmadan bu dostumuzun vücut ısısını ölçmek pek kolay değil. Yani dışarıdan şöyle bir bakarak dostunun ne kadar ısındığını anlayamayabilirsin. Tam da bu yüzden güneş çarpmasının fiziksel belirtilerine şöyle bir göz atmakta fayda var.

GİNEPİGLERDE GÜNEŞ ÇARPMASI BELİRTİLERİ

 • Uyuşukluk
 • Hızlı nefes alıp verme
 • Açık ağız
 • Bir yana yatıp uzanma
 • Salya akıtma
 • Ateş nöbetler

İlk dikkat etmen gereken nokta, ginepiginin hareketlerinin hızı olmalı. Eğer kemirgen dostun normalde olduğundan daha uyuşuk hareket ediyorsa tehlike çanlarını çalmaya başla. Bir de buna hızlı nefes alma eklenirse diğer belirtileri beklemeden hızlıca veteriner hekime danışmalısın.

ginepiglerde güneş çarpması

PEKİ YA GÜNEŞ ÇARPMASI SEBEPLERİ?

Belki biraz düz mantık gelecek ama, onları da sıralayalım:

 • Sakın dostunu bir araçta uzun süre kapalı bırakma
 • Ginepiginin kafesini sürekli güneş alan bir yere koyma
 • Eğer kafesinden dışarı çıkıp geziyorsa yazın bu gezileri kısa tutmaya çalış
 • Evinin kendisi çok sıcaksa dostunu en az sıcak odada barındırmaya özen göster

Kemirgen dostuna güneş çarptığına inanıyorsan onu hızlıca soğuk bir yere taşı. Ginepigin banyo yapmaya alışkınsa ona hızlıca soğuk bir banyo da yaptırabilirsin. Yok sudan korkuyor ve böyle şeylerden tedirgin oluyorsa onu fazladan strese sokmaya hiç gerek yok. Spreyli şişelerden birine soğuk su doldurup dostuna püskürtsen bile yeterli. Şayet hayvan ayakta duramıyorsa yapılacak şey belli, hızlıca veteriner hekim yolunu tut. Bu tür güneş çarpmaları birden fazla gerçekleşiyorsa yine veteriner hekime danışman gerek. Onun yazacağı hidrasyon temelli bir diyet bu sorunun önüne rahatlıkla geçebilir.

Ginepiglerde güneş çarpması için bizim bildiklerimiz bu kadar. Aslında ne olursa olsun en fazla dikkat etmemiz gereken nokta, dostlarımızın beden dili. Ginepiglerin beden dilini detaylıca ele aldığımız yazımıza buradan ulaşabilirsin!

  Paylaşan heymypet