Erkek Kediler Ne Zaman Kısırlaştırılır? Erkek Kedilerde Kısırlaştırma

Tüylü dostunu kısırlaştırmayı düşünüyorsun ama bunu ne zaman yapman gerektiğinden pek emin değilsin. O halde seni hemen yazımıza doğru alalım…

kedinin dik dik bakması

Erkek kediler ne zaman kısırlaştırılır? Erkek kedileri kısırlaştırmak için en uygun zaman nedir? Kısırlaştırma sonrası hayatımızda ne gibi değişiklikler olur? Tüylü dostunun cinsel hayatına dair radikal bir karar verme arifesindesin. Kafanda onlarca soru balonunun oluştuğunu görür gibiyiz.

Hemen soru işaretlerini tek tek gidermeye çalışalım. Yazımızı okuduktan sonra kafandaki soruların çoğunun cevaplanmış olacağını düşünüyoruz.

ERKEK KEDİLER NE ZAMAN KISIRLAŞTIRILIR?

Çalışmalara göre erkek kediler için ideal kısırlaştırma dönemi, cinsel olgunluğa erişmeden önce. Yani yaklaşık olarak 5. aylık olmadan önce kısırılaştırılmalılar. Kediler 5. aylarını bitirip 6 aylık olduklarında cinsel olgunluğa erişmeye ve eş aramaya başlarlar. Bu dönemlerde bölgelerini işaretlemek için tuhaf kokulu bir sıvı salgılamaya başlarlar. Evin her yerine bu sıvıdan bırakırlar. Eminiz şu an çok net şekilde hatırladın o kokuyu 🙂 Neyse ki bu konuda iyi haberlerimiz var. Okumaya devam et. Eğer erkek kedini kısırlaştırmayı düşünüyorsan bu işlemi henüz 5 aylık olmadan gerçekleştirmelisin. Bu sayede çok büyük faydalar görmen mümkün.

ERKEK KEDİLERİ ERKEN KISIRLAŞTIRMANIN FAYDALARI

Erkek kedilerin henüz 5 aylık olmadan önce kısırlaştırılması, bölgelerini işaretlemek için sıvı bırakmalarını, saldırganlıklarını  önemli ölçüde azaltacak veya tamamen ortadan kaldıracaktır.

2013 Banfield Evcil Hayvan Sağlığı Raporu’na göre, kısırlaştırılmış erkek kediler için yaşam beklentisi 11.8 yıl, kısırlaştırılmamış erkek kediler içinse 7.5 yıl. Yani kısırlaştırma, kedilerin ömürlerini büyük ölçüde uzatıyor.

ERKEN KISIRLAŞTIRMA İDRAR YOLU TIKANIKLIĞI POTANSİYELİNİ ARTIRIR MI?

Erkek kedilerin kısırlaştırmasının geciktirilmesini destekleyen en yaygın argüman, bu prosedürün kedi cinsel olarak olgunlaşmadan önce yapılmasının, kediyi üretral tıkanıklıklara yatkın hale getirmesidir. Bir kediyi cinsel olgunluğa erişmeden kısırlaştırmanın penisini küçülttüğüne ve dolayısıyla kediyi idrar yolu tıkanıklığına yatkın hale getirdiği efsanesinin yanlış olduğu kanıtlandı. 1996 yılında yapılan bir çalışmada, Root ve arkadaşları, 7. haftada kısırlaştırılan, 7. ayda kısırlaştırılan kısırlaştırılmayan kedilerin üretral çapları arasında hiçbir fark görmediler. Kısa süreli veya uzun süreli çalışmaların hiçbiri kısırlaştırılmış erkek kediler arasında idrar tıkanıklığı eğilimi gözlemlemedi.

Kısacası erkek bir kedin varsa ve onu yakın zamanda kısırlaştırmayı düşünüyorsan, henüz 5. ayını doldurmadan bu işlemi yaptırmanı öneririz. Bu sayede hem ömrü uzar, hem de pek çok olumlu davranış kazandığını gözlemleyebilirsin.

Dişi kedilerin kaç aylıkken hamile kalabileceklerini merak edersen buraya tıkla.

Paylaşan heymypet