Küba ve ‘Hiç Yoktan İyidir’ Dedirten Hayvanları Koruma Yasası

Sevgili okur, sana bu köşede patili dostlarımızın hayatlarıyla ilgili dünyanın dört bir yanından iyi haberler vermeyi ne kadar sevdiğimi biliyorsun. Bugünkü güzel haberim çok uzaklardan geliyor. Adresimiz Küba…

küba hayvanları koruma yasası

Küba Devleti geçtiğimiz Nisan ayında uzun zamandır beklenen hayvanları koruma yasası ve uzantılarının yürürlüğe girdiğini açıkladı. Şubat ayında mecliste kabul edilen yasa Resmi Gazete’de yayımlanarak hayata geçirilmiş oldu.

Küba Tarım Bakanlığı’nın açıklamasına göre, yasayla hayvanlar üzerindeki bilimsel deneyler, sokak hayvanlarının kontrolüyle ilgili kurallar ve veterinerlik uygulamalarıyla ilgili önemli detaylar yer alıyor.

KÜBA İÇİN BİR İLK

Hayvanlara kötü muamelenin parayla cezalandırılmasını öngören yasa, ülkedeki hayvan hakları savunucuları hatta genel olarak Küba sivil toplumu için bir zafer kabul ediliyor. Çünkü 7 Nisan 2019’da 500 kadar hayvan severin hayvanları koruma yasası talebiyle başkent Havana’da yürüdüğü gösteri, Küba hükümetinin izin verdiği ilk bağımsız ve siyasi olmayan protesto olarak tarihe geçti. Geçtiğimiz Şubat ayında da bir grup aktivist Tarım Bakanlığı önünde eylem yaptı. Hayvan severlerin bu mücadelesi ülkede bazı şeylerin değiştiğinin işareti olarak görülüyor.

Yeni yasayla hayvan refahını garantileyen kurallar belirlenirken toplumda hayvanlara saygı gösterilmesine dair bir bilinç oluşturulması yönünde talep olduğunun da altı çiziliyor.

Yasanın amacı da “tüm canlıların varlığının vazgeçilmez koşulu olarak insanlar ve diğer türler arasında uyumlu bir ilişki kurmak” olarak özetleniyor.

KÖPEK DÖVÜŞLERİ YASAKLANDI

Yasada ayrıca, ilgili kurumun belirlediği istisnalar dışında her tür hayvan arasında çatışmayı alevlendirmek de yasaklanıyor. Bu maddenin önemi şu: Küba’da köpek ve horoz dövüşleri çok yaygın. Yeni yasayla köpek dövüşleri yasaklanırken, horoz dövüşleri devletin denetimindeki kurumlar tarafından düzenlenmek kaydıyla serbest bırakılıyor.

Küba’da yaygın olan Santeria dininin ibadetleri kapsamında hayvan kurban edilmesi de yasada izin verilen istisnai durumlar arasında yer alıyor. Ancak kurban kesiminin acı ve stresi azaltacak şekilde hızlı ve şefkatli bir biçimde yapılması gerektiği metinde altı çizilerek belirtiliyor.

Koruma altına alınan hayvanlar yasada şöyle sıralanıyor: Tüm memeliler, kuşlar, arılar, sürüngenler, balıklar, yumuşakçalar, kabuklular ve amfibi canlılar.

‘HİÇ YOKTAN İYİDİR’ YASASI

Yasayı ihlal edenlere verilecek cezalar da 500 ila 400 peso (21-167 dolar) olarak belirlenmiş.

Elbette hiçbir canın değerini parayla ölçmek mümkün değil. Dolayısıyla yasanın çok eksiği var. Ancak hayvanların yasayla korunmasının Küba’nın gündemine alınmış olması bile, oradaki hayvan sever dostlarımız adına büyük bir başarı. Zira Küba Latin Amerika ülkeleri arasında hayvanların yasayla korunmadığı birkaç ülkeden biriydi.

Kübalı gazeteci Monica Baro’nun güzel haberi Facebook sayfasında duyururken kullandığı “Sınırlı da olsa bir hukukİ koruma çerçevesine sahip olmak hiç yoktan iyidir” sözleri durumu özetlemek için yeterli. Üstelik hayvan severlerin mücadelesi burada bitecek gibi de görünmüyor. Kendilerine desteğimiz tam!

https://heymypet.com/ingilterede-yeni-donem-hayvanlara-eziyet-edene-agir-cezalar-geliyor/

Paylaşan Petti SMITH