Vahşi Yaşamdan Komik Fotoğraflar Yarışması Gülümsetiyor!

Evet ismi biraz uzun: Vahşi Yaşamdan Komik Fotoğraflar Yarışması! Daha önce bu yarışmayı hiç duymuş muydun? Açıkçası biz duymamıştık, fakat duymadığımıza da pişman olduk. Nitekim birbirinden güzel fotoğraflar ile bizi kahkahalara boğdu!

vahşi yaşamdan komik fotoğraflar yarışması

Doğu Afrika’da vahşi yaşam fotoğrafçısı olarak çalıştığı günlerde Paul Joynson Hicks, doğaya aşık oldu. Hayvanlarla veya onları izleyerek geçirdiği vakit, onu manevi anlamda gerçekten besliyordu. Fakat insanlığın bu büyülü dünyaya verdiği zararı da görmezden gelemiyordu. Günlerden birgün, galerisinde gezinirken kahkaha atmasına sebep olan bir fotoğrafına rastladı. Biraz daha güldükten sonra aklına şahane bir fikir geldi. Neden bu tarz komik fotoğraflar ile vahşi yaşama dair farkındalık oluşturmuyordu ki? İşte bu fikrin ilk tohumlarından Vahşi Yaşamdan Komik Fotoğraflar Yarışması doğdu!

Gel zaman git zaman, Paul Joynson kendine vahşi yaşama tutkuyla bağlı bir ekip kurdu. Ekip yarışmanın gelirlerini vahşi yaşamı korumak için kullanmaya başladı ve yarışma adım adım büyüdü. 2021 yılı ödülleri için başvuruları şimdilerde kabul etmeye başladılar. Ekip, “Bu yılın başından beri aldığımız başvurular gerçekten çok güzel. Vahşi yaşamın büyülü güzelliğini kıvrak bir zekayla yakalayan birkaç fotoğrafı sizinle de paylaşmak istiyoruz. Fotoğrafçıların bu fotoğrafları yakalamak için ortaya koyduğu çabanın farkındayız. Üstelik tüm bu zahmete pandemi sürecinde girdiler. Yarışmaya ilgilerinden dolayı herkese teşekkür ederiz.” şeklinde bir açıklama yaptı.

İŞTE VAHŞİ YAŞAMDAN KOMİK FOTOĞRAFLAR YARIŞMASI GALERİSİ!

Yarışmanın internet sitesinden ve @comedywildlifephoto instagram hesabından derlediğimiz fotoğraflar, gülümseme garantili!

Pandemiye rağmen böylesine harika fotoğraflar çeken fotoğrafçılara kocaman tebrikler! Nitekim yarışmanın internet sitesinde de benzer bir açıklama var: “Bu sene pandemi dolayısıyla çok fazla gezemediğinizi biliyoruz. Yine de vahşi yaşamı fotoğraflamak o kadar da zor değil! Geçen senenin kazananı Almanya’da yaşayan vahşi bir hamsterdı. Ondan önceki yılı ise bir sincap kazandı. O yüzden tutkunuzu yitirmeyerek harika fotoğraflar çekmeye devam!”.

Peki yarışmanın birincisi tam olarak ne kazanacak? Kenya’da bir hafta sürecek ve iki kişilik bir safari programı! Sanırım bu yarışma için daha uygun bir ödül olamazdı. Üstelik yarışmayı kazanan kişinin adına Gunung Palung Orangutan Koruma Programı’na da bir bağış yapılacak.

Vahşi yaşama dikkat çekmek için mizahı böylesine güzel kullanmak o kadar akıllıca bir fikir ki! Tüm ekibe kocaman teşekkürler sunmak dışında elimizden gelen tek şey, bu tarz uygulamalara yönelik ufak da olsa bir farkındalık oluşturmak. Vahşi Yaşamdan Komik Fotoğraflar Yarışması iyi ki var!

Bu güzelim fotoğraflara baktıkça aklımıza bir fotoğrafçı geliverdi: Seth Cassel ve sualtı köpek fotoğrafları! Yazarımız PatiliYorum’un kaleme aldığı yazıya ve Cassel’in inanılmaz fotoğraflarına buradan ulaşabilirsin!

Paylaşan heymypet