Dünyanın En Küçük Sürüngeni Olmaya Aday: Brookesia Nana!

Gözlerinizi kısmaya hazır olun! Karşınızda Brookesia Nana. Dünyanın En Küçük Sürüngeni ünvanına aday şirin mi şirin bir bukalemun!

Dünyanın en küçük sürüngeni
Brookesia Nana. Fotoğraf: Wikipedia.org

The Associated Press’e göre Brookesia Nana, 2012’de Kuzey Madagaskar’ın yağmur ormanlarında bulunan küçük bir bukalemun türüdür. Küçük kertenkele, yakın zamanda resmen kertenkele  sınıfına dahil oldu. Şimdilerde ise “Dünyanın En Küçük Sürüngeni” unvanına aday.

Brookesia Nana isimli bukalemunu Madagaskar ve Almanya’dan bilim insanları sınıflandırıp adlandırdı. Çalışmaları için erkek bir örneği tercih ettiler. İncelenen hayvan yalnızca 13.5 milimetre uzunluğundaydı ki bu da parmak ucuna kolayca sığacak kadar küçük olduğu anlamına geliyor. İncelenen örneğin küçük boyutu, uluslararası araştırmacılara Brookesia Nana’nın dünyadaki en küçük sürüngen olup olmadığını sorgulatıyor. AP raporuna göre şu anki rekor sahibi de Brookesia ailesinin bir üyesi. Bu tür, Brookesia Nana örneğinden 1.5 milimetre daha büyük.

DÜNYANIN EN KÜÇÜK SÜRÜNGENİ TARTIŞMASI SÜRÜYOR

Fotoğraf: AFP/Bavarian State Collection of Zoology/Frank Glaw

Brookesia Nana’nın ilgili unvana sahip olmasını engelleyen tek bir şey var, o da veri eksikliği. Bilim insanlarının keşif gezisinde sadece bir erkek ve bir dişi örneğin bulunması, veri eksikliğine neden oldu. Brookesia Nana’nın sınıflandırılmasına yardımcı olan Münih’teki Bavyera Eyaleti Zooloji Koleksiyonu’nda bir sürüngen uzmanı olan Frank Glaw, AP’ye verdiği demeçte: “Onları bulmak için ciddi anlamda dizlerinizin üzerine çökmeniz gerekiyor.” dedi ve ekledi: “Belli ki kamufle olmuşlar ve çok yavaş hareket ediyorlar.” 

Bulunan dişi bukalemunun erkek bukalemundan daha büyük olduğu tespit etti. Ek olarak, CT taramasında iki yumurta barındırdığı ortaya çıktı. Bu da dişi bukalemunun yetişkin olduğunu doğrulamış oldu. Araştırmacılar, karşılaştıracak başka erkek Brookesia Nana bukalemunu bulamıyor. Bu yüzden eldeki bukalemunun yetişkin olup olmadığına dair net bir sonuca varamadılar. 

Glaw: “Yetişkin bir erkek olup olmadığına yönelik birkaç şüphem var. Karşılaştırma yapabilecek iki bukalemunumuz olsaydı çok daha iyi olurdu.” dedi. 

Brookesia Nana’nın resmen dünyanın en küçük sürüngeni olarak kabul edilebilmesi meselesi hala muamma. Çünkü bilim insanlarının boyut karşılaştırmak için daha fazla kertenkele bulması gerekiyor. 

Ne yazık ki dostumuzun unvanını doğrulayacak kadar örnek bulmak birkaç yıl alacak gibi duruyor. 

İnsanlık adına olumlu bir başka sürüngen keşif haberi için bu yazımızı da göz atabilirsin. Neslinin tükenmesinden endişe duyduğumuz Noeltzkow Bukelamunları!

Paylaşan heymypet