Chinchillaların Toz Banyosu 

Küçük evcil hayvanların çoğu kendini temizleme yöntemi olarak toz banyolarını kullanır. Peki, chinchillaların toz banyoları nasıl olur? 

Chinchillaların toz

 

 

Bir toz banyosu, chinchilla ve kuşlar ve degus gibi diğer küçük evcil hayvanlar için yaygın bir kendi kendini temizleme faaliyeti. Düzenli olarak toz banyosu yapmak, tüylerini temiz ve sağlıklı tutmaları için doğal bir davranış. Peki, chinchillaların toz banyosu hakkında diğer bilmen gerekenler ne? 

Toz banyosu, chinchillanın kürkünün pürüzsüz ve ipeksi kalmasına yardımcı olur. Hatta aynı zamanda evcil hayvanın için rahatlatıcı ve eğlenceli bir aktivite olur. Chinchillalar gerçekten büyük bir zevkle banyo yapar. Bir izlesen, tozların içinde yuvarlanıp takla atıyorlar.

Chinchillaların Banyoları için Toz

Chinchillanı yıkamak için her zaman mağazadan satın aldığın çinçilla tozunu kullan. Bu toz özellikle chinchillalar için bu amaç uğruna yapılır. Chinchilla bu tozun içinde yuvarlandığı zaman tüylerinin derisine kadar nüfuz eder. Toz kürkteki yağı ve kiri emer ve bu da tüylerini temiz tutar. Diğer tozlar veya kum benzer görünür. Hissedilebilir ancak aynı şekilde çalışmaz. Chinchilla tozu, kendi doğal ortamlarında erişebileceklerini taklit etmek için yapılır (vahşi doğada volkanik pomza kullanırlar). Chinchillanın etkili bir şekilde içinde yuvarlanabilmesi için, kullandığın kapta toz en az birkaç santim derinliğinde olması gerekir.

Chinchilla Toz Banyosu Küvetleri

Chinchillanın toz banyoları için küvet olarak ağır, uçlara dayanıklı bir kase veya derin bir tabak kullanılması uygun. Yuvarlanmasına izin vermek için chinchillandan biraz daha büyük olması gerek.

Balık kaseleri ve plastik ev tipi küvetler, oldukça kapalı olma avantajına sahiptir, bu da odanın etrafında uçuşan toz miktarını en aza indirmeye yardımcı olabilir. Banyo sırasında her yere kum atılacak ama bu bir çinçillaya sahip olmanın sadece bir parçası. Kapalı bir banyo kullanmak yardımcı olabilir, ancak çinçillanız bir toz banyosundan sonra hala sallanacak ve temizlenecek, bu da çinçillanızın etrafındaki her şey üzerinde ince bir toz tabakası oluşmasına neden olacaktır. İyi bir silgiye yatırım yapın ve düzenli olarak banyo yaparak iyi bir çinçilla sahibi olduğunuzu kendinize hatırlatın. Küvette kalan kum, herhangi bir atık madde çıkarıldığı sürece bir süreliğine tekrar kullanılabilir.

Chinchillaların toz

Chinchilla Toz Banyo Programı

Toz banyosu, süresiz olarak kafeste bırakmak pek doğru olmaz. Bunun yerine chinchillaya yalnızca aralıklı olarak sağlanması daha iyi. Çok fazla banyo yapmak derilerini kurutur. Eğer kafeste toz kalırsa, chinchillalar genellikle küvete oturur ve burayı tuvalet olarak kullanır. Haftada en az iki kez, yaklaşık 10 ila 15 dakika boyunca en aktif oldukları akşamları toz banyosu yapmalı. Haftada iki kez genellikle yeterli. Ancak chinchillanın kürkü sert görünmeye başlarsa veya nemli veya yağlı hissederse banyoyu daha sık yapmanda sakınca yok. Nemli havalarda banyoları daha sık yapmak gerek. Chinchillanın cildi kuru  veya kaşıntılı görünüyorsa banyo süresini ve sıklığını azal.

Bazı sahipler kürkülerine günlük olarak toz banyosu sağlar. Derileri çok kuru olmadığı ve kaşındıklarını görmediğiniz sürece sorun yok. Temizlemek sizin için daha fazla dağınıklık yaratır.  Ancak chinchillalar banyo yapmayı o kadar çok severler ki, onlara bu zevki vermeye karşı koymak zor olur. 

Paylaşan heymypet