Arama Kurtarma Köpekleri Hakkında Her Şey

Gündemi sarsan deprem felaketinde arama kurtarma ekiplerinin yanı sıra başrolde olan arama kurtarma köpekleri hakkında bilgi sahibi olalım. 

arama kurtarma

Arama kurtarma köpeklerinin ne kadar cesur ve iş bitirici olduklarını söylesek az kalır. Her biri inanılmaz derecede disiplinli, hayat kurtaran köpekler. İnsan kalıntılarını tespit etmek, kayıp bir çocuğu bulmak veya bir suçu çözmeye yardımcı olurlar. Bir kriz durumunda harekete geçmek için keskin bir şekilde eğitilmiş köpekler sonuçta. Kahraman köpekleri, son derece eğitimli işleyicilerinin yanı sıra, vahşi doğadan şehre her türlü ortamda acil durumlarda yardımcı olmaya hazır çalışan köpekler.

Tüm köpekler “insanın en iyi arkadaşı” unvanını haklı bir nedenle kazanmış değil mi? Arama ve kurtarma köpekleri bunu tamamen yeni bir düzeye taşıyor. Arama ve kurtarma (SAR) köpeklerinin incelikle ayarlanmış becerileri, çoğu zaman yaşam arasındaki fark anlamına gelir. Özellikle de toplu yaralanma olayları, doğal afetler sırasında ve kayıp kişileri ararken…

Arama Kurtarma Köpeklerinin Tarihi

Kurtarma köpekleri, her yıl binlerce hayatı kurtarmakla tanınır. Arama ve kurtarma konusunda eğitilebilecek birçok köpek var. Ancak, genellikle Alman Çoban Köpeği, Border Collie, Belçika Malinois ve Labrador Retrieverleri gibi ırklar seçilir. Eğitimlerine 8 ila 10 haftalıkken başlamaları uygun.

Tarih boyunca belgelenmiş birçok arama kurtarma köpeği örneği var. Örneğin 2. Dünya Savaşı sırasında hava saldırılarından sonra evlerin yıkıntılarına gömülen insanları aramaya yardımcı olmak için kullanıldılar. Diğer birçok ülkede, hem arama kurtarma hem de hizmet köpekleri 1920’lerin başlarında eğitilmeye başladı. Birçok bölgenin tamamı 1950’lerde arama kurtarma eğitiminde bir canlanma gördü. Arama ve kurtarma ile ilgili en eski belgeler arasında, 1800’lerin başlarında, İsviçre’deki Büyük Saint Bernard Geçidi’ndeydi.

1988’de Ermenistan’da meydana gelen depremden sonra, bu kahraman köpeklerinden oluşan küresel bir ekip oluşturuldu. Uluslararası Arama ve Kurtarma Köpek Organizasyonu (IRO) bu eğitimli ekiplere yardımcı olmaya başladı.

arama kurtarma

Arama Kurtarma Köpeklerinin Nitelikleri

Köpekler dünyayı burunlarındaki yaklaşık 200 milyon koku reseptörü aracılığıyla deneyimledikleri için (karşılaştırma yapmak gerekirse, insanlarda sadece 5 milyon var), birkaç yıl öncesine ait olsa bile en ince kokuyu bile algılama yetileri var.

Bu nedenle, arama kurtarma köpekleri, kayıp bir kişinin yerini belirlemek veya bir suçtan ipuçlarını ortaya çıkarmak gibi acil durumlarda yardımcı olmak için burunlarını kullanmak üzere özel olarak eğitildi. Bu köpekler, aylarca, hatta yıllarca süren izleri takip edebilir ve on yıldır giyilmemiş bir giysinin kokusunu algılayabilir. Bazı kurtarma köpekleri havadaki kokuları algılamak üzere eğitilirken, diğerleri yerdeki kokuları takip edebildikleri için takip eden köpekler olarak bilinirler.

Ama elbette bir köpeğin arama kurtarma köpeği olabilmesi için burnundan daha fazlasına ihtiyacı var. Bu köpekler, gerektiğinde insanlar da dahil olmak üzere nesneleri tutacak veya sürükleyecek kadar güçlü, dayanıklı ve çevik köpekler olmak gibi çeşitli titiz nitelikleri karşılamalı. Ek olarak, arama kurtarma köpekleri hem insanlarla hem de diğer hayvanlarla çok iyi sosyalleşmeli ve yüksek sesler (patlamalar) ve ezici insan veya diğer hayvan kalabalığı gibi stresli durumlara dayanabilmeli.

Köpekleri eğitirken genellikle daha büyük ırklar tercih edilir. Boyutları eldeki kurtarma görevi sırasında zorluk çıkaracak kadar büyük olamaz. St. Bernard’ların kar altında 15 metreye kadar koku alabildiği biliniyor. Ancak devasa boyutlarından dolayı eğitim için ideal bir seçim değiller. Öte yandan, Newfoundland gibi türler genellikle arama ve kurtarma konusunda eğitilirler. Çünkü o kadar büyük değiller. Ancak yine de bir insan koşum takımına bağlıyken yüzme gücüne sahip köpekler.

Belki de en önemlisi, SAR köpeklerinin en çok zaman alan aramalar sırasında bile eldeki göreve devam etmek için lazer odaklı olması ve olağanüstü motive olması gerekir. Bunu en olumsuz koşullarda bile yapabilmek zorundalar. Genel olarak konuşursak, bu nedenle oldukça gelişmiş bir av sürüşüne sahip ırklar tercih edilir. Bu köpekler ödüllerini alana kadar pes etmez.

Kahraman Köpekler Nasıl Eğitilir?

Bir köpek eğitim alacak kadar büyüdüğünde birkaç yıllık günlük dersler gerekir. Bu köpekler ilk önce temel itaat konusunda eğitilirler (otur ve gel, kal ve topuk gibi klasik komutlarda ustalaşmalıdırlar). Öncelikle el işaretleri kullanılarak, çünkü bir kurtarma durumu sırasında sözlü iletişim her zaman mümkün olmayabilir.

SAR köpekleri daha sonra sıkı bir çeviklik eğitimine tabi tutulur. Böylece tehlikeli arazilerde gezinmeye tamamen hazır hale gelirler. Kirişler veya diğer dengesiz temeller üzerinde yürürken kendilerini dengeleyebilmeleri, ayrıca pencerelerden atlayabilmeleri ve diğer oldukça atletik ve genellikle tehlikeli fiziksel beceriler sergilemeleri gerekir.

Daha sonra, köpek hem beceri hem de güven kazandıkça zorluk ve yoğunluk artacak olan daha özel arama ve izleme dersleriyle eğitimlerine devam edecekler. Bu tür oturumlar, bir kanıt parçası veya yöneticisine sağlandığında birinin hayatını kurtarabilecek bir araç bulmak gibi geri almayı da içerebilir.

Paylaşan heymypet