Büyümeyen Kedi Türleri

Birbirinden sevimli kedi dostlarımızın bazılarının büyümeyen kedi türlerinden olduğunu biliyor muydun? Evde her zaman minik patileriyle dolaşmasını istiyorsan ve hangi türler olduğunu bilmiyorsan, büyümeyen kedi türlerini senin için derledik.

büyümeyen kedi

 

Küçük kedi ırkları, kompakt boyutları ve sevimli özellikleri nedeniyle popüler evcil hayvanlar. Daha büyük kedi ırkları tartıyı 15 kilo (veya daha fazla) verirken, kedi ailesinin en küçük üyeleri genellikle 5 ila 10 kilo ağırlığında olur. Bazı küçük kedi ırklarının sıska bacakları olduğundan ve munchkin gibi diğerleri omuzda 10 inçten daha kısa durduğundan, boyları değişebilir. Bir büyümeyen kedi türünü diğerinden ayırt etmek için çok çeşitli tüyler, renkler ve benzersiz özelliklerle gelirler. Peki, bu türler hangileri diye soruyorsan, öğrenmen için başlıyoruz!

Büyümeyen Kedilerin Tür Özellikleri

Yavru kedi sevimli özelliklerini yetişkinliğe kadar korumanın yanı sıra, daha küçük türlerin çoğu oyuncu, canlı bir yatkınlığa sahip olma eğilimleri olur. Bu kediler; enerjik, zeki ve hepsi çok sevimli olur.

Kedi dünyasında büyük etki bırakan ilk 10 küçük kedi türüne birlikte göz atalım.

Büyümeyen Kediler Hangileri?

büyümeyen kedi 1.Singapura

Genellikle en küçük kedi ırkı olarak kabul edilen bu minik kedi, 3 ila 7 kilo ağırlığa kadar olgunlaşır. Singapura’nın kökenleri Singapur’dur ve küçücük boyutu ve sevimli, büyüleyici gözleri ile kedi dünyasının sevgilisi haline gelmiştir. Küçük olmasına rağmen, hala verecek çok sevgisi var. Bu kedilerin sevimli ve eğlenceli evcil hayvanlar olduğu bilinmektedir. Singapura, şaşırtıcı derecede kaslı bir vücuda ve türün küçük yapısına rağmen seni etkileyecek atletik yeteneklere sahiptir.

büyümeyen kedi

2. Munchkin

Munchkinler dünyanın en kısa kedi cinsi olarak kabul edilir. Bu kediler, daha kısa bacaklarla sonuçlanan doğal olarak oluşan bir genetik mutasyona sahip ve bu kedilere omuzda 7 ila 9 cm’lik kısa bir boy verir. Guinness Dünya Rekorları’na göre en kısa yetişkin kedi, 2013 yılında 5,25 cm boyunda olan Lilieput adlı Kaliforniya, Napa’dan yaşayan bir Munchkin’dir. Kedi dünyasında kısa bacaklı munchkin yetiştirmeye devam etmenin etik olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar var. Uluslararası Kedi Derneği Munchkin’i kayıtlı bir cins olarak tanırken, Cat Fanciers  tanımıyor.

büyümeyen kedi

3. Cornish Rex

Cornish Rex’in uzun bacakları ve köşeli özellikleri, bu kedinin gerçekte olduğundan daha büyük olduğu izlenimini verebilir. Bu kediler tipik olarak 11 ila 15 cm boyunda durur ancak yalnızca 5 ila 9 kilo ağırlığında olur. Bu kedilerin tüm vücudu bacaktan ibaret diyebiliriz. Cornish Rex; sıkı, kısa bukleler ve belirgin gözleri ile elmacık kemikleri olan aşırı büyük kulaklar dahil olmak üzere birçok benzersiz özelliği ile dikkat çekiyor. Bu tür İngiltere’de doğdu, ancak çarpıcı görünümü ve ilgi çekici kişiliği nedeniyle dünya çapında popülerlik kazandı.

büyümeyen kedi

4. American Curl

American Curl’ün en belirgin özelliği, benzersiz şekilli kulakları. Ancak, bu kediler aynı zamanda minyon olarak kabul edilir. Bu cins, 11 kilo ağırlığa kadar olgunlaşır, özellikle dişiler küçük kalır ve 7 kilo veya daha hafiftir. American Curl’ün yumuşak, ipeksi kürkü kısa veya yarı uzun olabilir, bu da bu küçük kedi ırkının tüy faktörüne katkıda bulunur. Kucak kedisi olarak bilinmezler ama yine de sevecen, oyuncu bir yapıları vardır ve mükemmel evcil hayvanlar olurlar.

büyümeyen kedi

5. Devon Rex

Devon Rex’e bazen “peri kedisi” de denir, bu nedenle bu türün küçük kedi ırkları listesinde yer alması şaşırtıcı değil. Tam büyüdüğünde, Devon Rex sadece 5 ila 8 kiloluk kompakt bir ağırlığı korur. Cinsin üçgen kafası, büyük kulakları ve parlak gözleri bu kedilere hayatları boyunca yavru kedi görünümü verir.

büyümeyen kedi

6. Japanese Bobtail

Kısa, ponpon benzeri kuyruk, bu kedi ırkı hakkında küçük olan tek şey değil. Japon bobtail yalnızca 4 ila 9 kiloluk ağırlığında olur ve sadece 8 veya 9 cm yüksekliğe kadar olgunlaşır. Bu kedilerin ince bir gövdesi ve ince özellikleri vardır. Asya’da ortaya çıktılar ve büyük şöhretlerini iddialara göre Japonya’nın ipek ticaretini 1600’lerin başlarında bir kemirgen istilasından koruyarak kazandı. Bir zamanlar Japonya’da en çok görülen sokak kedisiydiler. Bugün, bu popüler dostlarımız aktif, zeki bir evcil hayvandır.

büyümeyen kedi

7. Siyam

Siyam en eski kedi ırklarından biri ve aynı zamanda en küçükleri arasında. Bu kedilerin uzunlukları nispeten uzun olsa da, zayıf ve kaslıdırlar. Tipik olarak sadece 7 ila 11 kilo ağırlığındadır. Dişiler, özellikle küçük kalır ve genellikle 8 kilo veya daha hafiftir. Küçük olmalarına rağmen, bu sesli kedi ırkı, varlığını ve tercihlerini bilinir hale getirecektir.

büyümeyen kedi

8. Burmese

Birmanya kedileri, kompakt, tıknaz vücutları ve büyük beyinleri ile ortalamadan daha küçüktür. Ortalama bir Burmese, 5 ila 13 kilo ve 10 ila 12 cm boyundadır. Zekalarını evcil hayvan bulmacalarını çözmek ve oyuncaklarıyla oyun oynamak gibi numaralar yapmak için kullanırlar.

büyümeyen kedi9. LaPerm

LaPerm’lerin olağandışı, kıvrılmış kürkleri vardır. Bu yüzden kıvırcık bir permaları varmış gibi göründükleri için böyle adlandırılmıştır. Bu küçük, sevecen kedi yaklaşık 4 ila 7 kilo ağırlığında olurlar.

büyümeyen kedi

10. Abyssinian

Abys, 5 ila 8 kilo ağırlığında ve dünyanın en eski kedi ırklarından biri olarak bilinir. Zeki, enerjik ve zaman zaman palyaçolardır. Ebeveynleri çok uzun süre yalnız bırakırsa ayrılık kaygısı yaşayabilecekleri noktaya kadar takılmayı severler. Kırmızılar, kahverengiler ve mavilerden oluşan renkli ceketi ve desenleri onlara vahşi bir kedi görünümü verir.

Bu kedilerden birisinin ebeveyniysen muhtemelen saydığımız özellikleri sen de biliyorsundur. Eğer bir kedi sahiplenmeyi düşünüyorsan ve bu türlerden birine rastladıysan kaçırma ve hemen evin yolunu tut. Çünkü hepsi birbirinden farklı özellikleriyle muhteşem türler. Umarız yazımızı beğenmişsindir ve keyifle okumuşsundur.

Paylaşan heymypet