Kedilerin Bağışıklığı Nasıl Güçlendirilir?

Tıpkı bizlerde olduğu gibi vücudunun hastalıklardan korunması için kedilerin bağışıklık sisteminin güçlü tutulması gerekir. Peki, kedilerin bağışıklığı nasıl güçlendirilir? Senin için bilmen gerken her şeyi derledik!

kedilerin bağışıklığı

 

 

Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan karmaşık bir biyolojik süreçler ve yapılar sistemidir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi; virüsler, bakteriler ve diğer patojenler gibi istilacıları tanıyabilir ve savuşturabilir. Kedinin bağışıklık sistemini güçlü tutmak, sağlık sorunlarını önlemeye ve onu hastalıklara karşı korumaya yardımcı olacaktır. Ancak, sen kedilerin bağışıklığı nasıl güçlendirildiğini biliyor musun? Endişelenme, öğrenmen için harika bir içerik hazırladık! 

Kedinizin bağışıklık sistemini korumak ve güçlendirmek için aşağıdakileri göz önünde bulundurman gerekir:

Kedinin Bağışıklık Sistemini Desteklemen İçin 8 İpucu:

1. Türe uygun, minimum düzeyde işlenmiş bir diyetle beslemen iyi olur

İdeal olarak, tahıl içermeyen konserve bir diyetle, çiğ veya evde pişirilmiş bir beslenmeden bahsediyoruz. Yüksek oranda işlenmiş yiyecekler, özellikle kuru yiyecekler, vücutta sürekli bir iltihaplanma durumu yaratır. Hatta bu durum pekala tüm kedi hastalıklarının kökeninde olabilir.

2.  Beslenmesine takviye eklemeyi düşünebilirsin

Çeşitli kaliteli konserve, tahılsız veya çiğ mamayla besliyorsan ve yavru kedin sağlıklıysa, muhtemelen takviyeye ihtiyacı olmaz. Daha yaşlı bir kedin veya sağlık sorunları olan bir kedin varsa, takviyeler daha iyi sağlık ve iyileştirilmiş esenliğe katkıda bulunur. Unutmadan ekleyelim, takviye vermeden önce kedinin veterinerine danışmak her zaman iyi bir fikir. 

3. Kimyasal pire tedavilerinden kaçın

Günümüzde mevcut olan pire ve kene tedavilerinin çoğu, evcil hayvanlar ve insanlar için tehlikeli olabilecek zehirli kimyasallar içerir. Bu ürünler üreticinin talimatlarına göre kullanılsa bile bu kimyasallar evcil hayvanlar veya insanlar için güvenli değildir. Kimyasallar olmadan pire kontrol etmenin etkili yolları vardır.

4. Kedinin ortamındaki zehirli kimyasallara maruz kalmasını engelle

Kirli iç ortam havası, kimyasal temizlik ürünleri, boya ve halılardan kaynaklanan VOC’ler, böcek ilaçları ve gübreler gibi hem iç hem de dış mekanlarda çevresel toksinlere günlük maruz kalma, kaşıntılı cilt, göz akıntısı ve hatta alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Tüm bunlar astımdan, kusmaya, ishale ve diğer bağırsak sorunlarına neden olur. Kedinin toksik yükünü mümkün olduğunca azaltsan iyi olur.

kedilerin bağışıklığı

5. Aşırı Steroid ve Antibiyotik kullanımından kaçın

Bu ilaçlar bazı durumlarda gerekli olabilse de, sıklıkla aşırı kullanılmaktadır. Bu ilaçların tekrarlanan turları, özellikle kronik durumlar için, yarardan çok zarar verebilir ve en başta reçete edildikleri sorunu ele almadan bağışıklık sistemine zarar verebilir. Kedinin sistemini kendi iyileşme sürecinde destekleyebilecek modalitelere aşina olan holistik bir veterinerle çalışmayı düşünebilirsin.

6. Teşvik edici bir ortam sağla

Oyun veya egzersiz yapmayan sıkılmış kediler mutsuz ve stresli kediler olur ve stres bağışıklığı azaltır. Evini kedi ağaçları, tırmalama direkleri ve pencere tünekleri ile düzenle ve kedine düzenli yapılandırılmış oyun seansları için zaman ayır.

7. Kedini sağlıklı bir kiloda tut

Obezite, kediler için bir numaralı sağlık sorunu. Diyabet, artrit, kalp ve solunum sorunları, gastrointestinal ve sindirim sorunları ve zayıflamış bir bağışıklık sistemi gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açar.

8. Stresi en aza indir

İster fizyolojik ister duygusal olsun, stres insanlar ve evcil hayvanlar için hastalığın temel nedeni. Kedinin ortamındaki stresi mümkün olduğunca sınırlandırmaya çalış – buna senin stresin de dahil. Kediler ve onların insanları genellikle birbirlerinin fiziksel ve duygusal durumlarını yansıtır ve senin stresin aslında kedilerini hasta edebilir.

Senin kedin daha önce bağışıklık sistemiyle alakalı bir sorun yaşadı mı? Veterinerin bu konuya nasıl bir çözüm buldu? Umarız kedin sağlığına kavuşmuştur ancak diğer okurlarımız için deneyimlerini paylaşmayı düşünebilirsin. Çünkü hepimizin kediler hakkında bilmesi gereken daha çok şey var.

Paylaşan heymypet