Atlar Neden Kafasını Sallar?

Çoğu hayvanın sergiledikleri davranışları sorgularız. Atlar da merak uyandıran hayvanlardan biri. Bu seferlik ‘Atlar neden kafasını sallar?’ sorusunu cevaplıyoruz. Devamı için takip etmeyi unutma!

atlar neden kafasını

 

 

Heybetli ve sevgi dolu görünümleri ile atlar genellikle merak uyandıran canlılar. Eminiz ki en az bir davranışını merak ediyorsundur. Şimdi değineceğimiz konu ‘Atlar neden kafasını sallar?’ İşte atlar başını sallarken yaptığı numaraları ve çözüm yollarını anlatan rehberimizle karşındayız. Eğer atının başı yukarı-aşağı hareket ediyorsa ve kontrolü kaybettiğini düşünüyorsan endişelenme! İşte atının bu ilginç dansının ardındaki muhtemel nedenler ve çözüm yolları:

Atlar Neden Başını Sallar?

Diş Sorunları

Atının dişleri düzensiz aşındıysa, dilini veya yanaklarını çiğnerken rahatsızlık hissediyorsa, başını sallaması muhtemel. Unutma ki atlar da diş bakımına ihtiyaç duyarlar. Yani veteriner ziyaretini bir kaçış planı gibi görme ve onu düzenli aralıklarla kontrol ettir.

Dizgin Dertleri

Dizginin atının ağzına uygun mu, yoksa onu sıkıştırıyor mu? Atın, fazla kalın veya ince bir dize tepki veriyor olabilir. Dizginin modası geçmişse, yeni bir dize stil denemenin tam sırası! Dizgin kullanmak bazen biraz karmaşık olur. Eğer atın başını sallıyorsa, belki de senin dizgin kullanmanda bir hata vardır! Binicilik dersleri alarak bu dansı ustalaştırmayı düşün.

atlar neden kafasınıBöcek Savaşı

Kim sever ki kulaklarının etrafında vızıldayan böcekleri? Biz her hayvanı seviyoruz ama çıkardıkları sesler bazen rahatsız eder. Atlar da bu konuda pek farklı değil. Eğer atının kafası her an gökyüzüne doğru yükseliyorsa, muhtemelen bu vızıltılı arkadaşlarla savaşıyor. Ona kulaklık takarak veya böcek kovucu kullanarak bu savaşı kolayca kazanmanız mümkün!

Eyer Sıkıntısı

Bazen atlarımız da uygun oturan bir koltuğa ihtiyaç duyarlar. Hepimiz rahat oturmak isteriz bize kalırsa. Atınızın eyeri sıkıyorsa veya rahatsız ediyorsa, onun da rahat edebilmesi için bir gözden geçirme zamanı gelmiş.

Sonuç olarak, atının başını sallanırken aslında sana bir şeyler anlatmaya çalıştığını unutma Onun dilini anlamak ve ihtiyaçlarına cevap vermek en büyük sırlarından biri. Yani sıkıntılı baş sallamaları “at fısıltısı” olarak düşün ve ona kulak ver. Onunla birlikte bu eğlenceli baş sallama macerasını çözmek için iş birliği yap!

Paylaşan heymypet