Kedilerin Oyun Zamanı İçin Güvenlik İpuçları

Kedilerin oyun zamanı gelişimleri için çok önemli. Oyun oynamak kadar ne ile oynadıkları ve zarar görmemeleri de. İşte bu konuda tüm detayları ele aldığımız yazımız.

kedilerin oyun

 

Doğduğumuz andan itibaren oyuncaklarla bir ilişkimiz olur. Oyuncaklar, görme, işitme ve dokunma duyumuzu geliştirmemize, fiziksel koordinasyonumuzu sağlamamıza yardımcı olur. Ayrıca ilgi alanlarımızı ifade etmemize yol açar. Oyuncaklar bizi eğlendirir, stres ve sıkıntıyı gidermemize yardımcı olur. Hatta fazla enerjiyi atma yolu haline gelir. İlginçtir ki, oyuncaklar kedilerimiz için de neredeyse aynı şekilde işlev görür. Ancak kedinizle oyun zamanı, sadece bir oyuncak yere düşürmek ve kedini salmaktan daha fazlasını içerir. Sorumlu bir kedi sahibi olarak güvenlik, ölçülülük, çeşitlilik ve diğer faktörleri düşünmen gerek. Dahası, oyuncaklar zararlı kimyasallar veya plastikler içerir. Bu zararlı etkilere sebebiyet vermemek için kedilerin oyun zamanı hakkında bilmen gereken detayları ele aldık. Doğru oyuncaklarla bu zamanı daha iyi hale getirmen mümkün.

Kedinin eğlenmesini ve uyarılmasını sağlarken aynı zamanda hasta olmamasını veya zarar görmemesini sağlamak için bu tehlikelerden nasıl kaçınılacağını öğrenmek önemli. İşte kedi oyun zamanı için güvenlik ipuçları.

kedilerin oyunOyun Zamanını Eğlenceli ve Güvenli Hale Getirme İpuçları

Çeşitlilik Önemli

Kediler, avcılık, kovalama ve kucaklaşma gibi farklı kişilik yönlerine uygun oyuncaklara ihtiyaç duyarlar. Kedine fare büyüklüğünde oyuncaklarla avlanma ve yakalama imkanı ver. Değnek oyuncakları sürükleyerek kovalamayı simüle et ve seninle kedin arasında kaliteli zaman geçir (Sadece “avı yakalamalarına” izin vermeyi unutma, aksi halde oyun sıkıcı olur). Yakalama sonrasında kedine ödül vermek, av-yakala-ye döngüsünü tamamlar.

Oyun Süresini Ayarla

Oyun seanslarını 10 ila 20 dakika arasında tutarak kedini fazla yormaz ve sıkılmasını engellemiş olursun. Amacınız kedini ilgili tutmak ve onlara biraz egzersiz yaptırmak.

İp Tehlikeli Bir Oyuncak

Tatlı yavru kedi resimleriyle dolu olsa da, ipler tehlikeli olur. Kediler genellikle bir şeyi tükürmekte zorlanır. Bu sebeple genellikle sadece kusar veya dışkılar. Bağırsaklara sıkışmış ipler veya lastik bantlar bir kediye zarar verir. Bu yüzden bu tür şeyleri ulaşamayacakları bir yerde sakla.

Birçok oyuncakta asılı duran ipler bulunur ve bunlar yutulduğunda kedine ölümcül zararlar vermesi mümkün. Lütfen oyuncakları seçerken çok dikkatli ol. Oyun bittiğinde iplerle oyuncakları mutlaka ulaşılamayacak bir yere kaldır.

Lazer Işınlarını Dikkatli Kullan

Lazer işaretçiler eğlenceli olsa da, dikkatli kullan ve asla ışını doğrudan kedinin gözlerine yansıtma. Zarar, 10 saniyeden daha kısa sürede oluşabilir. Yalnızca kedilerin oynaması için üretilen lazer ışıkları almayı unutma.

Bir alternatif olarak, parlak bilezik, saat veya rüzgar gülü gibi geçirgen bir yüzeyden bir lambanın ışığını yansıtmak yer alır. Oyun alanının kedinin düşüp zarar görebileceği herhangi bir nesne olmadığından emin ol. Unutma, onlar kırmızı noktanın peşinden koşuyorlar ve nereye gittiklerini izlemiyorlar.

Top İle Büyük Eğlence

Toplar ve buruşturulmuş kâğıt parçaları kovalamak ve etrafında oynamak için harika eğlence sağlar. Bir masa tenisi topu bir banyo küvetinde oynamak daha da eğlenceli olur. Çünkü “av” kaçamaz. Sadece topu yatmadan önce kaldırmayı unutma. Aksi halde oyun gece yarısı yeniden başlayabilir.

Unutma, kedi oyun zamanının eğlenceli ve güvenli olması gerekir. Kedinle eğlenceli anlar paylaşmak için bu ipuçlarını göz önünde bulundur ve onu mutlu et!

Paylaşan heymypet