Hayvanlara Yönelik Suçları Araştıracak Özel Bir Birim Mi? Bu Bir Rüya Olmalı…

Türkiye’de hayvanlarla ilgili yasal düzenlemeler konusunda çok büyük açıklar olduğunu hepimiz biliyoruz. Hatta köşe komşum Avukat Saadet Bahar Sivri, bu konuda çok zihin açan yazılar yazıyor, keyifle okuyorum. Bir yandan bunları konuşurken bir yandan da dünyanın başka yerlerindeki patililerin elde ettiği kazanımlara gıptayla bakmıyorum desem yalan olur. Bugün böyle bir kazanımdan bahsedeceğim sana.

hayvanlara yönelik kötü muameleyi cezalandıracak birim

HAYVAN SUÇLARI BİRİMİ

Hatırlarsan birkaç hafta önce Almanya’da bir köpek yasası gündeme gelmişti. O ülkede evlerde yaşayan kardeşlerimin koşullarını düzenleyen, daha sağlıklı olmaları için ebeveynlerine bazı sorumluluklar yükleyen bu yasayı heymypet’te haber olarak okuduğumda hem sevindim hem de kıskandım. Fakat birkaç gün önce ABD’den gelen bir başka haberi okuyunca adeta gözlerim doldu.

Indiana eyaletinden Senatör Mike Braun ile Rhode Island eyaletinden Senatör Sheldon Whitehouse 25 Eylül günü muhteşem bir iş yaparak iki partinin de desteğini alan bir yasa tasarısını gündeme getirmiş.

ADALET BAKANLIĞI BÜNYESİNDE ÇALIŞACAK

Animal Cruelty Enforcement Act (Hayvanlara Yönelik Kötü Muameleyi İnfaz Yasası) adı verilen yasa kapsamında, Adalet Bakanlığı bünyesinde, görevi sadece ve sadece hayvanlara yönelik şiddet olaylarının soruşturulması ve cezalandırılması olan Animal Cruelty Crimes Division (Hayvanlara Yönelik Kötü Muamele Suçları Birimi) kurulması öngörülüyor. Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti üyeleri olan Senatör John Kennedy, Senatör Martha McSally, ve Senator Richard Blumenthal’ın da destek verdiği yasa kısa sürede kabul görecek gibi görünüyor.

Senatör Braun, girişimleriyle ilgili yazılı açıklamasında, “Amerika, son dönemde hayvanları işkenceden ve kötü muameleden korumaya yönelik yeni yasalarıyla, hayvanlara yönelik gaddarlıkla mücadelede büyük adımlar attı. Ancak bu yasaların ülke genelinde uygulanması ve hayvanlara yönelik gaddarlığı ortadan kaldırma konusundaki ilerlememizin denetlenmesi için fazla eyleme ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

hayvanlara yönelik kötü muameleyi cezalandıracak birim

HER YIL RAPOR YAYIMLANACAK

Nitekim söz konusu yasanın kabulüyle Adalet Bakanlığı bünyesinde kurulacak olan birim aynı zamanda her yıl düzenli olarak yayımladığı bir raporla, hayvanlara şiddetle mücadele yasalarının ne derece uygulandığını da kamuoyuna duyuracak.

Senatör Braun’un bahsettiği yeni yasalar arasında The Preventing Animal Cruelty and Torture Act (Hayvanlara Yönelik Kötü Muameleyi ve İşkenceyi Önleme Yasası), the Parity in Animal Cruelty Enforcement Act (Hayvanlara Yönelik Kötü Muamelede Eşitlik İnfaz Yasası), ve the Pet and Women Safety Act (Ev Hayvanları ve Kadınlar Güvenlik Yasası) gibi federal metinler bulunuyor.

Yukarıda da dediğim gibi her iki partiden yasa yapıcıların desteğiyle kabul edilen bu yasaların temelinde hayvana şiddet olaylarıyla doğrudan mücadele hedefi yatıyor zira son yıllarda yapılan araştırmaların çoğu hayvana şiddetle insana şiddet arasında çok yakın bir bağ olduğunu gösteriyor.

İKİ ÖNEMLİ DETAY: NET VE UYGULANABİLİR

Tasarının altında imzası olan bir diğer isim olan Senatör Whitehouse da bir açıklama yaptı. Whitehouse, “Hayvanlara yönelik ciddi ihmal ve kötü muameleyle ilişkili yasaların net ve uygulanabilir olmasını sağlamalıyız. Adalet Bakanlığı’nın da bu yasaların kovuşturulmasıyla görevlendirilmiş kaynakları olmalı” dedi.

Yani… Ben bu sözlerin üzerine daha ne diyeyim ki? Darısı bizim de başımıza…

Paylaşan Petti SMITH