Sokak Köpeklerine Dair Yeni Yasa Düzenlemesine Karşı Biz Ne Yapabiliriz?

Sahipsiz köpeklerle ilgili yeni yasa düzenlemesi hayvan severleri ayağa kaldırdı. İkinci bir Hayırsızada Sürgününün yaşanması söz konusu. Peki biz bunun için ne yapabiliriz?

sokak köpekleri

Meclis, sokak köpekleri ile ilgili yeni bir yasa düzenlemesinin hazırlığında. Hayvanları Koruma Kanunu’nda geri dönüşü olmayacak bir değişikliğe gidiliyor.

Muhalefet partilerinin karşı çıkmasına ve alternatif çözüm önermesine rağmen iktidar yetkilileri Cumhurbaşkanı’nın isteği üzerine harekete geçerek “hayati tehlike” oluşturdukları gerekçesiyle sokak köpeklerinin “uyutulması”nı öngören yasa teklifi için çalışma gerçekleştiriyor.

Hayvan severlerin aklına 1910’daki Hayırsızada sürgünü geliyor. Üzerinden tam 114 yıl geçmiş olmasına rağmen sokak köpeklerine dair hala yapıcı değil, korkunç çözümler konuşuluyor.

Peki bu katliamın yeniden yaşanmaması için biz neler yapabiliriz?

  • Change.org ‘da başlatılan “Katliama Hayır” imza kampanyasına destek verebiliriz.

İmzalamak için tıklayın.

  • Tüm Türkiye Katılımlı Adalet Mitingine dostlarımız için katılabilir, hayvanlar için yaşam hakkı talebimizi yüksek sesle dile getirebiliriz. Unutmayın birlikten kuvvet doğar.

2 Haziran 13:00 – Yenikapı, İstanbul
2 Haziran 15:00 – Gündoğdu Meydanı, İzmir

  • Yerel yönetimlerimize bireysel ya da toplu başvurularda bulunarak Hopa Belediyesi ‘nin uyguladığı gibi kısırlaştırma ve rehabilitasyon projeleri, yeni barınaklar talep edebiliriz.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Ne Diyor?

Türk Veteriner Hekimleri Birliği, sokakta yaşayan hayvanların 1 ay içerisinde sahiplenilmemesi durumunda öldürülmesini öngören yasa taslağına karşı açıklama yaptı.

Taslak hazırlanırken herhangi bir meslek odasının görüşünün alınmadığını aktaran TVHB, ‘bilimsellikten uzak’ eleştirisi yaptı. Yasaların öldürme değil yaşatma odaklı olması gerektiğini belirtti.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği kararını kesin ve net olarak açıkladı: “Yasa çıksa dahi biz ötenazi yapmayacağız!”

Bu yanlış karardan en kısa sürede dönülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Öldüren değil, koruyan ve yaşatan yasa istiyoruz…

Paylaşan heymypet