Lop Tavşanı Bakımı Hakkında Önemli Bilgiler

Upuzun sarkık kulakları ve sevimli yüzleriyle tüm hayvanseverlerin sevgilisi Lop Tavşanı bakımı nasıl olur?

Lop Tavşanı Bakımı

Rex cinsine benzer şekilde, lop tavşanı da son derece yumuşak tüylü, sevimli bir tavşan türüdür. Özellikle kadife tüylü lop tavşanı lop tavşanı sevenler arasında popülerdir. Bazı lop ırkları kadar büyük olmadığı için de özellikle tercih edilirler. Bu cinsin ihtiyaç duyduğu özel bakımı bilmek, tavşanını yıllarca sağlıklı ve mutlu yaşatmana yardımcı olacaktır.

Kadife Lop Tavşanında Davranış ve Mizaç

Bir kadife lop tavşanı, kedi veya hamstera alternatif arayan biri için harika bir tercihtir. Tavşanlar uysal hayvanlardır ve eğlenceli ve zekilerdir. Saldırgan yaratıklar değildirler. Korktuklarında ya da  tehdit altında hissettiklerinde kaçarlar. Bu, hem yetişkinler hem de çocuklar için harika evcil hayvanlar oldukları anlamına gelir. En çok sabaha karşı aktiftirler. Gündüzleri ve akşamları bir köşede uyuklarlar.

Beden Yapısı

Orta boy bir tavşan olarak kabul edilen kadife lop tavşanı, yaklaşık 7 kilodur. Kulakları çok uzundur.

Yuva

Kadife loplar da dahil olmak üzere, tüm tavşanların koşmak ve oynamak için çok fazla alana ihtiyacı vardır. Ancak zıplamadıklarında uyumak için güvenli bir yere de ihtiyaçları vardır. Tavşanın yetişkinse, yaklaşık 3 metrekarelik bir alana ihtiyaç duyarlar. Dış mekan tavşan kulübeleri de satın alınabilir veya yapılabilir. Ancak olası riskleri bertaraf etmek için güvenli olmalarına dikkat etmelisiniz.

Lop Tavşanı Bakımı

Kadife lop tavşanının evinde özel bir yüzey kullanmayı seçersen, sedir ve çam talaşlarından kaçınmalısın. Bu tip aromatik malzemeler solunum ve cilt sorunlarına neden olan yağlar içerir. Tavşanının rahat uyuması için bir yatak sağlamak istiyorsan, bunun yerine kavak, saman veya geri dönüştürülmüş kağıt malzemeleri tercih etmelisin. Veya saman veya kokusuz, tozsuz kedi kumu kullanabilirsin.

Kadife Lop Tavşanının Beslenmesi

Diğer tavşanlar gibi, kadife lop tavşanlarının da sağlıklı kalmak için çeşitli sebzeler ve saman yemesi gerekir. Yuvanın boyutuna bağlı olarak, tohumsuz veya renkli parçalar olmadan 1/4 ila 1/2 bardak tavşan peleti sağlayabilirsin. Bunların çoğu öğün kuru ot ve koyu yeşil yapraklı yeşilliklerden oluşmalı. Ona ara sıra şekersiz tahıllar, krakerler, meyveler ve yeşil olmayan sebzeler de verebilirsin.

Yaygın Sağlık Sorunları

Kadife lop tavşanları maalesef çeşitli sağlık sorunları geliştirebilir. Tavşanlarda görülen en yaygın sorunlardan bazıları şunlardır:

Diş sorunları
Kulak akarları ve enfeksiyonlar
Deri akarları ve enfeksiyonlar
Göz problemleri
Solunum sorunları
İleus
Üreme organı sorunları
Tüm bu sağlık sorunları, tavşan bakımı konusunda deneyimli bir veterinerin yardımını gerektirecektir.

Lop Tavşanı Eğitimi

Kadife lop tavşanları çok zekidir ve basit numaralar yapmak, çağrıldığında gelmek ve tuvalet için eğitilebilirler. Hatta bazı insanlar onlara bir koşum takımı üzerinde yürümeyi, tasma takmayı veya oyuncak getirmeyi bile öğretiyor.

Tasma Eğitimi

Tavşanını tasmalı yürümek için eğitmek istiyorsan, boyuna göre tasarlanmış bir tasma seçtiğinden emin ol. İkramların yanı sıra sözlü ikna, tasma takmaya alışırken tavşanının sana doğru yürümesini teşvik etmeye yardımcı olur.

Tuvalet Eğitimi

Biraz sabır ve tutarlılıkla, lop tavşanını tuvalet kullanması için eğitebilirsin. Bu, tavşanının güvenli bir ortamda dolaşmasına izin verme olasılığını artıracaktır. Çünkü herhangi bir kazayı temizleme konusunda endişelenmene gerek kalmayacaktır.

Egzersiz Yapmak

Egzersiz, kadife lop tavşanının zihinsel ve fiziksel sağlığı için hayati önem taşır. Tavşanlarının koşup oynamak için alana ihtiyacı vardır. Böylece yiyecek arayabilir, zihinsel olarak uyarılabilir, çiğneyecek bir şeyler bulabilirler. Kas kütlerini koruyabilir ve sindirim sistemlerini hareket ettirebilirler. Gastrointestinal motilite, stres ve fiziksel hareketlilik eksikliği nedeniyle azalabilir veya durabilir.

Lop Tavşanı Bakımı

Kadife lop tavşanlarının çok kısa ve yumuşak tüyleri vardır ama bu onların bakıma ihtiyaçları olmadıkları anlamına gelmez. Yaşam tarzlarına bağlı olarak tırnak düzeltme, kulak temizleme, banyo ve hatta belki diş düzeltme gerekir. Bir tavşanın kulaklarını temiz tutmak özellikle önemlidir çünkü çok büyüktürler ve kolayca çöp toplamaları ve nemi tutmaları olasıdırlar.

Tüy dökülmesi

Tavşanlar düzenli olarak tüy döker, ancak büyük tüy dökmeler ilkbahar ve sonbaharda yılda iki kez meydana gelir. Bu dönemlerde tavşanın normalden daha fazla kürk kaybedecektir.

Fırçalama

Kadife lop tavşanlarının çok uzun tüyleri olmasa da, yine de ara sıra fırçalaman gerekecektir. Fırçalama, evde ve giysilerinde bulduğun kürk miktarını azaltmaya yardımcı olur. Bazı yetiştiriciler, yumuşak kıllı bir fırça ile haftalık fırçalamayı önerir.

Banyo

Tavşanlar tipik olarak çok temiz hayvanlardır. Bu nedenle onları yıkamak gerekli olmayabilir, ancak kirlenirlerse, kirli bölgeyi hızlı bir şekilde temizlemek iyi bir fikirdir. Tavşanını banyo yapmak için suya sokma. Tavşanlar banyo sırasında üşüyüp ileus geliştirebileceğinden yalnızca gerekli alanları temizlemelisin. Kadife lop tavşanını dikkatlice temizlerken bulaşık deterjanı ve ılık su kullan ve havluyla iyice kurula. Hassas kulaklarına ekstra dikkat etmelisin ve içine su püskürtmekten kaçınmalısın.

Paylaşan heymypet