Ödül Maması Nasıl Kullanılır?

Köpeğini eğitmeye başladığında, ilk yapman gereken uğruna her şeyi yapacağı bir ödül maması bulmaktır. Nasıl insanları işe gitmeye motive eden maaş ise, köpeğe de istediğini yaptıracak şey lezzetli bir ödül maması. İdeal ödül mamasını buldun, peki şimdi onu nasıl kullanacaksın?

ödül maması

Köpeğinin kokusunu alınca çıldıracağı lezzetli bir ödül maması, ondan beklediğin her davranışı yerine getirmesini sağlar. Ödül maması köpek eğitiminin temel taşıdır.

Her Zaman Ödül Maması Kullanmanız Gerekir mi?

Kısa cevap: evet. Ancak zaman geçtikçe, köpeğiniz yeni beceriler öğrenmeye başladıkça daha az kullanmaya başlayacaksınız. Köpeğini eğitirken ödül maması kullanma konusunda endişelerin varsa, bu anlaşılabilir bir durum. Eğitim seanslarına takviye olarak ikramla başlaman, onlara daha sonra her zaman ihtiyaç duyacağın anlamına gelmez.

İlk başladığında, köpeğini, istediğin davranışı tekrarlaması için ödüllendirmiş olacaksın. Ancak ilerledikçe, ikramlar yerine gerçek hayattaki ödülleri dahil etmeye başlayacaksın. Bu hep mama olmak zorunda değil. Bazen okşama, bazen masaj, tatlı sözlere eşlik eden bir sarılma… Bazen de en sevdiği parkta uzun bir yürüyüş ve favori oyununu oynamak…

Ne yazık ki, birçok köpek ebeveyni, bir kez başlayınca hep ödüle ihtiyaç duyacakları düşüncesiyle buna sıcak bakmıyor.

Bu makale, eğitimde ödül mamasının neden önemli olduğunu, yiyecekleri ödül olarak kullanmaktan nasıl kaçınacağını ve köpeğini obeziteden nasıl koruyacağını anlatacak. Ayrıca, köpeğin için en iyi mamayı nasıl seçeceğini ve eğitim yolculuğunda mamaları etkili bir şekilde nasıl kullanacağını da öğreneceksin.

Köpeğin için %100 doğal içerikli, glütensiz ve şekersiz ödül mamaları için tıkla!

Eğitim Sırasında Neden Ödül Maması Kullanmalısın?

Yiyecek İkramları Güçlü Bir Pekiştiricidir

Pek çok köpek ebeveyni, köpeklerinin 2 tatlı sözle eğitime motive olabileceğini sanır. Bu tip sözler onlar için ödüllendirici olsa da, lezzetli bir mama kadar motive edici değildir. Neticede biz de ise patronumuzu iyi hissettirmek için gitmiyoruz. Ana motivasyonumuz, faturalarımızı ödeyebilmek, yemek satın alabilmek ve tatile çıkabilmek.

Ödül maması, köpeğini eğitirken pekiştirici olarak kullanılır. Bir pekiştireç, bir eylemin (veya eylemsizliğin) sıklığının artmasına neden olan bir şeydir. Örneğin, bir oturma pozisyonunu bir ödülle her pekiştirdiğinde, köpeğinin daha sık oturma olasılığını artırmış olursun. Köpeklerin büyük çoğunluğunun tercih ettiği ödül mamadır.

Yiyecek dürtüsü (yemek için çalışma isteği) çoğu köpekte yüksektir. Çünkü yiyecek birincil pekiştiricidir. Birincil pekiştireç, köpeğinin sevmeyi öğrenmesi gerekmeyen bir şeydir. İçgüdüseldir. Yemek, hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu bir şey. Genetik olarak, hangi davranışların onları beslediğini anlamaya programlanmıştır. Diğer birincil pekiştireçler arasında su, hava, uyku, üreme ve barınmayı sayarız.

Ödül Mamalarının Kullanımı Kolaydır

Köpeğin istediğin bir davranış sergilediğinde ödül mamasını hızlı bir şekilde vermek kolaydır. Bu, kısa sürede çok sayıda tekrar yapabileceğin anlamına gelir. Bu, yeni bir eğitime başladığında büyük önem taşır. Örneğin, yavru köpeğine çağırdığında gelmesi için eğitiyorsan ve her geldiğindeküçük bir ikramla ödüllendirirsen işe yarayacaktır.

Ödül mamalarını köpeğine yeni bir davranış öğretirken kolayca yem olarak kullanabilrsin. Avcunun içine ödül maması koyup köpeğinin burnuna götürdüğün an eğitime hazır demektir. Bir köpeğin başını kontrol edebilirsen, (avcunda mama olan elini kullanarak) vücudunu da istediğin gibi kontrol edebilirsin.

ödül maması

Bir Köpeğe Ne Zaman Ödül Maması Verilir?

Köpeğini eğitirken yiyecek ikramlarını rüşvet olarak kullanmaman önemlidir. Bir köpeğe yeni bir şey öğretirken en başta bir davranışın gerçekleşmesi için ödül kullanırsın. Köpeğine davranışları gerçekleştirmesi için rüşvet vermeyeceğini öğretmelisin. Bu geçişin mümkün olan en kısa sürede gerçekleşmesi gerekir. İstediğin davranışı gerçekleştirene kadar ödülü gizli tut.
Köpek eğitiminde rüşvet tam olarak nedir? Rüşvet, köpeğinin daha önce öğrettiğin hareketi sen ona ödül ikramın olduğunu gösterene kadar yanıt vermeyi reddetmesidir. Örnek: Köpeğine gel diyorsun, gelmiyor. Mutfağa girip bir parça peynir alırsın ve onu tekrar çağırmadan önce elinde ne olduğunu gösterirsin. Bu bir rüşvettir. Bunu, yani gıdayı pekiştireç olarak kullanmakla karşılaştır. Bir pekiştireç, köpeğinin doğru yaptığı bir davranışa karşılık sunulur. Köpeğin, ödülü almak için değil, komuta uymak için gelir. Çünkü komuta uyarsa ödülün onun olacağını bilir.

Eğitimin başında ikram, davranışın gerçekleşmesini sağlar.

Hızla şuna dönüşür: Davranış, ikramın gerçekleşmesini sağlar.

Doğru Ödül Maması Nasıl Seçilir?

Köpeğinin hangi mamaları ödüllendirici bulduğuna karar vermelisin. Bazı köpekler çıtır çıtır sever, diğerleri yumuşak… Bazı köpekler sebzeleri et ikramlarına tercih eder, kimisi eti çok sever.

Fazla kilo alımını önlemenin en iyi yollarından biri, köpeğinin normal mamasını ödül olarak kullanmaktır. Köpeğin normal mamasından bıktıysa ve mama alımını sınırlaması gerekiyorsa, düşük kalorili mamalara yönelmelisin.

İkramlardaki artışı dengelemek için normal öğünlerinin miktarını da azaltabilirsin. Sadece köpeğinin tam ve dengeli bir diyete ihtiyacı olduğunu unutma. Eğitim ödülleri tek başına köpeğinin gelişmesi için yeterli değildir.

Köpeğin için %100 doğal içerikli, glütensiz ve şekersiz ödül mamaları satın almak için tıkla!

Paylaşan heymypet