Köpekler Üşütür mü?

Köpekler üşütür mü? Soğuk algınlığına yakalanır mı? Tüylü dostunuz için soğuk kış günlerinde nasıl önlemler almanız gerekir? Bu yazımızda bunları ele alacağız.

köpekler üşütür

Köpekler üşütür mü? Kış ayları soğuk alma aylarıdır. Köpeklerimiz de tıpkı biz insanlar gibi birçok hastalığa karşı hassaslardır. Onların da soğuk algınlığından endişe ederiz. Köpekler çok nadiren insanların kaptığı hastalıklara yakalanır. Bu nedenle köpeklerin insanlardan virüs kapması nadir olsa da, hangi önlemleri almanız gerektiğini bilmeniz önemlidir.

Köpeklere İnsanlardan Nezle Bulaşır mı?

İnsan nezlesi sadece insanları (ve belki bazı maymunları) etkiler. Yani hayır, köpeğine senden nezle bulaşmaz. Soğuk algınlığı virüsleri türe özgüdür. İnsanlar ve köpekler aynı türden değildir. Köpekler nezle olmaz, ancak onların kapabileceği ve soğuk algınlığına benzer semptomlara neden olan birçok enfeksiyon vardır.

Köpekler Birbirlerine Nezle Bulaştırır mı?

Bu tüylü dostlarımız teknik olarak nezle olmasa da, nezleye benzer semptomlar taşıyan diğer enfeksiyonları birbirlerine bulaştırabilirler. Hapşırma, öksürme ve burun akıntısı bir köpekten diğerine bulaşma riski taşır. Birçok enfeksiyon çok bulaşıcı olduğundan, solunum yolu hastalığı olan bir köpek, tedavi edilene ve artık semptom göstermeyene kadar diğer köpeklerden uzak tutulmalıdır.

Köpeklerin Kapabileceği Solunum Yolu Hastalıkları

Köpekler, soğuk algınlığı gibi semptomları olabilecek çeşitli hastalıklar ve sorunlar geliştirir.

Bordatella

Bu bakteri, köpeklerde köpek kulübesi öksürüğünün en yaygın nedenlerinden biridir, ancak tek neden değildir. Bordetella bronşiseptika, insanlarda soruna neden olmaz, ancak köpeklere bulaşırsa öksürük de dahil olmak üzere birçok solunum yolu semptomuna neden olabilir. Tedavi edilmezse pnömoni bile gelişebilir. Köpekleri bulaşıcı hastalıklardan korumak için veterinerine aşı yaptırmayı tercih etmelisiniz.

köpekler üşütür

Gençlik hastalığı

Bu virüs solunum ve diğer ciddi semptomlara neden olur ve köpekler arasında oldukça bulaşıcıdır. Gençlik aşısı, bu hastalığın tedavisi olmadığı için tüm köpeklerin düzenli olarak yaptırması gereken temel aşılardan biridir. Bu hastalıktan muzdarip köpekler, öksürme ve nefes almada zorluk yaşarlar. Bu da sonunda zatürreye, nöbetlere ve diğer semptomlara yol açar. Ölümcül durumlara da yol açabilir.

Parainfluenza

CPIV olarak da bilinen köpek parainfluenza, köpek gribi ile aynı değildir, ancak yine de köpekler arasında oldukça bulaşıcıdır.5 Bordetella gibi, parainfluenza virüsü de köpek kulübesi öksürüğüne neden olabilir ve öksürük ve burun akıntısı gibi solunum semptomlarına yol açabilir. . Genellikle birkaç çekirdek aşı içeren bir kombinasyon aşının parçası olarak dahil edilen bir parainfluenza aşısı vardır, ancak bu aşı kendi başına bir çekirdek aşı olarak kabul edilmez. Köpekleriniz genellikle diğer köpeklerle yakın temas halindeyse, onları parainfluenza için aşılama konusunu veterinerinizle görüşün.

Adenovirüs

Adenovirüs tip 2 (CAV-2), soğuk algınlığı olan bir kişininkine benzer solunum semptomlarına neden olan bir hastalıktır. Köpeklerde hepatite neden olan, daha ciddi adenovirüs tip 1’e (CAV-1) karşı da çapraz koruma sağlayan bir aşı mevcuttur. Bu nedenle adenovirüs aşısı çekirdek aşıdır.

Köpek gribi

Soğuk algınlığında olduğu gibi, köpekler bir insandan grip de kapamazlar. Ancak daha yaygın olarak gördüğümüz hastalığa karşı hassastırlar. Köpek gribinden iki virüs sorumludur: L H3N2 ve H3N8. Bu virüsler, enfekte köpeklerde solunum yolu semptomlarına neden olur. Ancak hastalık tedavisi olan bir hastalıktır. Her iki grip virüsü için de aşılar, otellerde kalan, diğer köpeklere maruz kalan köpeklere önerilir.

Solunum Coronavirüsü

Nadir olmakla birlikte, köpeklerde bir tür koronavirüs solunum semptomlarına neden olur. İnsanlara bulaşmaz. Enfeksiyon genelde hafiftir ve öksürme ve hapşırma gibi solunum semptomları vardır. Köpek kulübesi öksürüğüne neden olan diğer solunum yolu enfeksiyonları ile eş zamanlı olarak görürüz.

Paylaşan heymypet