Köpeklerin Sevmediği Kokular Nelerdir?

Koku alma duyusuna gelince, köpekler biz insanları uzun bir vuruşla yener. Köpekler, çevrelerindeki dünyada gezinmelerine yardımcı olan 300 milyondan fazla koku alma hücresine sahip olabilir. Bunu, insanların sahip olduğu beş milyon koku alma hücresiyle karşılaştır. Köpeklerin dışarı çıkardığında neden bu kadar bunaldıklarını anlamak zor değil. Peki köpeklerin sevmediği kokular nelerdir?

 

Tüylü arkadaşın, etrafındaki şeyleri anlamlandırmak için koku alma duyusunu kullanır.

Biz insanlar anıları oluşturmak için görme duyusuna sahip olsak da, köpekler bizim bile anlayamadığımız farklı kokuları hatırlarlar.

Köpeklerin koklamayı ve içine girmeyi sevdiği tüm tuhaf şeylere rağmen, veba gibi kaçınacakları bazı şeyler de var. Köpeklerin nefret ettiği en yaygın kokuların çoğu, hoş bulduğumuz şeylerdir.

Başını belaya sokmayı seven maceracı bir köpeğin varsa, köpek arkadaşın için etkili bir caydırıcılık yaratmak için bu kokuları kullanabilirsin.

Bazen, bazı şeylerin ya da yerlerin köpeğin için caydırıcı olmasını istiyorsan onun sevmediği ama zararlı da olmayan kokuları kullanabilirsin. Sadece belirli bir yer veya nesne hakkında olumsuz bir anı yaratırlar.

Zamanla, yavru köpeğin bölgeden tamamen kaçınacak ve evinin bir kısmını köpeğinden uzak tutmana izin verecektir. İşte köpeklerin nefret ettiği en yaygın 10 koku.

1) Acı Biber

Jalapeno, çili biberi ve poblano biberi gibi acı biberlerin tümü doğal köpek caydırıcılarıdır. Basit bir nedenden dolayı etkilidirler: “Baharat”.

Dilinde ve burnunda oluşan karıncalanma hissi köpeklere tamamen yabancıdır. Sonuç olarak, genellikle biberden mümkün olduğunca uzaklaşırlar.

Çoğu durumda, bir köpeği kovmak için sadece bir biberi tutmak yeterlidir. Baharatın kokusunu her zaman hemen alamasak da, yavrularının koku alma duyularının gücü, kokuyu almalarını sağlar.

Biberlerdeki acılık, kapsaisinoidler adı verilen kimyasal bileşiklerden gelir. Biberi öğütüp biraz su ile karıştırarak kolayca caydırıcı bir sprey oluşturabilirsin.

Bunu yaparken, dikkatli olmak önemlidir. Köpekler baharata karşı çok hassastır. Bu nedenle hapşırma yaşayabilirler. Ciddi durumlarda, solunum sorunlarından bile muzdarip olabilirler. Köpeğine asla baharatlı biber yedirmemeli veya üzerine püskürtmemelisin. Bunun yerine, yavrularını bitkilerden ve bahçenin belirli bölümlerinden uzak tutmak için spreyi kullanabilirsin.

2) Öğütülmüş Baharatlar

Köpeğinin öğütülmüş baharatlarla karşılaşmasının tepkisi, acı biberle karşılaştıklarında olanlara çok benzer.

Öğütülmüş biber tozu, acı biber, kırmızı biber, öğütülmüş hardal ve daha fazlası, köpeğini bahçenden uzak tutmak için harikadır. Baharatlar bitki yaşamını etkilemez. Ancak köpeğinin kökleri kazmasını önlemek için toprağa yapışacaktır.

Pek çok öğütülmüş biber baharatı, etkinlikleri nedeniyle ticari köpek kovucularında kullanılmaktadır. Baharatları denemek istersen, bahçenin bir kısmına serpebilirsin.

Yine, asla köpeğinin yüzüne üfleme. İnce parçacıklar köpeğinin burnuna kolayca girer ve burada yanma ve tahrişe neden olur.

3) Turunçgiller

Narenciye kokusu, çok çeşitli ev ürünlerinde bulunan bir şeydir. Temizleyicilerde, oda koku gidericilerinde, mumlarda ve çok daha fazlasında kullanılır. Bizim için hoş olsa da, köpeklerin kesinlikle küçümsediği bir şey.

Narenciye ile ilgili sorun, derideki yağların yavrularının solunum yollarında tahrişe neden olabilmesidir.

Narenciye yağları, bir köpeğin belirli bir alana idrar yapmasını önlemek için tasarlanmış ürünlerde yaygın olarak kullanılır. Büyük paralar harcamak yerine ürünü kolayca kendin yapabilirsin.

Tek gereken portakal, limon, misket limon veya greyfurt kabuğudur. Sadece derileri yere koy. Köpeğin o bölgeden kaçınacaktır.

Bir sprey oluşturmak için meyve suyunu da kullanabilirsin. Biraz daha güçlü bir şey istiyorsan, esansiyel narenciye yağları da mevcuttur. Oldukça konsantredirler. Bu nedenle evinin veya bahçenin etrafına püskürtmeden önce yağları biraz suyla seyrelt.

4) Taze Bitkiler

Birçok köpek, nane veya biberiye gibi taze otların hayranı değildir. Onlar için iştah açıcı olmayan çok keskin bir aromaları var. Bu gerçeği kendi yararına kullanabilir ve bahçende taze otlar planlayabilirsin.

Köpeğini sadece diğer bitkilerden uzak tutmakla kalmaz, aynı zamanda her zaman taze bir bitkin olur. Alternatif olarak, yağlarını çıkarmak için otu suda bekleterek basit bir sprey solüsyonu da oluşturabilirsin.

Çoğu köpek otlara dayanamazken, bazılarının nane ile sorunu olmaz. Aslında, ağız kokusuyla mücadeleye yardımcı olacak pek çok nane aromalı yiyecek var. Nane bazlı caydırıcılara yatırım yapmaya başlamadan önce, köpeğinin kokuya ve tada nasıl tepki verdiğine bak.

5) Sirke

Sirke, birçok ev ilacında kullanılan çok yönlü bir bileşendir. Piyasada çok sayıda farklı sirke türü bulunmaktadır.

Standart beyaz sirke gibi bazıları, köpeğini mobilyalardan veya çimlerin bölümlerinden uzak tutmak için kullanılabilir.

Güvenli, toksik olmayan ve nispeten uygun fiyatlıdır. Sadece bir sprey şişesine dökün ve işe başlayın.

Sirkenin dezavantajı, biz insanlar için bile gerçekten en iyi kokuya sahip olmamasıdır. Asidik ve çok güçlüdür. Sonuç olarak, sirkeyi dış uygulamalara ayırmak isteyebilirsin.

6) Naftalinler

Bu minik beyaz topları, hayatının bir noktasında kullandıysan anında tanıyacağın çok belirgin bir kokuya sahiptir. İnatçı güveleri giysilerden uzak tutmak için tasarlandılar.

Güve topları, küflü kokuyu uzak tutan hem pestisit hem de deodorant görevi görür. Kimyasal bileşimi nedeniyle güve topları hem köpekler hem de insanlar için çok tehlikelidir.

Köpeğini bir odadan uzak tutmak için naftalin kullanmayı planlıyorsan, topların tamamen güvenli olduğundan emin ol. Köpeğin bir tane naftalin bile yese, ölüm riski altındadır.

Sorunların oluşmamasını sağlamak için naftalinleri ulaşamayacağı bir yerde tut veya özel olarak tasarlanmış bir tutucu kullan. Naftalinin güçlü kokusu odaya nüfuz ettiği sürece işini yapacaktır.

7) Alkol

Standart alkol, köpekler için çok rahatsız edici bir kokuya sahiptir. Pamuk toplarına biraz alkol püskürtebilir ve bunları köpeğini uzak tutmak istediğin bölgeye yerleştirebilirsin.

Alkolün etkinliği tamamen konsantrasyonuna bağlı olacaktır. Alkol yüzdesi ne kadar yüksek olursa, koku o kadar güçlü olur.

Diğer kimyasallarda olduğu gibi, köpeğinin güvende olması çok önemlidir. Asla köpeğinin üzerine püskürtme. Birçok veteriner, yaralanmadan sonra bir köpeğin cildine alkol sürmeyi bile önermez. Bu nedenle tüm köpeklerin alkol temasından kaçınması gerekir.

Ayrıca alkol çok yanıcıdır. Alkole batırılmış pamuk toplarını evinin etrafına yerleştirirken bunu aklında bulundur.

8) Ev Temizleyicileri

Mutfak tezgahlarını veya zeminleri temizlemeye başladığında köpeğin hiç odadan çıktı mı? Nazik bir ev arkadaşı oldukları için değil. Bunun nedeni, yaygın ev temizleyicilerindeki malzemelerden kesinlikle nefret etmeleridir.

Birçok ürün klor veya amonyak kullanır. Ayrıca, bazıları narenciye kokuları ekleyerek kokuyu yavruların için daha da kötüleştirir.

Özellikle amonyak gibi güçlü kimyasallar içeriyorsa, temizlik ürünlerini köpeğin için doğrudan kovucu olarak asla kullanmamalısın. Amonyak solumak, köpeğinin boğazında yanıklara ve tahrişe neden olur.

Sık kullandıkları bir alanı temizlerken, köpeğini her zaman dışarıda tutmanı öneririz. Yavrularını caydırmak için ev temizleyicileri kullanmak tehlikeli olsa da, odayı temiz tutabilirsin.

9) Parfüm Veya Kolonya

Parfüm ve kolonya, köpeklerin kaçınacağı bir dizi bileşen içerir. Yavruların, cilde bir koku uygulandığı anda ebeveynini görmezden gelmeleri nadir değildir. Bunun nedeni, parfüm ürünlerinin kimyasal bileşikler, uçucu yağlar ve alkol içermesidir.

Bu bileşenlerin tümü, köpeklerin nefret ettiği güçlü kokulara sahiptir. Sadece bu değil, kokular doğal vücut kokunu maskeler. Köpeklerin seni tanımlamak için kullandığı ilk şey, benzersiz kokundur. Üzerinde güçlü bir koku olduğunu hissetmesen bile, seni tanımlayan bir kokun vardır.

Bu koku köpeğini rahatlatır. Güçlü parfümlerle maskelediğinde köpeğin bundan hoşlanmayacaktır. Parfümler ve kolonyalar köpeklerin nefret ettiği kokular olsa da, ne kadar etkili olursa olsun onları asla itici olarak kullanmamalısın.

10) Güzellik Ürünleri

Oje, saç spreyleri ve diğer güzellik ürünleri kimyasal bileşiklerle doldurulur. Bu tür ürünlerin ne kadar tanıdık koktuğunu bir düşün.

Çoğu yetişkin, özellikle de kullanmaya aşina oldukları bir şeyse, bu ürünleri bakmadan kolayca tanıyabilir. Senin için güçlü bir kokuysa, yavruların için pratikte dayanılmaz olacaktır.

Güzellik ürünlerini asla caydırıcı olarak kullanmamalısın. Bunları kendin için kullanmayı planlıyorsan, köpeğini iyi havalandırılan ve dumanlardan etkilenmeyecek bir yerde tut. Alternatif olarak, doğal güzellik ürünleri veya sert kimyasallar içermeyen ürünleri satın almayı tercih edebilirsin.

Çözüm

Köpekler, kokusunu bile alamadığın kokulardan etkilenen çok hassas canlılardır. Her köpek farklıdır. Bu nedenle yavrularının tepkileri diğerlerininkinden farklı olabilir. Zamanla, köpeğinin hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyleri öğreneceksin.

Yavru köpeğinin nefret ettiği bir şey bulduğunda, onu belirli bir bölgeden uzak tutmak için kullanabilirsin.

Bu bilgileri, köpeğinin evinde rahat ve güvenli kalmasını sağlamak için de kullanabilirsin.

Paylaşan heymypet