Kedilerle İyi Anlaşan Köpek Türleri

Kedilerin, köpeklerin baş düşmanları olarak uzun süredir devam eden bir üne sahip oldukları bir sır değil. Ama gerçek şu ki, kedi ve köpek kardeşler birlikte mutlu bir şekilde yaşayabilir ve hatta en iyi arkadaş olabilirler. Belki bir kedin var ve aileye bir köpeği kabul etmek istiyorsun ya da belki bir köpeğin var ve yeni bir kedicik istiyorsun. Her iki durumda da, köpeklerin ve kedilerin nasıl bir arada yaşayacağını öğrenmenin yanı sıra denetimli tanıtımlar, bu evcil hayvanların sosyalleşmesine ve birbiriyle alışmasına yardımcı olacaktır. Peki kedilerle iyi anlaşan köpek türleri nelerdir?

Farklı Köpek Irk Grupları Kedilerle Nasıl Etkileşime Girer? 

Evcil hayvanlarını birbirleriyle düzgün bir şekilde tanıştırmak biraz uzun sürebilir. Ancak bazı köpek ırkı grupları, kedilerle nasıl geçinme eğilimini etkileyecek içgüdüsel davranışlar sergiler.

Örneğin, Terrier grubundaki köpekler tarihsel olarak avlanmak için yetiştirildi ve Amerikan Kulübesi Kulübüne göre Tazı grubu, doğal olarak belirlenmiş bazı avcıları içeriyor. Bu nedenle, koşan bir kedi bu yırtıcı dürtüyü ateşleyebilir. Benzer şekilde, Sürü grubu, çiftlik hayvanlarını toplamak ve korumak için eğitildi. Kediler, bu grubun karşılaştıkları diğer hayvanları toplamaya yönelik içgüdüsel eğilimini takdir etmeyebilir.

Öte yandan, düşük enerjili veya uyumlu kişiliklere sahip oldukları bilinen köpek ırkı grupları, tipik olarak kedilerle iyi anlaşabilir. Örneğin, Toy Grubu, sosyal yapıları nedeniyle büyük tüylü bir kardeş olan, kucak köpeklerini içerir. Spor grubu, hem insanlar hem de hayvanlar arasındaki dostane eğilimleriyle bilinen birçok ırkı içerir.

Bununla birlikte, bu köpek ırklarının kişiliklerinin genellemeler olduğunu belirtmek önemlidir. Tüm gruplarda harika tüylü kardeşler olacak birçok tür var! Özellikle kedilerle iyi geçinen bu on köpek ırkını keşfet. Hem köpeğin hem de kedinin bireysel kişiliklerinin de ilişkide rol oynadığını unutma. Gelin birlikte kedilerle iyi anlaşan köpek türlerine bakalım!

1)Golden Retriever

Golden Retrieverlar kediler için en iyi köpeklerden biridir ve “golden” bu klasik cinsi tanımlamak için uygun bir kelimedir. Nazik ve anlayışlı Golden Retrieverlar, kedileri ailenin bir parçası olarak kolayca kabul eder. Bununla birlikte, bu köpek ırkı, kediyi erkenden kovalamamak için eğitilmelidir. Bu başarıldığında, mutlu-şanslı Golden Retriever ve kedinin mükemmel bir eşleşme olacağından emin olabilirsin. Ayrıca, bu köpek ırkı diğer insanlara ve evcil hayvanlara karşı doğuştan sevimlidir!

2) Labrador Retriever

Coşkulu Labrador Retriever veya “Lab”, bir savaşçı değil, bir sevgilidir. Arkadaş çevrelerine bir kediyi memnuniyetle kabul edecekler. Kedinle arkadaş olmanın yanı sıra Lab, çocukların için ideal bir arkadaş olacak nazik bir devdir. Labradorlar kıskanç bir tip olmasalar ve alanlarını kediyle paylaşmaya fazlasıyla istekli olsalar da, kedi de alanını köpekle paylaşmaya istekli olmalıdır.

3) Beagle

Sevimli Beagle, belki de sürüler halinde avlanmak için yetiştirildiğinden kedigillerle arkadaşlık etmekten hoşlanır. Bu nedenle, bir kedi kardeşi grubun bir üyesi olarak görür. Beagle’ların girişken kişilikleri, onları diğer insanlar ve hayvanlar kadar aile için de bir neşe haline getirir.

4) Pug

Bir Pug, dost canlısı bir türün ve kedilerle arası iyi olan bir köpeğin özüdür. Bir kedi, bir Pug’ın kendi alanına girmesine izin verdiği sürece, genellikle hızlı arkadaş olurlar. Pug’lar ilgiyi sevdiğinden, kedicik ve Pug insanlar evin dışındayken bağ kurabilir ve oynayabilir. Ayrıca, bu köpek ırkı etrafta uzanmaktan hoşlanır. Böylece kedini kovalarken sorun yaşamayacaksın. Puglar tatlı bir doğaya sahiptir. Genellikle küçük hayvanların yanına bırakılması için güvenli bir köpektir.

5) Bichon Frise

Bichon Friselar mutlu ve eğlenceli bir kişiliğe sahiptir. Bu da onları kedi ile ideal kardeş ve oyun arkadaşı yapar. Bununla birlikte, Bichon Frise’ın dışa dönük kişiliği, yalnız bırakılmayı seven bir kedi için fazla bunaltıcı olabilir. Bu nedenle, bu tatlı köpek ırkı, büyüleyici tuhaflıklarına tahammül eden (veya buna katılan) herhangi bir kediyi kabul edecek ve onunla arkadaş olacaktır!

6) Shetland Çoban Köpeği

Shetland Çoban köpeği, kedi dostu olarak bilinir. Yumuşak yapıları, yüksek düzeyde eğitilebilirlikleri ve misafirperver tavırları, Shetland Çoban köpeklerini kedi ebeveynleri için iyi bir dost haline getirir. Çünkü kedinin yanında nasıl davranacaklarını öğrendiklerinde sana itaat edeceklerdir. Ayrıca, Shetlandler sıkıldıklarında havlamaya meyillidirler. Bu nedenle kedicik bir kardeş onlara eşlik etmelerine ve bu davranışı engellemelerine yardımcı olabilir!

7) Basset Hound  

Basset Hound doğal bir avcı olmasına rağmen, kediyi avlamaktan çok akşam yemeğini avlamakla ilgilenir. Basset Hound, antrenman yaparken inatçıdır. Ancak genel olarak rahat kişilikleri, onları kediler dahil diğer hayvanlara karşı arkadaş canlısı yapar.

8) Kaniş

Her üç Kaniş boyutu da bir kedi arkadaşı için mükemmel ev arkadaşıdır. Oyuncak Kanişler kedilerle oynamaya meyillidir. Minyatürler genellikle onları hoş görür ve Standartlar onlar yokmuş gibi davranır. Bu köpek ırkı kendisini ailesine adar ve koruma içgüdüsü kediye kadar uzanır! Aktif Kaniş, bol miktarda egzersiz yaptığında mutlu olur ve çevresindekilere iyi davranır. Bu nedenle günlük yürüyüşler ve oyun süresi ile Kaniş ve kedi arasındaki ilişki gelişebilir.

9) Malta

Maltalar kesinlikle kediye karşı nazik olacaktır. Çünkü özellikle bu yumuşak köpek ırkı genellikle kedinin işine karışmak yerine kanepede yatmakla meşguldür. Bununla birlikte, bir Malta’nın tatlı ve nazik kişiliğinden kediler yararlanacaktır. Kedicikler eğer Maltaları kızdırmamayı kabul ederse, örneğin bu köpek ırkının uzun saçlarıyla oynamak gibi, bu ikisi barış içinde yaşar. Bu nedenle, kedini Malta’nla tanıştırırken yakından takip ettiğinden emin ol. İyi anlaşacaklarına eminiz!

10) Boston Teriyeri

Teriyerler tipik olarak kedilerle uyumlu olmasa da bu beyefendi için bir istisna yapabiliriz.

Bostonlar kediyi kovalamakla meşgul olsalar da, bu genellikle eğlence içindir, av sürüşü için değil. İyi huylu Boston Teriyer, diğer hayvanlar kadar kediciklere karşı da kibardır.

Kedilerle İyi Anlaşan Diğer Köpek Irkları 

Yukarıdaki listeyle birlikte, kediler için en iyi köpeklerin ek örnekleri şunları içerir:

-Boksörler

-Bernese Dağ Köpekleri

-Cavalier King Charles Spaniel

-İrlandalı Setterler

-Newfoundlands

-Pekinez

-Pomeranian

-Cocker Spaniels

Kedi Irkları Ve Köpekler

Köpeklere benzer şekilde, bir köpek ev arkadaşını kabul etmelerini daha olası hale getirecek benzersiz kişilik özelliklerine sahip kedi ırkları vardır. İşte köpek dostu birkaç kedi ırkı ve temel özellikleri:

1) American Shorthair- Oyuncu, uysal, kendinden emin  

2) Japon Bobtail- Akıllı, aktif, tatlı

3) Maine Coon- Nazik, sosyal, sevecen

4) British- Rahat, sadık, bağımsız

5) Habeş- Meraklı, canlı, sevgi dolu

Kardeş Rekabetine Gerek Yok 

Kedi ve köpek gibi kavga eden evcil hayvanlara sahip olmak yerine, barış içinde bir arada yaşayan, hatta arkadaş olan tüylü kardeşlere sahip olmak mümkündür. Her şey doğru tanıtımlar, köpek ve kedi arabuluculuğunda yapılması ve yapılmaması gerekenleri bilmek ve hangi köpek ve kedi ırklarının muhtemelen birbirine dost olacağını ve yaşam tarzına uyacağını bulmakla ilgilidir. Eminiz ki, köpek ve kedi arasındaki bağı yakalayacak ve iki sevimli en iyi tüylü arkadaşın gururlu evcil hayvan ebeveyni olacaksın. Ne de olsa hiç kimse bir köpek ve kedi ikilisine karşı koyamaz!

Paylaşan heymypet