Köpeğinle Oynamanın 5 Faydası

Köpeğinin en sevdiği zaman dilimi oyun oynadığı saatler değil mi? Özellikle de seninle birlikte bu aktiviteyi yapıyorsa. Köpeğinle oynamanın birçok faydası var. Bu konuda bilgi sahibi olmak istiyorsan yazımıza bir göz atmanı tavsiye ederiz. İşte başlıyoruz!

köpeğinle oynamanın

 

 

Köpeklerin gün içerisinde en sevdikleri saatler oyun oynadıkları saatlerdir. Senin de öyle olduğunu tahmin ediyoruz. Köpeğinle oynamak, evcil hayvan ebeveynliğinin en büyük zevklerinden biri. Henüz küçükken mahallede arkadaşlarınla saklambaç oynamana benzeyen harika bir duygu. Ancak yavru köpeğinin dışarıda eğlendiğini görmenin dışında, köpeğinle oynamanın pek çok faydası var.

İşte onlarla oynadığın zaman senin ve köpeğinin elde ettiği beş fayda:

1. Köpeğinin Zihinsel Gelişimine Katkıda Bulunursun

İnsanlar gibi köpekler de bazı zamanlarda kolayca sıkılır. Her gün işe gitmek zorunda kalan ve dostunu evde yalnız bırakan bir ebeveynsen durum daha da kötü.

Köpeğinle oynamak, can sıkıntısının zihinsel yönüne yardımcı olur ve beynini uyarır. Getirme oyunu gibi etkileşimli oyunlar, odaklanmalarını ve disiplinlerini geliştirmelerine yardımcı olur. Bu aynı zamanda köpeğinin çevresine karşı uyanık olmasına yardımcı olur.

2. Fiziksel Sağlığına Destek Olursun

Herkesin günlük hayatında biraz egzersize ihtiyacı var. Diğer birçok faydanın yanı sıra sağlıklı bir vücudun korunmasına yardımcı olur. Köpekler için de aynı durum geçerli. Çünkü sağlıklı kalmak için egzersize de ihtiyaçları var.

Dışarıda oynamak veya yürümek, köpeğinin organlarının sağlıklı kalmasına ve eklemlerinin güçlenmesine yardımcı olur.

Egzersiz sadece köpeğinin sağlığı için iyi olmakla kalmaz. Aynı zamanda senin eve gelmeni beklerken sahip olabileceği tüm birikmiş enerjiyi de harcamasını sağlar.

köpeğinle oynamanın3. Yavru Köpeğinle Bağ Kurarsın

Basit bir yürüyüş ya da bir köpek parkında oynamak, onunla daha yakın olmana yardımcı olur. Bunlar yavru köpeğinle oyun oynamanın birçok avantajından sadece biri.

Sevgili köpeğinle kaliteli zaman geçirmek, onunla paylaştığın sevgiyi ve dostluğu güçlendirmeye yardımcı olur. Ona eğlenme şansı, güvenlerini ve sadakatlerini daha fazla kazanmasına yardımcı oluyorsun. Hatta seni hayatına neşe katan kişisi olarak tanıyacak.

4. Endişelerini Giderirsin

Köpeğinle oynamak, özellikle onu tüm gün evde bıraktığın zaman sahip olacağı endişe veya stresi hafifletmeye yardımcı olur. Yavru köpeğinle zaman geçirmek, sinirlerini yatıştırmaya ve ona sakin bir tavır kazandırmaya yardımcı olur. Köpeğine bakarken stresli hissediyorsan, sen de olumlu bir bakış açısı geliştirmeye başlarsın.

5. Köpeğinle Oyun Oynamak Sana Da İyi Gelir

Köpeğinin oyun sırasında sahip olabileceği tüm faydaların yanı sıra sana da faydası olur! Onunla oyun oynamak sadece onlar için değil senin için de bir fiziksel egzersiz.

Yavru köpeğinle oyun oynaman seni zihinsel olarak uyarmaya ve stresi azaltmana yardımcı olur. Sana anda kalmayı hatırlatır. Köpeğinle oyun sırasında kurduğu bağ, hem onun hem de senin tüm yaşamın boyunca sürecek mükemmel bir bağ.

Paylaşan heymypet