Kediler Neden Meraklıdır?

Tüylü dostlarımızın “merak”la ilişkisi malum. Onların halk arasında bilinen en temel özelliklerinden biridir. Bu yazımızda, kedilerin bu temel içgüdülerinin altında yatıyor olması muhtemel sebepleri inceleyeceğiz.

Kediler merak duygularıyla tanınır. Pençelerini gördükleri her kutuya sokmayı ve dar yerlere sıkışıp kalmayı severler. Başlarına gelen onca belaya bakılırsa, meraklı kedilerin dokuz canlı olduğunun söylenmesine şaşmamalıyız! Kedileri neyin meraklandırdığını ve meraklı davranışlarının onların doğasının bir parçası olduğunu söylemeliyiz.

Doğuştan Gelen İçgüdüler

Mısırlılar kediyi binlerce yıl önce evcilleştirmiş olsalar da, tüylü kedigillerimiz eski atalarıyla aynı genleri paylaşıyor. Bir kedinin merakı, av ve avcılar için çevrelerini değerlendirmeye yönelik doğal bir içgüdüden doğar.

Tehlikelerden Korunma

Vahşi doğada, bir kedinin sağlığı, yakın çevresindeki yabancı istilacılara nasıl tepki verdiğine bağlıdır. Kediler doğaları gereği bölgeseldir ve içgüdüleri evlerini ve yiyecek kaynaklarını korumaktır. Yani, eve yeni bir alışveriş çantasını getirdiğinizde, kediniz sadece onun bir tehdit oluşturmadığından emin olmak istiyor.

İstihbarat

Her evcil hayvan ebeveyni, kedilerin son derece zeki yaratıklar olduğunu bilir. Kedinizin meraklı zihni, etrafındaki dünyayı anlamaya gerçekten ihtiyaç duyar. Pişirdiğiniz yemekten masanın üzerindeki kağıt yığınına kadar, kedinizin merakı, onun bu şeylerin neden var olduğuna dair cevaplar arama şeklidir. Kediler ayrıca nesne devamlılığına veya artık göremeseler bile bir nesnenin var olduğunu hatırlama yeteneğine de sahiptir. Bu nedenle kedinizin oynadığı bir şeyi saklamaya çalışırsanız, muhtemelen onu geri almanın yollarını ararken veya hatta onu sakladığınız çekmeceye, kutuya veya kaba dikkatle bakarken bulabilirsiniz.

kediler merak

Avcılık

Dışarıdaki bir kedi, avlanmaya başlamadan kamufle olmak için bir yaprak yığınını keşfeder. Ya da bir karton kutunun mükemmel bir kamuflaj olduğunu düşünebilir. Kediniz saklanacak bir yer arıyorsa, bu merakın onun doğal avlanma davranışını taklit ettiğini unutmayın.

Saklanma

Kedinizin neden kutulara bu kadar takıntılı olduğunu hiç merak ettiniz mi? Avlanmaya ek olarak, kedilerin merakı, etrafa başka bir yırtıcı hayvan gelirse saklanacakları yerleri bulmalarına yardımcı olur. Kutular onlar için birer barınak işlevi görür. Avın gelmesi ihtimaline karşı kamufle olmaları bir yana, kendilerini rahat ve korunmuş hissederler. Kedi ağaç işlevi gören en yüksek platforma tırmanmalarının ya da bir kutuya saklanmalarının nedeni aynıdır.

Bonus

Kedilerin iyi olduğu bir şey varsa, o da bilgisayar başında geçirilen zamanı zorlaştırmaktır. Klavyenin üzerine yayılmayı, ekranın hemen önünde durmayı ve her yazmaya çalıştığınızda parmaklarınızı tırmalamayı severler. Ancak kediler, yemek pişirmek, temizlik yapmak veya yeni bir mobilya yapmak gibi her türlü insan davranışını merak ediyor gibi görünüyor. Yani merakları, sizinle takılma arzusundan gelir, bu da gün boyunca sizi denetlemeleri anlamına geliyor. Zira en sevdikleri kişiye “yardım etmek” istemeleri çok doğal!

Paylaşan heymypet