Kedin Yemek Yedikten Sonra Neden Yeri Kazıyor?

Kedin yemek yedikten sonra yeri kazma davranışı mı sergiliyor? Sence bunu yapmasının sebebi ne olabilir? Senin için tüm detayları derledik!

Yavru kedin yemek yedikten önce veya sonra, sanki bir şey kazıyor veya gömüyormuş gibi zemini pençeleyebilir, çizebilir veya yoğurabilir. Bu alışılmadık bir davranış değil ve kedin bu davranışı sergiliyorsa, bunda bir sorun olmadığından emin olabilirsin.

Aslında, evcil hayvanın büyük kediler tarafından bile paylaşılan bir içgüdü sergiliyor ve bu, senin evinde kendini evinde hissettiğinin çok olumlu bir işareti.

Ancak davranışı rahatsız edici veya rahatsız edici bulursan, değiştirmek için basit adımlar atabilirsin.

Kedilerde Yeri Kazma Davranışı Nedir?

Birçok kedi yemekten önce veya sonra yemek kabının etrafındaki toprağı kaşır, pençeler veya yoğurur. Pençeleme ve kazma içgüdüsel davranışın bir örneğidir. Yani kedin muhtemelen bunu annesinden öğrenmemiştir. Bazı kediler, bu davranışı aşırıya götürebilir, zemini kaşıyarak veya yemek kabının etrafındaki halıyı yoğurarak çok zaman harcayabilir. Bazı durumlarda kediler havlu gibi nesneleri de mama kaplarının üzerine sürükler.

Yiyecekleri Önbelleğe Alma, Koruma veya Atma

Vahşi doğada, vahşi kediler genellikle koruyucu bir önlem olarak yiyecek kalıntılarını (ve dışkılarını) gömerler, böylece düşmanları onları izleyemez. Gömülü yiyeceklerin kokusu azdır ve çöpçüleri veya yırtıcıları çekmez. Hala yavrularını emziren dişilerse, bunu diğer kedilerin yavrularını bulmasını önlemeye yardımcı olmak için yapacaklardır.

Benzer şekilde, kısırlaştırılmamış erkek kediler de diğer yırtıcılara uzak durmaları için bir uyarı olarak bölgelerine idrar püskürtür. (Kedini uygun bir yaşta kısırlaştırdığından emin ol, böylece idrar işaretlemesi yapmaz.)

Dünyanın her yerindeki kediler bu davranışı göstermektedir. Büyük kediler tarafından uygulanan “gıda önbelleğe alma”ya benzer. Leopar en iyi, aslanlardan ve sırtlanlardan uzak durmak için ağaçların yükseklerinde yiyecek saklamayı içeren yiyecekleri önbelleğe alma ile bilinir. Kuzey Amerika vaşak kedisi de bu koruyucu önlemi sergiler ve diğer hayvanlardan saklanmak için avının kalıntılarını enkazla kaplar.

Yemek tabaklarının altına gazete koyarsan, kedinin tabağın altını kaşıdığını, gazeteleri parçaladığını ve hatta tamamen saklamak için yemek kabının üzerine yığdığını fark edebilirsin. Bu, başka bir “gıda önbelleğe alma” türüdür.

Bazı durumlarda, kediler yiyecekleri veya sevmedikleri diğer nesneleri kaşır veya gömer. Bu davranış, dışkıyı bir çöp kutusuna veya yere gömmeye benzer. Önbelleğe alma gibi, gömme de kedinin atıklarından kurtularak “ortadan kaybolmasını” sağlar. Ek olarak, kediler genellikle yemek yedikleri yerde uyuduklarından, çöpleri gömmek bir kedinin kişisel alanını “düzenlemenin” bir yolu olabilir.

Yiyeceklerinin alınması tehdidi olmayan bir ev kedisinin bu tür davranışlar sergilemesi mantıklı görünmeyebilir. Ve davranışın içgüdüsel olması ve kedilerin bunu doğal olarak yapması dışında, gerçekten mantıklı değil.

Zemini Yoğurma Davranışı

Yoğurma, pençelemeye benzer görünse de bir zevk işaretidir. Kediler ve yavru kediler, bir kişinin başka bir kişiye sırtını ovmasına benzer şekilde, patilerini nazikçe değiştirerek birbirlerini yoğururlar. Yoğurma bir memnuniyet işaretidir; kediniz patilerini yoğurduğunda hoş bir deneyim (yemek gibi) bekliyor olabilir. Yemek kasesini çevreleyen alan yumuşaksa (örneğin bir halı) yoğurma olasılığı daha yüksektir.

Kedinizin Yeri Kazmasını veya Yoğurmasını Nasıl Durdurursun?

Ne pati atmak ne de yoğurmak başlı başına zararlı bir davranış değil. Kedine zarar veremez ve size herhangi bir zarar vermesi olası değildir. Aslında, bazı kedi sahipleri onu sevimli buluyor.

  • Öte yandan, evcil hayvanının kağıtları yırtması veya halınıza zarar vermesi can sıkıcı olabilir ve ortalığı dağıtabilir. Davranışın bir sorun olduğunu düşünüyorsan onu yönetmek için birkaç adım atabilirsin.
  • Yiyecekleri, zarar görebilecek veya kaseyi kaplayacak şekilde sürüklenebilecek nesnelerden uzak, sert bir yüzeye yerleştir.
  • Evcil hayvanın yerken yanında kal ve yemesi bittiğinde mama kabını çıkar. Genel olarak, tamamen yenmezse, kolayca bozulabileceğinden ıslak yiyecekleri birkaç dakika içinde kaldırmak en iyisi.
  • Kedin yeri pençelemeye başlarsa, bir oyuncak veya oyunla dikkatini dağıt.
  • Kuru kedi mamasını “serbest otlatma” için dışarıda bırakmaktan kaçın, çünkü bu muhtemelen pençelemeyi teşvik eder.
  • Kedini kaşıması veya yoğurması doğal bir davranış olduğundan ve doğası gereği zararlı olmadığı için cezalandırma. Kedini gerçek bir noktaya püskürterek veya vurarak cezalandırmak, daha sorunlu davranışlara yol açar. Buna ek olarak, senin ve evcil hayvanının bağ kurmasını zorlaştırabilir.

Paylaşan heymypet