2022’nin En Popüler Evcil Hayvan İsimleri

Birleşik Krallık’taki hanelerin yarısından fazlasının bir evcil hayvana sahip olduğu ülkede, tahmini olarak 34 milyon evcilleştirilmiş hayvan bulunmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre 2022’nin en popüler evcil hayvan isimleri ve en popüler evcil hayvanları sıralandı. Bunlar neymiş? Gelin birlikte bakalım!

Evcil hayvan sigortacısı ManyPets, 510.000 evcil hayvan sahibini analiz etti.

ManyPets’e göre, “Luna” adı en popüler evcil hayvan isimleri listesinin başında gelirken, onu “Bella” ve “Teddy” izledi.

2022’nin En Popüler 10 Evcil Hayvan İsmi:

 1. Luna
 2. Bella
 3. Teddy
 4. Milo
 5. Dairy
 6. Lola
 7. Bailey
 8. Buddy
 9. Coco
 10. Poppy

Anket ayrıca evcil hayvan sahiplerinin yaklaşık yüzde 15’inin “Colin” veya “Dave” gibi insan isimlerini tercih ettiğini de söyledi.

Bu arada, yüzde 10’un biraz altı, tüylü arkadaşlarına bir ünlünün adını vermeyi seçti.

Sushi adında bir Pomeranian’ı olan Kim Kardashian ve Sage, Fig ve Olive adlı köpek üçlüsüne sahip Victoria ve David Beckham gibi ünlülerin ayak izlerini takip eden yüzde yedilik kesim yemek isimlerinden ilham aldı.

ManyPets ayrıca, bu yılki en popüler köpek ırkının, 2017’den beri sürekli olarak ilk iki sırayı alan Labrador av köpeği olduğunu ortaya çıkardı.

Diğer favoriler arasında Cockapoos (horoz spaniel-kaniş karışımı) ve Cavapoo (Cavalier King Charles spaniel ve kaniş karışımı) yer aldı.

2022’nin En Popüler 10 Köpek Irkı:

 1. Labrador retriever
 2. Cocker spaniel
 3. Cockapoo
 4. Fransız bulldog
 5. Cavapoo
 6. Golden retriever
 7. Alman kurdu
 8. Dachsund
 9. Staffordshire bull teriyer
 10. Border collie

Aile dostu ırklar ve iyi huylu köpekler, ankete katılanlar arasında bir önceliktir. Yüzde 38’i ikincisini arar ve benzer bir oran (yüzde 34) çocuklarla iyi anlaşan köpekleri ister.

Birçoğu ayrıca maliyetine göre bir köpek seçiyor ve beşte biri bunun köpek alma kararı vermede hayati bir rol oynadığını söylüyor.

ManyPets CEO’su Oke Eleazu yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bebek isimleri gibi, sevilen bir köpeğin adını seçmek de dikkatle düşünülen bir karardır ve genellikle en son trendlerden, ünlülerden ve hatta en sevdiğimiz yiyeceklerden etkileniliyor.”

“Adların nasıl popülerlik kazandığını ve geleneksel evcil hayvan isimleri yerine insan isimlerini seçme eğiliminin arttığını görmek büyüleyici. Bu evcil hayvanlarımızın ailenin bir parçası olduğunu gösteriyor.”

Bir isim seçmeye gelince, Eleazu’nun tavsiyesi bir veya iki heceden fazla olmayan isimleri düşünmektir.

“Uzun bir ismi, yavru köpeğinizin tanıması daha zor olacaktır. Ve birçok insan parkın karşısında tüylü dostuna bağırırken ismin kulağa nasıl geleceğini düşünüyor!”

Paylaşan heymypet