Kediler Üzgün Olduğunuzu Anlar mı?

Kediler üzgün ruh halini algılamada başarılı mıdır? İnsan davranışlarına bakarak nasıl hissettiğine dair tahminlerde bulunabilirler mi?

kediler üzgün

Kediler, favori insanları daha iyi anlamak ve onlarla iletişim kurmak için tüm duyularını kullanırlar. Buna kendinizi hüzünlü hissettiğiniz zamanlar da dahildir.

Söz konusu bağlanma ve vefa olduğunda kedilerin haksız yere kötü bir repütasyonu vardır. Ama unutmayalım ki insanın en iyi arkadaşları olarak adlandırılan köpekler, kedilerden çok önce sosyal evcilleştirildi. Bu, bizi anlamaya bir adım önde başladıkları anlamına gelir. Buna moralimiz bozuk olduğunda bizi nasıl neşelendireceklerini iyi bilmek de dahil. Ancak artık kedi dostlarımızla da birkaç yüzyıl geçirdiğimize göre, onlar da üzgün olduğunuzu biliyor mu?

Purina Hayvan Davranışları Bilimcisi PhD Ragen McGowan, pandemi sırasında birlikte geçirdiğimiz zamanın artışıyla, kedi-insan ilişkisinin düşündüğümüzden daha fazla yakınlaştığını söylüyor. “Kediler, ebeveynlerine daha fazla bağlandılar ve insanlarının üzüntüsünü daha iyi yorumlayabilir hale geldiler.”

kediler üzgün

Kediler Üzgün Olduğumuzu Hisseder mi?

Belki. Hepimiz kedilerimizle konuşabilmeyi ne kadar çok istesek de, yapamıyoruz. Bu nedenle kedilerin ne düşündüklerini veya hissettiklerini kesin olarak söyleyemeyiz. Ama davranışlarını şekillendirmek için ipuçlarını kullanan meraklı yaratıklar olduklarını biliyoruz. Gerçek şu ki, kedilerin insan duygularını nasıl yorumladıkları yeni bir araştırma alanıdır.

İşte kedilerin duygusal durumumuza uyum sağlamalarını kolaylaştıran birkaç etken:

Kokular

McGowan, kedilerin bizi tanımak için kokumuzu ipucu gibi kullanabileceğini söylüyor. Ancak, üzüntüye işaret edebilecek kokular salıyorsak veya kediler bu kokuları koklayabilir, tanıyabilir ve tepki verebiliyolarsa, bu geçerli olmuyor.

Görsel ipuçları

Peki ya ağlamak? McGowan’ın bazı iyi haberleri var. McGowan, “Kediler büyük ölçüde diğer nesneleri görsel olarak tanırken, araştırmalar kedilerin insan yüzlerini tanımakta zorlandıklarını gösteriyor” diyor. Mesela yüzünüzü buruşturun, ağlıyormuş gibi yapın, kediniz yüzünüzün genellikle nasıl göründüğünden pek emin olmadığı için bir tepki vermeyecektir.

Bununla birlikte, kedilerin kolayca yanıt verdiği görsel bir işaret var. Araştırmacılar bunun insan-kedi iletişiminde büyük bir rol oynadığını düşünüyor. McGowan, “Kediler, gözlerimizin baktığı yere bakma konusunda hassastır. Bunu ruh halimizi veya niyetimizi değerlendirmek için kullanırlar” diyor.

İşitsel İpuçları

Hiç kedinizle evcil hayvan kamerası veya telefon aracılığıyla konuştunuz mu? Evet, kedilerin insan seslerine tepki verdiği açık. McGowan, “Kediler, insanın ses tonuna veya “üzgün” veya “mutlu” sesler çıkarıp çıkarmadığına göre insanın duygusal durumunu ayırt edebilir” diyor.

kediler üzgün

Kediler İnsan Duygularını Nasıl Yorumluyor?

Biz ağlarken kedimizin bize bakmadığını söylersek yalan söylemiş oluruz. Bu ne anlama geliyor? McGowan, “Kediniz büyük olasılıkla ağlarken size bakıyor çünkü gördüklerini ve duyduklarını anlamlandırmaya çalışıyorlar” diyor. Kediniz ağlamanın ne olduğunu bilmese de, toplayabildiği kadar çok ipucu toplayacak ve davranışını ayarlamak için bunları kullanacaktır.

Araştırmacılar, pekiştirmelerin kedinizin nasıl tepki vermeye karar verdiği konusunda büyük bir rol oynadığını söylüyor. Mesela mutluyken onunla çok ilgiliyseniz, üzgün vücut dilinizi dikkat çekmekle ilişkilendirecektir.

Araştırmacılar, kediler üzgün olduğumuzu, bizim anladığımız şekilde anlar mı, bunu bilmiyor. Her iki durumda da, kedilerin üzgün olduklarında insanları rahatlattığına dair kanıtlar var. McGowan, “Evcil ebeveynler depresyondayken, kediler onlara daha sık sürtünür. Muhtemelen kediniz, duygusal durumunuza sizi rahatlatmaya veya dikkatinizi çekmeye çalışarak yanıt veriyordur” diyor.

İnsan Duyguları Bir Kediyi Nasıl Etkiler?

Kedilerin nasıl hissettiğimiz üzerinde büyük etkisi vardır. Sadece kürklerini okşadığımızda bile beynimiz “mutlu kimyasallar” salıyor. Peki ruh halimiz onları nasıl etkiler? McGowan, “Araştırmalar, sahiplerin ve kedilerinin birbirlerinin refahını ve davranışlarını yansıttığını buldu” diyor. “Benzer şekilde, bir Purina anketi, ankete katılan kedi sahiplerinin yüzde 71’inin, stresli olduklarında kedilerinin de stresli olduğunu hissettiklerini kabul ettiğini ortaya çıkardı.”

Bu nedenle McGowan, zihinsel sağlığımızı beslememizin kedilerimiz için olduğu kadar bizim için de aynı derecede önemli olduğunu söylüyor. Üzgün hissediyorsanız, önce kedinizi okşayın. Kedinizde ruh halinizin neden olduğu endişeli eğilimler fark ederseniz, McGowan ortamını zenginleştirmenizi ve veterinerinize onun için sakinleştirici bir takviyenin doğru olup olmadığını sormanızı öneriyor.

Paylaşan heymypet