Kediler Neden Kuyruk Sallar? 

Kedilerin ne düşündüğünü anlayamıyoruz ancak ruh halinden anlayabiliriz. Vücut dili ile bizlere bazı mesajlar veren kedileri yakından tanımak ister misin? Kedilerin kuyruk sallaması da bize verdiği işaretlerden biri. Peki, kediler neden kuyruk sallar? Haydi öğrenelim!

kediler neden kuyruk sallar

 

Kediler bizler için sırlarla dolu canlılardır. Dolayısıyla bir kedinin ne düşündüğünü bilmek zor olabilir. Bize ne hissettiklerini söyleyemeyen kedilerin ruh halini anlamanın yolu, vücudunun çeşitli bölgelerinde gösterdiği hareketlere bakmaktır. Kuyruğu da dahil olmak üzere kedinin vücut dilini okumayı öğrenmek, onun sırlarını açığa çıkarmamızı sağlayacak. Sence kediler neden kuyruk sallar? Tüm bu sorularını cevaplıyoruz!

Kedilerin Kuyruk Sallama Hareketi

Kuyruk sallayan köpeklere aşina olabilirsin, hatta sebebini bilmiyorsan bununla ilgili bir yazımız bile var. Özetle, köpeğin mutlu olduğu ve oyun oynamaya hazır olduğu anlamına geliyor. Kediler de mutlu olduklarında bazen kuyruklarını sallasalar da, sıklıkla kuyruğunu sallayan bir kedi mutlu değildir. Acaba neden mutlu değil?

Sevimli dostunun dilinden anlaman için onun ruh halini yansıtan vücut hareketlerinin yanı sıra kuyruk hareketlerine bir bak. Sence bir anlam ifade ediyor mu? Onu yakından tanıman için sana yardımcı olmaya devam edeceğiz. 

kediler neden kuyruk sallar

Kediler Neden Kuyruk Sallar?

Kediler, kuyruklarını birçok farklı şekilde ve birçok farklı nedenle sallar. Kedini biraz incele. Kuyruğunu zaman zaman yavaşça, hızlıca ve titreterek sallıyor değil mi? Tabii kuyruğunu sallama şeklinin yanı sıra bu hareketi hangi pozisyonda yaptığı da önemli. Tüylü dostun kuyruğunu uzanırken mi yoksa ayaktayken mi sallıyor? İşte senin için kedilerin en yaygın salladığı kuyruk hareketleri;

Kedin rahat bir pozisyonda yatarken, mırıldanarak kuyruğunu yavaşça ileri geri sallayıp arada yere değdiriyorsa; muhtemelen çok mutlu bir anına şahit oluyorsun. Bu anın keyfini kaçırmasan iyi edersin.

Eğer kedin kuyruğunu aşağıda tutuyor ve yavaşça sağa sola sallıyorsa, genellikle eğlenceli bir şeyler hissettiğinin işaretidir. Haydi, oyuncağını al ve onunla oyun oyna, çünkü buna çok hazır!

Sevimli dostunun kuyruğu seğiriyorsa, üzgün veya yalnız kalmak istiyor olmalı. Bu hareketi yaparken başını ve vücudunu senden diğer tarafa çeviriyorsa, ondan uzak dur. Sana yalnız kaldığını belli edecek yeterince sinyal verdi. Bazen kediler pencerenin dışındaki kuşları izlerken de kuyruğu seğirir. Muhtemelen bunu istemsiz olarak yapıyor ama heyecanlı veya hayal kırıklığına uğramış olma ihtimali de var. 

Tüylü dostunun daha önce kuyruğunun titrediğini gördün mü? Eğer gördüysen çok şanslısın! Çünkü, kedin kuyruğu dik pozisyondayken titreterek sana doğru geliyorsa, seni gördüğüne çok sevindi. Bu duyguyu destekleyen diğer işaretler ise; bacaklarına sürtünmesi, miyavlaması ve mırlaması. Tüm bunları bir arada görüyorsan, harika bir ebeveynsin!

Kuyruğunu yavaşça ileri geri sallayan bir kedi, zıplamaya hazırlanıyor demektir. Aranacak diğer beden davranışları ise; vücudu hareketsiz tutarak pusuya düşürmek istedikleri nesneye kitlenmeleri. Süper oyuncak avcıları!

Kızgın Kedi Kuyruğu

Peki, kuyruğunu hızla ileri geri savuran bir kedi ne anlatıyor? Aslında mesajı gayet açık. ‘Benden uzak dur!’ Kuyruğunu hızlıca ileri geri savurması kedinin korktuğunu veya kızgın olduğunu gösteriyor. Üzgün olduğunu anlamanın diğer vücut hareketleri ise; geriye çekilmiş kulaklar, tıslama, tüylerin dikleşmesi. Kediler, aşırı uyarıldıklarında da kuyruklarını sert bir şekilde sallar. Kedini okşadığın sırada kedin kuyruğunu sert bir şekilde sallıyorsa, ellerini çekmenin zamanı geldi. Aksi taktirde ısırılabilirsin. 

Sevimli dostlarımızın kuyruklarının dilinden daha iyi anlaman için sana detaylı bahsetmeyi çok isteriz. Başlayalım o halde…

kediler neden kuyruk sallar

Mutlu Kedi Kuyruğu

Peki, kuyruğunu sallamak her zaman mutlu bir kedinin işareti değilse, ne tür bir kuyruk hareketi bir kedinin kendini eğlenceli hissettiğini gösterir? Kuyruğu dimdik olan ve onu çok hareketsiz tutan -muhtemelen hafif kavisli bir uçla- bir kedi, büyük olasılıkla mutlu ve oyun oynamak istiyor. Kuyruğunu aşağıda tutarken yavaşça sallayan bir kedi de muhtemelen seninle biraz oyun oynamak istiyor. Kedinin kuyruk hareketinden ne hissettiğini anlayamadıysan, ona biraz zaman ver ve sevgiye hazır olduğunda sana gelmesini bekle. O zaman bizi daha iyi anlayacaksın. 

Kedilerin Kuyruk Dilini Anlamak 

Kedi iletişimi, karmaşık bir işaret dili sistemidir. Bazı sesler ve hatta insanların algılayamadığı koku mesajları içerir. Kedilerin verdiği bu sinyaller, sosyal konumlarını güçlendirmek ve diğer hayvanlar ile ilişkilerini iyileştirmeye yardımcı olur.

Hafifçe kuyruk sallayan bir kedinin sessizce iletişim kurduğu söylenebilir. Bir kedinin verdiği net sinyalleri yanlış algılamak, senin veya diğer evcil hayvanların yaralanmasına neden olabilir. Bunu biliyor muydun? 

kediler neden kuyruk sallar

Kedilerin Kuyruk Pozisyonları

Düz yukarı bakan ve yüksekte tutulan kuyruk, ‘nasılsın dostum’ demenin bir başka yoludur. Kediciğin senin ilgini ve etkileşimini memnuniyetle karşılıyor ve halinden çok memnun. Bu hareketin tüm evcil dostlarımız için aynı anlamı ifade ettiğini düşünmeni istemeyiz. Çünkü köpeklerde aynı şekilde tutulan kuyruk şekli tam tersi duyguları gösterir. 

Mayışmış bir kedinin kuyruğu, yumuşak ve ‘u’ şeklinde aşağı yukarı kıvrılır. Ne kadar ilgi hissederse, kuyruk o kadar yukarıda olur. Kendine güvenen kediler de kuyruklarını yukarıda tutarlar ve ucunu ‘merhaba’ der gibi sallar. Bu, aranızdaki etkileşimden duyduğu mutluluğu gösterir. 

Bazı kediler ise kuyruk hareketlerini bireyler arasındaki mesafeyi azaltmak istediğinde kullanır. Sallanan bir kuyruğun, sana zaman zaman ‘geri çekil, kendi kendime kalmaya ihtiyacım var’ demesi olasıdır. Kedilerde hareketli bir kuyruk, genellikle bir uyarılma işlevi görse de evde başka bir köpek varsa kedinin bu hareketini yaklaşma daveti olarak algılayabilir. Sonuçta köpekler bu hareketi ‘yaklaş, arkadaş olalım’ demek için kullanır. 

Tüylü Kedi Kuyrukları

Güzel dostunun tüylerini biraz izle. Vücudunda dümdüz duran tüyleri uyarıldığı zamanları gösteriyor. Kedinin sırtında dik veya düz duran tüylü bir kuyruk, saldırganlığı gösterir. Dikkatli olsan iyi olur!  Ancak ters şekilde duran ‘u’ şeklindeki kuyruk ise korktuğunu ve savunmaya geçtiğini gösterir. 

Kuyruğunu bacaklarının arasına sokması direkt olarak korktuğunu gösterir. Köşeye sıkıştığını hisseden kedin, pençelerini ve dişlerini de çıkartmaktan çekinmeyecektir. Genellikle çok fazla tıslama veya hırıltılı sesler duyarsan, korkmuş kedinin kulakları geriye doğru çekilir. 

Kedilerle İletişim Kurmak Önemlidir

Kedi sahiplerinin kedilerin kuyruk hareketlerini anlaması önemlidir. Çünkü birçok davranış ‘kediler neden kuyruk sallar’ sorusunun cevabı olacaktır. 

Evinizi hem köpekler hem de kedilerle paylaşan fırsat eşitliğine sahip bir evcil hayvan sever iseniz, tercümanlık yapmanız gerekebilir.  Köpeklerin kediciklerin onlara ne söylediğini anlaması biraz zaman alabilir. Her iki hayvanın da dilinden anlamak, çoğu evcil hayvan sahiplerinin sorunları hemen çözmesini sağlar. 

Umarız verdiğimiz bilgiler sayesinde kedinin dilinden daha iyi anlayabilirsin. Böylelikle kediler neden kuyruk sallar sorusunun cevabını da sana detaylıca vermiş olduk. Sence sen kedisinin dilinden anlayan bir ebeveyn misin? Öyleyse, muhteşem bir ikilisiniz!

Kediler Kuyruğunu Neden Diker?

Kediler çok sevindikleri zaman, örneğin ebeveynlerini gördüklerinde kuyruklarını dikip titretmeye başlarlar. Yani dik ve titrek bir kuyruk gördüğünüzde anla ki sevimli dostun so an çok mutlu ve keyifli.  Kuyruğunu dikip titretmediği zamanlarda ise, bu onun o an çok sinirli olduğu anlamına gelir. Öfkelenen kediler kuyruklarını dimdik hale getirirler. Üstelik bu dik kuyruğa bir de kamburlaştırılmış bir sırt eşlik eder.

Kediler Kuyruğunu Neden Titretir?

Kedilerin kuyruklarını titretmelerinin çeşitli sebepleri olabilir. Bu sebeplerden başlıcası can sıkıntısıdır. Canı sıkılan kediler hızlıca kuyruklarını titretmeye başlarlar. Sıkıntı ve huzursuzluk kendini böyle gösterebilir. Kuyruk titretmenin bir diğer sebebi de öfkedir. Eğer kediniz çok hızlı ve gergin bir şekilde titretiyorsa bu o an çok sinirli ve gergin olduğuna işaret eder. Öte yandan, kediniz erkekse ve gergin ya da sıkkın görünmüyorsa, o sırada bölgesini işaretlemek için spreyleme yapıyor olabilir. Kısırlaştırılmayan erkek kediler bu hareketi sık sık yaparlar.

Kediler Kuyruğunu Neden Yere Vurur?

Kedin rahat rahat yatarken bir yandan da mırıl mırıl mırıldanarak kuyruğunu sallayıp yere vuruyorsa, bu onun çok keyifli olduğuna işaret ediyor olabilir. Eğer bu hareketi yaparken rahat bir yüz ifadesine sahip değilse, aksine gergin görünüyorsa, bu öfke belirtisidir. Dışarıda kuş görmüş olabilir. Onu yakalayamadığı için öfkelenmiş olabilir. Ya da kendini herhangi bir tehdit altında hissetmiş olması da muhtemeldir.

Kediler Kuyruğunu Neden Kabartır?

Kedilerin kuyruklarını kabartmasının altında adrenalin ve korku yatar. Kendilerinden iri cüsseli bir canlı gördükleri zaman kavgaya hazırlanırlar. Karşı tarafı korkutmak ve olduğundan daha iri görünmek için vücutlarını kabartırlar. Böylece daha büyük görünüp onu korkuttuklarını düşünürler.

Kedilerin kuyruklarını kabartmasının bir diğer sebebi de ani bir mutluluktur. Mesela kedilerin asla hayır diyemeyecekleri bir şey, yaş mama! Ona yaş mama ikram edeceğini hissettiği an sevinçten deliye dönüp kuyruğunu kabartır. Miyavlayarak bacaklarının etrafında dolaşmaya başlar.

Kediler Kuyruğunu Neden Kıvırır?

Kedilerin kuyruğunu kıvırmasının anlamı seninle oyun oynamaya hazır olduğunu gösteriyor olabilir. Kediler genellikle keyifleri yerindeyken ve canları oyun oynamak istediklerinde kuyruklarını kıvırırlar. Eğlence vakti geldi demektir…

Kediler Kuyruğunu Neden Sallar?

Kedilerin kuyruklarını sallamasının iki anlamı vardır. Bunun anlamını kuyruk sallama hızına bakarak tespit edebilirsin. Kedin kuyruğunu hızlı mı sallıyor, yoksa yavaş yavaş mı? Hızlı hızlı sallamasının altında negatif bir sebep yattığını söyleyebiliriz. Yavaş sallaması iste pozitif bir anlam taşır.

Kedinin kuyruğunu yavaş sallaması, o an keyfinin yerinde olduğunu ya da dikkatini çeken bir şeyler olduğunu gösterir. Avlanmaya hazırlanıyorsa ve potansiyel bir avı gözlemliyorsa kuyruğunu yavaş yavaş sallayarak ona odaklandığını görebiliriz.

Ama yok, hızlı hızlı sallıyorsa da bu o an sinirlendiğini gösteriyor olabilir. Eğer birinin ona dokunmasından rahatsızlık duyuyorsa mesela, hızlı hızlı kuyruğunu sallamaya başladıysa bir pati darbesi yolda demektir. Dikkat!

Kediler Kuyruğunu Neden Saklar?

Kedilerin kuyruğunu saklaması, kuyruğunun üzerine oturmasıyla ortaya çıkan davranıştır. Kedin kendini rahat ve huzurlu hissediyorsa ve dinlenme halindeyse, kuyruğunu, patilerini toplayıp derli toplu bir halde oturabilir.

Kedi Kuyruğunun Aşağıda Olması Ne Anlama Gelir?

Kedinin kuyruğunun aşağıda olması, onun korku ve tedirginlik hissettiği anlamına gelebilir. Kendini tehdit altında hissettiği zamanlar bir tehlike oluşturmadığını ve zararsız olduğunu göstermek istediğinde kuyruğunu aşağı indirir.  Bu bazen de kedinin av peşinde olduğunu ya da herhangi bir cismi takip ettiklerini gösterir.

Paylaşan heymypet