Kediler Neden Çok Uyur?

Kedi ebeveyni misin? O zaman telefonunda muhtemelen kedinin uyurken çektiğin bir sürü fotoğrafı vardır. Çok var değil mi? Çünkü uyurken çok tatlılar. Çok çok tatlılar. Ve hatta neredeyse hep uykudalar değil mi? Tamam abartmayalım. Her zaman olmasa da çoğu zaman uyuyorlar. Uyku onlar için bir yaşam biçimi. Günlerinin yarısından fazlası uykuda geçiyor. Peki ama neden? 

kediler çok uyur

Tüm kedi ebeveynleri çok iyi bilir ki kediler çok uyur. Günlerinin neredeyse 3’te 2’sini uykuda geçirirler. Gerçek şu ki, kediler günde ortalama 15 saat uyurlar. Bazıları, özellikle yaşlı kediler ve kedi yavruları, bunu 20 saate kadar uzatır. Yaşlılıkta ve yavruyken uykuya ekstra ihtiyaç duymak normaldir. Bu anlaşılabilir bir durum. Peki ya diğerleri? Yetişkin ve sağlıklı kediler neden bu kadar çok uyuyor? Bu yazımızda bu konuyu aydınlatalım istedik.

Kediler Neden Fazla Uyur?

Kedilerin doğalarında avcılık vardır. İçgüdüsel olarak avlanmaya ihtiyaç duyarlar. Vahşi doğada hayatta kalabilmek için buna mecburdurlar. Ancak bugün neyse ki evlerde yaşayan kedilerin yedikleri önlerinde, yemedikleri arkalarında. Yine de bu içgüdüleri onları bırakmıyor. Avları hızlı ve yakalanması zor. Sinsice yaklaşmak ve tekrar tekrar saldırmak ve bunu sürekli tekrarlamak şüphesiz  çok yorucudur. Vahşi doğada kediler beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için çok çalışırlar ve bu tür bir fiziksel çaba harcamak çok fazla şarj gerektirir.

Ve onlar sadece yırtıcı değiller, aynı zamanda alacakaranlık avcıları. Yani avları -kemirgenler ve kuşlar- alacakaranlık saatlerinde kediler için daha kolay avlar haline gelirler. O saatlerde karınlarını doyurup, sonra günün geri kalanında kediler uyurlar.

Uykularının yaklaşık dörtte üçü, yavaş dalga uykusu (SWS) adı verilen sığ, neredeyse uyanık bir dinlenmedir. Kediler bir tür hazır pozisyonda uyuklar, koku alma ve duyma duyuları “açık” moddadır. Kulaklar bazen seğirir. Huzurlu ama dengeli, anında tepki vermeye hazırdırlar. Avlarının üzerine atılmaya hazır oldukları gibi, uyurken onları sevme küstahlığında bulunan ebeveynlerini tırmalak için de hazırdırlar. Bu tip şekerlemeler genellikle 15-30 dakika sürer.

Zamanın diğer dörtte biri, derin uykuda geçer. Bunda kediler genellikle REM uykusuna ulaşır. Patileri titrediğinde muhtemelen rüya görüyorlardır.

Peki benim evcil, evden hiç çıkmayan kedim ne olacak? Bu pek çok evcil hayvan ebeveyninin aklındaki soru. Evrimsel mirası onu sürekli uykuda tutmaya yetiyor mu? Neden hep uyuyor? Başka bir açıklaması yok mudur? Yok. Bu sorunun yanıtı tek kelimeyle: kalıtım. Bir tür olarak, ister sokakta uyusunlar ister bir kanepede, kedilerin hepsi aynı dahili saate bağlı ve genellikle erteleme düğmesine basılmış durumda. Hele evlerdeki kediler çok uyur. Çünkü onlarda bir de can sıkıntısı faktörü olduğunu unutmayalım. Onlar canları sıkıldıkça da uyurlar.

Paylaşan heymypet