Kediler Karanlıkta Görebilir Mi?

Uzun yıllardır evcilleşen kediler hakkında günden güne yeni bilgiler ediniyoruz. Kedilerin gözlerinin ne kadar iyi gördüğü de bu soru işaretlerinden biri. Üzerine konuşulan pek çok konu ve rivayet var. Haydi, kediler karanlıkta ne kadar iyi görebilir birlikte öğrenelim.

kediler karanlıkta

 

 

Veterinerler ve bilim adamları, kediler hakkında her şeyi tam olarak bilemiyor. Bu durumlardan biri de ne kadar iyi gördükleri. Kediler yaklaşık 12.000 yıldır evcil hayvanlar ve biz hala aktif olarak onlar hakkında yeni bir şeyler öğrenmeye devam ediyoruz. Bu konulardan birisine daha değinmek istedik. Sence kediler karanlıkta ne kadar iyi görüyor olabilir?

Kedilerin ne kadar iyi gördüklerine dair, karanlıkta görebildikleri ve görüşlerinin bizimkinden daha iyi olduğu dahil birçok efsane var. Bu sık sık tekrarlanan fikirler, kedilerin doğaüstü varlıklar gibi görünmesine neden oluyor.

Gerçekte, kediler zifiri karanlıkta göremezler. Ancak gözlerinin anatomisi sayesinde daha karanlık ortamlarda daha iyi görüşe sahip canlılar.

Kediler Gece Görüşüne Sahip Mi?

Sorumuzun cevabı bu durumun kısmen doğru olduğu. Ancak tamamen değil. Kediler gerçek bir “gece görüşüne” sahip olmaz ve bizim gibi ışık tamamen yokluğunda göremezler.

Bununla birlikte, kediler kesinlikle düşük ışıklı ortamlarda insanlardan daha iyi görme yetisine sahip olur. Sabahın erken saatlerinde veya akşam geç saatlerde avlarını takip ederken kullanışlı bir duyu değil mi? Özellikle de dışarıda yaşayan kediler için önemli. Birçok küçük av hayvanının en aktif olduğu zamanlarda yiyecek avlayabiliyor.

Birçok kedi sahibi, kedilerinin aslında karanlıkta da görebildiğinden emin. Hatta bu yazıdan önce belki de çoğu kedi sahibi… Bu izlenime sahip olmalarının nedeni, kedilerin düşük veya az ışıkta iyi görmeleri. Bununla birlikte, modern evler nadiren tamamen karanlık ve sokak lambaları, saatler ve diğer cihazlardan gelen ışık, bir kedinin görebileceği kadar ışık sağlar.

kediler karanlıkta

Kedilerin Düşük Işık Görüşü Nasıl?

Kedilerin vizyonu, benzersiz anatomilerini içerir. Gözleri vücut ölçülerine göre büyük. Ayrıca, dikey gözbebekleri bir insan gözbebeğinden çok daha fazla genişleyebilir. Bu özellikler mümkün olduğu kadar fazla ışığa izin verir.

Hücresel düzeye inecek olursak, kedi gözü insan gözüne kıyasla çok daha yüksek oranda çubuk içerir. Çubuklar, gözün arkasındaki retinada bulunan iki tür ışığa duyarlı hücreden biridir. Dolayısıyla, gelen ışığı elektrik sinyallerine çevirerek beyne iletirler. Çubuklar öncelikle ışığı ve gölgeleri algılar. Bu da onları loş ışıkta özellikle önemli kılar. Işığı algılayan diğer hücre olan koniler, öncelikle renkli görme ve uzamsal keskinlikle ilgili.

Son olarak, kedilerin gözlerinin arkasında yansıtıcı bir şerit olur. Tapetum Lucidum olarak bilinen bu bölge, ışığa tutulduğunda kedilerin gözlerinin ürkütücü yeşilimsi sarı parlamasından sorumlu. Gözün bu tabakası ışığı retinaya yansıtır ve daha fazla ışığın daha fazla çubuklara çarpmasına izin verir.

Kedilerin Görüşü İnsanlarla Nasıl Karşılaştırılır?

Evcil hayvan ebeveynleri genellikle kedilerin görüşünün bizimkiyle nasıl karşılaştırıldığını merak eder. Kediler, gözlerinin anatomisi nedeniyle düşük ışıkta bizim görebildiğimizden çok daha iyi görebilirler, peki ya netlik ve renk?

Görme keskinliğinde kedilerimizden üstünüz. Dünyayı bizim kadar net görmüyorlar. Tipik olarak, insanların retinalarında kedilerden daha fazla koni var. Bu da daha keskin görüntüler ve daha iyi uzamsal görselleştirme görmemizi sağlar.

Ayrıca kedilerimizden daha iyi renk görüşüne sahibiz. Gözlerindeki koni türlerine göre kedilerin renkleri tam olarak insanlar gibi görmediğine inanıyoruz. Artık kedilerin rengi nasıl algıladıkları hakkında her şeyi bilmesek de, muhtemelen daha sessiz bir spektrum görüyorlar.

Paylaşan heymypet