Hayvanlar Kahkaha Atar Mı? Bilim İnsanları ‘Evet’ Diyor!

Bu nasıl soru böyle, elbette hayvanlar kahkaha atar diyebilirsin. Peki ya bizim kahkaha sandığımız şeyler aslında farklı anlamlara geliyorsa? İşte o zaman hayvanlar kahkaha atar mı sorusu biraz daha önem kazanıyor galiba. Bilim insanları tam da bu yüzden önce kahkahayı, sonra da kahkaha atan hayvanları derinlemesine araştırmış!

hayvanlar kahkaha atar mı
gülen kedi ve köpek

Kahkaha hayatımızın en önemli parçalarından birisi, öyle değil mi? Sonuçta her bir kahkahada hissettiğimiz mutluluğun tarifi pek zor. Peki ya hayvanlar kahkaha atar mı? Tam da bu noktada kafalar biraz karışıyor. Mesela sırtlanları düşün. Birbirleriyle iletişim kurarken kahkaha benzeri bir ses çıkartıyorlar, illa ki duymuşsundur. Ancak bu sesin aslında kahkaha anlamına gelmediğini biliyor muydun?

Madem öyle, kahkahanın hayvanlar aleminde taşıdığı anlamı biraz netleştirelim. Bilim insanları, bizler için de geçerli şöyle bir tanım yapmış: “kahkaha oyun oynamanın sesli halidir”. Yani bu anlama denk gelen her sese kahkaha diyebiliriz. Hal böyle olunca, kahkahaya benzeyen sesleri ortada bir oyun yokken dışarıda bırakmamız gerekiyor. Bizim sırtlanların sesleri, bu yüzden kahkaha sayılmıyor!

Araştırmayı yürüten Sasha Winkler, “Oyun, hayvanların sosyalliği için çok hayati bir olgu. Kahkaha da bu olgunun en net ifadesi. Eğer ortada gülüşen hayvanlar varsa, hiçbir şeyin ciddi olmadığını anlamalıyız. Isırıkların hepsi sahte, güreşmelerin hepsi oyun için. Bu sayede hayvanlar agresifleşmeden etkileşim kurabiliyorlar. Kahkaha yanlış anlaşılmaların önüne geçiyor ve sosyal ilişkileri güçlendiriyor. Biz insanlarda da böyle değil mi?” dedi.

HANGİ HAYVANLAR KAHKAHA ATAR?

hayvanlar kahkaha atar mı

Koşulları ve tanımları netleştirdik. Şimdi ise geriye sesleri birbirinden ayrıştırmak kaldı. Araştırma metnine göre bilim insanlarının en zorlandığı nokta da bu olmuş. Yine de uzun gözlemler sonucunda  hayvanlar kahkaha atar mı sorusunun yanı sıra hangi hayvanlar kahkaha atar sorusunu da netleştirdiler. İşte o hayvanlar:

 • Maymungillerin çoğu (şempanze, bonobo, goril, babun vb.)
 • Papağangillerin çoğu
 • Fareler
 • Evcil Köpekler
 • Tilkiler
 • Evcil Kediler
 • Yunuslar
 • Balinalar
 • Kangurular
 • Afrika Filleri
 • Muhabbet kuşları

ve daha nicesi…

Peki sence bu hayvanların hepsinin ortak noktası ne? Bizim gözlemlerimize göre, hepsi hayatlarının büyük bir kısmını sosyallikle geçiriyor. Mesela evcil kedi ve köpeklerin diğer köpek türlerine göre bu davranışı geliştirmiş olması tesadüf mü?

Bu soru belki de başka bir araştırmanın konusu. Hayvanlarda kahkahanın gizemini biraz da olsa aralayabildik gibi, haksız mıyız? Senin evcil hayvanın nasıl kahkaha atıyor peki?

Peki başka ilginç bir sorunun da yanıtı öğrenmek ister misin? Sence balıklar konuşabiliyor mu? Bu konuyla ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsin!

Paylaşan heymypet