Sarman Kediler ve Onlar Hakkında Birbirinden İlginç 7 Bilgi!

Sarman kediler turuncu tüyleri ve tatlı mı tatlı huylarıyla neredeyse hepimizin gönlüne taht kurmuştur. Mesela Garfield’ı düşün! Şaka bir yana evet, bu patili dostlarımız dünya çapında bir üne sahip. Buna rağmen, onlar hakkında doğru bildiğimiz o kadar fazla yanlış var ki! Gel bu yanlışlara birlikte bir göz atalım.

sarman kediler

Arkadaş canlısı, rahat ve huzurlu yapılarıyla sarman kediler bir başka! Üstelik turuncu tüyleri o kadar güzel gözüküyor ki, onlara hayran olmamak elde değil. Küçük bir örnek verelim. İngiltere’nin ünlü lideri Winston Churchill, bu patili dostlarımızın büyüsüne kapılan isimlerden yalnızca biri. Tango isimli bir sarmana ebeveynlik yapmış ne de olsa.

Sarmanlar her ne kadar meşhur olsa da, onlarla ilgili yanlış bildiğimiz o kadar çok şey var ki! Mesela mı? Biz en iyisi lafı uzatmadan dostlarımız hakkında doğru bilinen yanlışlara geçelim. İşte birbirinden şaşırtıcı sarman kedi özellikler!

1. Sarman kediler aslında kendine özel bir cins değil, tekir kedilerin farklı bir türü!

Bunu ilk öğrendiğimizde biz gerçekten şaşırmıştık. Evet, sarman kedi türü veya cinsi diye bir şey yok! Sarman dediğimiz sadece tekirlerin turuncu hali.

2. Sarmanlarla kızıl saçlı insanlar arasında bir bağlantı var.

Bağlantı derken? Hemen açıklama getirelim. Sarman kedilerin tüylerinin turuncu olması, pheomelanin pigmenti ile alakalı. Aynı pigment, kızıl saçlı insanlarda da bulunuyor! Birbirlerine kader ortaklığı yapıyorlar diyebilir miyiz?

3. Sarman kediler uzun tüylü de olabilir, kısa da!

Sonuçta turuncu tüylü kedilere sarman diyoruz. Bu yüzden Ankara kedisi gibi uzun tüylü cinslerin tüyleri turuncu olursa, onlar da sarman sayılıyor!

sarman kediler

4. Sarman dostlarımız biraz konuşkanlar galiba…

National Geographic’in araştırmasına göre kedilerde tüy rengi, karaktere doğrudan etki ediyor. Bağlantılı olarak bizim sarmanlar azıcık konuşkan kediler, sahiplenmek istiyorsan haberin olsun!

5. Sarmanlar’ın büyük çoğunluğu erkek oluyor!

Sürpriz, eğer turuncu tüylü bir kedi görüyorsan o kedi muhtemelen erkek! Çünkü genetik olarak dişi kediler turuncu gözükmek için iki X kromozomunda da bu geni taşımalı. Çok uzatmayalım, sarman kedilerin %80’i erkek diyip geçelim!

6. Sarmanların alnının tam ortasında ‘M’ işareti var!

Eminiz ki buna hiç dikkat etmemiştin. Ya da etmiş miydin acaba? Her neyse, sarman kedilerin hepsinin tüyleri, alınlarında M işareti oluşturur. Hatta bu işarete dair birçok söylenti de var ama şimdilik onlar kalsın!

7. Hollywood filmlerinde sık sık boy gösteriyorlar!

Garfield’dan bahsetmiştik. Ona ek olarak meşhur çizgifilm Heathcliff ve onun filmleri de haliyle sarman kedileri içeriyor. Bitti mi? Hayır. Daha ‘Milo ve Otis’in Maceraları’ndaki Milo var! Aslında reklam filmlerini de dahil edersek bu liste uzar gider ama biz ne kastettiğimizi anlatabildik galiba!

Böylelikle sarman dostlarımıza dair birbirinden ilginç bilgileri seninle paylaşmış olduk. Belki bazılarını önceden biliyordun ama okudukların seni şaşırttı, itiraf et! Seni biraz daha şaşırtalım isteriz. Birbirinden ilginç evcil hayvan araştırmalarını bir araya getirdiğimiz yazımıza bir göz atmak ister misin?

Paylaşan heymypet