Ev Kedilerine Pire Bulaşmasının 5 Nedeni ve Nasıl Önleneceği

Ev kedileri bile bu kan emicilere karşı güvende değil. Akarlardan ve kenelerden yuvarlak solucanlara ve kalp solucanlarına kadar sevgili evcil hayvanlarımız için tehdit oluşturan, etrafta dolaşan potansiyel olarak sinir bozucu birçok parazit var. Ama eğer bir kedi ev kedisiyse ve dışarı çıkmıyorsa, onlara da pire geçebilir mi? Evet, maalesef bu mümkün. Gelin birlikte evcil kedilere pire bulaşmasının 5 nedenine ve nasıl önleneceğine bakalım!

Ev kedileri nasıl pire kapabilir? Birkaç nedeni var. İşte evden dışarı çıkmayan kedilerin pire kapmasının en yaygın nedenleri ve davetsiz bir misafir görürsen yapman gerekenler.

Pirelerin Yaşam Döngüsü

İşte kötü haber: pireler, otostop çektikleri ve beslendikleri türler veya şeyler için özel değildir. Bu şekilde giden dört yaşam evresi vardır:

-Dişi pireler genellikle yumurtalarını konakçının derisine bırakır. Yapışmadıkları için ev sahibinin ortamına doğru yuvarlanırlar. Bir pire günde 40’a kadar yumurta bırakabilir.

-Yumurtaların yumurtadan çıkması yaklaşık on iki gün sürer. Daha sonra yumurtadan çıkan larvalar, bir koza inşa etmek ve büyümek için karanlık ve sıcak bir yer bulurlar. Örneğin halı lifleri gibi.

-Koza içinde larvalar pupaya dönüşür. Yakınlarda bir ev sahibi hissedene kadar, kozanın içinde güvenle saklanacaklar. Bazen bu, insektisitler, kış havası veya kuraklık koşulları tarafından aşamalı olarak aylar alır.

-Ortaya çıktıktan birkaç saat sonra, dişiler daha fazla yumurta bırakmaya başlayacak.

Ev Kedilerine Pire Bulaşmasının 5 Nedeni

Pireler, bu yaşam evrelerinden herhangi birinde kedine veya evine sıçrayabilir. Peki nasıl?

1)Diğer Evcil Hayvanlar

Kedin dışında köpeğin de varsa, ev kedilerinin pire kapmasının en yaygın yolu budur. Köpekler kediler gibi değillerdir. Onları gün içerisinde düzenli olarak gezdirmeniz gerekir. Haliyle dışarı çıkan bir köpeğe pire bulaşma ihtimali yüksektir. İçeri girdiğinde de evden dışarı çıkmayan kedine maalesef pirelerini satar. Köpeğin pire önleyici ilaçlar aldığı için kedinin pirelere karşı güvende olduğunu düşünüyorsan, durum öyle değil. O zaman bile, bazı pireler, köpeğindeki pire ilacı tarafından öldürülmeden önce köpekten kedine sıçrayabilir. Bu nedenle, köpeğinin pire ilacı alması iyi olsada, kedin hala risk altında olabilir.

2)Diğer İnsanlar

Konuklardan ayakkabılarını kapıda bırakmalarını istemek, pire yumurtası ve larva gibi zararlı otostopçuların yayılmasını durdurmaya yardımcı olabilir. Bir başkası pire bulunan bir ortamdaysa, mutlu bir şekilde giysi veya diğer eşyalara binebilir.

3)Kemirgenler

Köpek pireleri, kedi pireleri ve sıçan pireleri dahil olmak üzere birçok farklı pire türü vardır. İsimlerine rağmen, bu pirelerin hiçbiri seçici yiyiciler değildir. Beslenmek için türden türe atlarlar.

4)Evcil Hayvan Ürünlerine, Satın Alınan Eşyalara ve Özellikle 2. El Satın Alınan Eşyalara Dikkat!

Bu can sıkıcı küçük kan emiciler, bir evcil hayvan fırçasının kıllarına veya ikinci el mağazasında bulduğun yeni süveterin içine saklanabilirler. İkinci el eşyaları getirmeden veya evcil hayvan malzemelerini değiştirmeden önce, onları pire kiri açısından incele. Ardından sterilize et, sterilize et, sterilize et.

5)Seyahat

Kedin mutlu bir ev kedisi olabilir. Ancak bahse gireriz, veterineri görmek, seninle seyahat etmek veya bir pansiyonda kalmak için yılda bir veya daha fazla kez evden dışarı çıkar. Kedin evden çıktığında ve diğer evcil hayvanların bulunduğu bir alana girdiğinde her an pire konusunda tehlikede.

Evdeki Kedinde Pire Varsa Ne Yapmalısın?

Kedinde pire olduğunu, kaşınıyorsa, tüylerini kaybediyorsa veya pire lekesi fark ettiysen anlayabilirsin. Evcil hayvanında pire olduğunu fark ettiysen, pirelerin evine yumurta bıraktığını ve yolda daha fazla pire olduğunu bil. Bu nedenle, sadece kedine pire tedavisi değil, evindeki tüm evcil hayvanlar için aylık tedaviler gerekli. Aktif bir pire istilasıyla uğraşıyorsan, şu adımlar onlardan kurtulmana yardımcı olabilir:

-Bir pire şampuanı kullan: Aktif pire istilaları için formüle edilmiş şampuanlar vardır (önlemekten ziyade). Kedin banyo yapmaya istekliyse, bu sinir bozucu parazitleri yıkamadan önce şampuanın talimatlarını izle. Köpüklerin birkaç dakika deride kalmasına izin ver.

-Noktasal pire tedavileri

-Halı liflerinden pire ve larvaları çıkarmak için günlük vakumlama ve halı temizliği

-Yatak takımlarının, evcil hayvan yataklarının ve diğer kumaşların derinlemesine temizliği

Şiddetli pire istilası vakaları için, sis tedavisi gibi bir kedi pire ilacına ulaşman gerekebilir. İmha için profesyonelleri ara. Kedini pirelerden arındırma önerileri için veterinerle konuşmayı unutma. Veteriner oral bir ilaç veya ek tedaviler önerebilir.

Ev Kedilerinde Pireler ve Keneler Nasıl Önlenir?

Son olarak, bazı iyi haberler: sadece aylık tedaviler uygulayarak pire ve keneler önlenebilir. Aynı zamanda kalp solucanlarına karşı da koruyan tam spektrumlu bir spot tedavi var.

Ne yazık ki, etkili olan herhangi bir bütünsel pire önleyici yok. Pireler hastalıkları ve diğer parazitleri (kedi tırmalama ateşinden sorumlu bakteriler ve pire yutulduğunda tenyalar gibi) taşıdığından, kesinlikle kış aylarında bile kedinin pire kapmayacağından emin olmak istersin.

 

 

Paylaşan heymypet