Acemi Ebeveynler İçin Köpek Sahiplenme Rehberi

Bir kurtarma ekibinden veya barınaktan bir köpeği evlat edindiğinde, onlara sonsuza dek bir aile ile mutlu bir yaşam için ikinci bir şans vermiş olursun. Bir köpeği evlat edinmeye hazır olduğunu mu düşünüyorsun? Buradan başlayın! İşte acemi ebeveynler için köpek sahiplenme rehberi!

Evine dört ayaklı bir aile üyesi eklemek, hayatına çok fazla neşe ve mutluluk getirir. Tüm bu sevimli köpek yavrusu fotoğraflarını paylaşmaya başladığında kazanacağın ekstra Instagram takipçilerini kastetmiyoruz. Aslında, aile üyelerinin arasına bir köpek eklemek, fiziksel ve zihinsel sağlığını artırma yeteneğine sahiptir. Araştırmalar, köpek sahiplerinin aslında daha uzun, daha mutlu hayatlar yaşadığını göstermiştir. Ancak bunun ötesinde, kurtarma köpekleri ve sahipleri arasındaki bağla ilgili özel bir şey var. Eski bir barınak köpeğinin herhangi bir ebeveynine sorun, sana aileye yeni bir üye eklemenin zorluklar getireceğini, bir köpeği evlat edinmenin artılarının kesinlikle eksilerinden daha ağır bastığını söyleyeceklerdir.

Barınaklara giren köpeklerden birine sadece güvenli, sevgi dolu bir yuva sağlamakla kalmayacak, hayatına sonsuz mutluluk getirecek tüylü bir dost da kazanacaksın.

Neden Bir Köpek Sahiplenmelisin?

“Satın Alma, Sahiplen” ifadesini hiç duydun mu? Bir evcil hayvan mağazasından satın almayı benimsemenin zararları hakkında farkındalık yaratan bir kampanyanın parçası. Barınaktan bir köpek sahiplendiğinde, başka türlü evi olmayacak bir köpeğin hayatını kurtarmış ve yeni hayvanların kurtarılması için alan yaratmış olursun. Evcil hayvan dükkanlarındaki köpek yavrularının yaklaşık yüzde 90’ı köpek yavrusu fabrikalarından geliyor. Bir barınaktan evlat edinmek, bu insanlık dışı yetiştirme operasyonlarından uzaklaşılmasını sağlıyor. Neyse ki, satın alınana karşı sahiplenilen evcil hayvan sayısı artıyor. İnsancıl toplum ile Refakatçi Hayvanlar Başkan Yardımcısı Amy Nichols, evcil hayvanların yaklaşık yüzde 40’ının satın alma yerine bir barınak veya kurtarma yoluyla edinildiğini söylüyor. Aksi takdirde yok edilebilecek hayvanları kurtarmanın yanı sıra, evlat edinmeyi düşünmek için üç harika neden var:

Sahiplenme Cüzdan Dostudur

Bir köpeği evlat edinmek, genellikle yeni bir köpek satın almaktan daha ucuzdur. Kurtarma köpeklerinin çoğuna zaten en az bir tur aşı yaptırıldı ve kısırlaştırıldı. Bu nedenle veteriner faturaları için endişelenmene gerek kalmayacak. Bir köpek yavrusu satın almanın ortalama maliyeti 300 ila 1.500 dolar arasındayken, ortalama evlat edinme ücreti çok daha düşüktür. Tipik olarak 50 ila 300 dolar arasındadır. Bazı barınaklar, barınakta daha fazla yer yaratma çabasının bir parçası olarak yeni sahipler için ücretlerden feragat edildiği ücretsiz evlat edinme günleri de sunar. Ancak, bir köpek satın almaya kıyasla sahiplenmenin daha düşük maliyetinden bile daha iyi bir nedense, evlat edinme ücretlerinin kuruluş içindeki diğer hayvanların korunmasına ve bakımına yardımcı olmaya geri döndüğünü bilerek rahatlamak.

Ailene Uygun Bir Köpek Bulabilirsin

Bir barınaktan evlat edinerek, köpeğin kişiliği ve görünümü hakkında, bir evcil hayvan mağazasından satın almaktan daha fazla bilgiye sahip olursun. Kurtarma organizasyonları köpeğin davranışını gözlemler. Böylece senin için mükemmel olan bir yavruyla ailenin ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilirsin. Köpeğin aktivite seviyesini, çocuklarla nasıl davrandığını ve diğer evcil hayvanlarla ve yabancılarla iyi geçinip geçinmediğini sor. Bir köpek yavrusu satın almak yerine bir köpeği evlat edinmek, aynı zamanda, evlat edinilebilecek köpeklerin çoğunun zaten tamamen olgunlaşmış olmasından dolayı, köpeğin bir yetişkin olarak nasıl görüneceği hakkında daha iyi bir fikir verecektir. Barınağa bir evcil hayvanda ne aradığını söyle. Bol bol soru sor. Eminiz ki onlar da evin için mükemmel olanı bulmana yardımcı olacaklardır.

Zaten Eğitilmiş Bir Köpeği Sahiplen

Yeni bir köpek yavrusu yetiştirmek için sabrın yok mu? Bir evlat edinme kuruluşu, hali hazırda evde eğitim almış ve temel komutları bilen bir köpek bulmana yardımcı olabilir.

Köpek Sahiplenmeye Hazır Mısın?

Sen veya ailenin başka bir üyesi bir köpek sahiplenmeyi düşünüyorsan, ancak böyle büyük bir karar vermekten tam olarak emin değilsen, önce şu soruları düşünün:

1)Bir köpeğin hayatına ne katmasını istersin? Doğa yürüyüşlerini mi yoksa günlük koşuları mı tercih edersin yoksa evin etrafında uzanarak zaman geçirme ihtimalin daha mı yüksek? Sana yapışık bir arkadaş mı yoksa bağımsız bir evcil hayvan mı istiyorsun?

2)Mevcut evin veya dairen bir köpek için uygun mu? Bir evcil hayvanın oynaması, yemek yemesi ve dışarı çıkması için yer var mı? Köpek evin hangi bölümlerine erişebilecek?

3)Kariyer yükümlülüklerin, sosyal hayatın veya tatillerin bir köpeğe bakma yeteneğini nasıl etkiler? Onlara çok fazla ilgi gösterecek vaktin var mı? Uzakta olduğun zamanlar için başka bakım seçeneklerin var mı?

4)Birlikte yaşadığın insanlar yeni köpeğine nasıl tepki verecek? Çocuklarla arkadaş canlısı bir köpeğe mi ihtiyacın var? Evde köpeklere alerjisi olan var mı? Diğer evcil hayvanlar başka bir hayvana nasıl tepki verecek?

5)Sosyalleşmek ve yeni bir köpeği eğitmek için sabrın var mı? Yeni bir köpek yetiştirmek için olabilecek tüm kazalara, çiğnemelere ve enerjiye dayanabilir misin?

6) Gelirin köpek bakımını karşılayabilecek mi? Yiyecek, oyuncak, tımar ve veteriner faturalarını ödemeye hazır mısın?

Yukarıdaki soruları kendinden emin bir şekilde cevaplayabiliyorsan, bir kurtarma organizasyonundan yeni bir köpek almaya hazır olmalısın. Son engelin, bir eve ihtiyacı olan binlerce sevimli köpekten hangisini kendi evine kabul edeceğine karar vermek.

Hangi Malzemelere İhtiyacın Olacak?

Bir köpeği sahiplenmeye hazır olduğuna karar verdiğinde, onları mutlu ve sağlıklı tutmak için gerekli malzemeleri toplaman gerekecek. Yeni en iyi arkadaşını almadan önce aşağıdaki temel öğelerin her birini kontrol et:

-Köpek maması (barınak/veteriner ne önerir?)

-Yemek ve su için kaseler

-Yaka, kimlik etiketi ve tasma

-Boyutlarına özel sandık veya taşıyıcı

-Köpek yatağı

-Oyuncaklar

-İkramlar

-Köpek diş fırçası ve diş macunu

-Fırça veya tarak

-Tırnak makası

-Ev eğitimi lazımlık pedleri

-Kaka kepçesi ve kaka poşetleri

-Köpek kapısı

-İlk yardım malzemeleri

Köpek Evlat Edinme Süreci Genellikle Nasıl Çalışır?

Temel soruları yanıtladın, malzemeleri topladın… Peki sırada ne var? Yeni aile üyeni nereden evlat edineceğini bulman gerekiyor. Çevrimiçi olarak başlayabilir ve internet veritabanları aracılığıyla belirli bir köpek türünü arayabilirsin. Birçok barınak, sahiplendirdiği köpeklerini çevrimiçi olarak listeler. Bu nedenle mükemmel yavrunu bulmak için birden fazla yeri ziyaret etmen gerekmez. Şahsen ziyaret etmeyi tercih ediyorsan, bölgendeki hayvan barınakları hakkında biraz araştırma yap. Daha sonra da gidebileceğin bir gün seç.

Bir köpeği evlat edinmek, barınağa bağlı olarak birkaç saatten birkaç haftaya kadar sürebilir. Bazı barınaklar, köpeğin yaşayacağı ortamı görmek için ev ziyaretine gerek duyarlar. Başkaları, evde mevcut bir hayvanın varsa referanslar ve hatta bir veterinerle temas kurmanı isteyecektir. Başvuruyu talep etmek ve evlat edinme gereklilikleri hakkında bilgi almak için kuruluşla iletişime geç.

Yeni aile üyeni eve getirme zamanı geldiğinde sabırlı olmayı unutma. Kendini köpeğin yerine koy. Başka bir evden, hatta hayatının tamamen farklı olduğu sokaklardan gelmiş olabilir. Nazik ol ve onu her şeye aynı anda maruz bırakma. Evini ve aileni elinden geldiğince hazırladın. Şimdi yapacağın tek şey yeni yavruna biraz sevgi ve sabır göstermek. Uyum süreci haftalar alabilir. Ancak bize güven, dönüşüm beklemeye değer.

 

 

 

Paylaşan heymypet