Yılanların Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Evinde yılan besleyenler zaman zaman, pullu dostunun cinsiyetini merak edebiliyor. Ancak yılanlar söz konusu olduğunda cinsiyet göstergeleri, diğer hayvanlarda olduğu kadar belirgin değil. Yine de biraz deneyim sahibi olan yılan ebeveynleri için, bazı işaretlere bakarak yılanların cinsiyeti anlaşılabilir.

Yılanların cinsiyeti nasıl anlaşılır?

YILANIMIN CİNSİYETİ NE?

Yılanların cinsiyeti bazı ipuçlarına bakılarak anlaşılabilir aslında. Ancak bu ipuçlarına geçmeden önce bir uyarımız var: Eğer yılan bakımı konusunda çok tecrübeli ya da bilgili değilsen, bu kontrolleri yaparken deneyimli bir bakıcıdan ya da veterinerden yardım almanda fayda var. aksi takdirde yılanının canını yakabilir ve yaralanmasına neden olabilirsin.

KUYRUK ÖZELLİKLERİ

Dişi ve erkek yılanların kuyrukları arasında bazı farklar bulunur. Erkek yılanların kuyruklarında “hemipenis” adı verilen tüp şeklinde seks organları bulunur. Bunlar yılanın kuyruğu içine saklanmış iki penis gibidir. Dişi yılanlarda ise hemipenisler bulunmaz.

Dışkılamaya yarayan kloak açıklığının hemen üzerinde bulunan hemipenisler ilk bakışta göze görünmeyebilir ancak kuyruğun şeklinden organların orada olup olmadığını anlayabilirsin. Erkek yılanın kuyruğunda kloak açıklığından sonraki kısım daha kalın ve daha uzundur. Kuyruk kalın başlar ve bir anda sivri bir uca dönüşür. Dişilerin kuyruğu ise genel olarak daha ince ve kısadır ve uca doğru kademeli olarak incelir.

Biri dişi biri erkek yılanı yan yana koyduğunuzda bu fark gözle görülebilir ama tek bir yılan söz konusu olduğunda ayırmak daha zor olur.

Yılanların cinsiyeti nasıl anlaşılır?

AÇIKLIK KONTROLÜ

Yılanların cinsiyeti uzmanlar tarafından kloak açıklığına ince bir metal çubuk sokarak da anlaşılabilir. Erkeklerde açıklığın iki tarafında hemipenisler bulunduğundan çubuk daha derine girer. Dişilerde ise kuyruğa doğru çok fazla boşluk olmadığından çubuk çok fazla içeri giremez.

Bununla birlikte bu işlem için özel bir çubuğa ihtiyacın olduğunu ve bu işlemin bir profesyonel tarafından yapılması gerektiğini bir kez daha hatırlatalım.

HEMİPENİSLERİN DIŞARI ÇIKARILMASI

Özellikle kraliyet pitonu ya da top pitonu diye bilinen ufak türler için uygulanan bu işlem de yine bilgili kişiler tarafından yapılmalıdır.

Dışarı çıkarma işlemi için hemipenislerin alt kısmına sert ama nazik bir biçimde basınç uygulanır. Böylece hemipenisler açıklıktan dışarı çıkarılır. Ancak doğru yapılmadığında yılana büyük acı verdiğinden pek tercih edilen bir teknik değildir.

Üstelik erkek olduğundan emin olunmayan yılanlarda da bu işlemin uygulanması rahatsızlık verici olabilir.

Yılanının deri değiştirdiğini anlamanın yollarını ise bu içeriğimizden öğrenebilirsin.

Paylaşan heymypet