Yün, Kediler İçin Neden Tehlikeli Bir Oyuncak?

Kediler özellikle de yavru kediler patileriyle kontrol edip yuvarlayabilecekleri ufak şeylerle oynamayı çok seviyor. Yün de bunlardan biri. Hafif, şekil değiştiriyor ve kolayca taşınabiliyor. Ancak yün aynı zamanda kedilerde ciddi sorunlara da yol açabiliyor. Bu sorunları aşağıda sıraladık. Okuduğunda kedin için neden başka oyuncaklar bulman gerektiğini sen de kolayca anlayacaksın.

Yün kediler için neden tehlikeli bir oyuncak?

YÜN KEDİLERE TEHLİKELİ Mİ?

BOĞULMA

Kediler yün parçalarını çiğnemeyi çok seviyor ancak bu endişe verici bir durum. Zira yutulan parçalar kedilerin damağına yapışabiliyor ya da boğazına kaçıp boğulmaya neden olabiliyor. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kalırsan, yün parçasını kedinin ağzından derhal çıkarmalısın.

DÜĞÜMLENME

Yutulan parçalar kedilerin midelerine ve bağırsaklarına iniyor. Bu maddeler bazen kusma ya da dışkı yoluyla dışarı atılabiliyor ama bazen takılıp kalıyor ve düğümlenmeye yol açıyor. Düğümlenme ise çok ciddi bir durum ve çoğunlukla ameliyat gerektiriyor.

Öte yandan mide ve bağırsakların peristalsis hareketiyle yiyecekleri sindirme çabası esnasında yünün bağırsak duvarlarını kesip öldürücü olabilecek mide enfeksiyonlarına da neden olabiliyor.

DOLAŞMA VE SIKIŞMA

Yün yutulmadığı zamanlarda da tehlikeli bir oyuncak. Kedilerin patileri, bacakları ya da kuyrukları yüne dolanabiliyor. Bu dolanma çok sıkı olursa kedinin vücudunun o kısmına kan akışı engellenebiliyor. Acıya ve şişliğe neden olan bu durum, hemen müdahale edilmezse doku ölümüne bile yol açabiliyor.

Yün kediler için neden tehlikeli bir oyuncak?

YÜN GİBİ DİĞER TEHLİKELİ OYUNCAKLAR

Yünler kedin için tek tehlikeli oyuncak değil. Perde kordonları, dikiş ipi, ayakkabı bağları, saç tokaları, lastik bantlar, diş ipi, kurdeleler, ipler ve bu gibi birçok şey de kedilerde benzer tehlikeler yaratabiliyor.

Kedileri bunlardan uzak tutabilmenin en kesin yolu, bu eşyaları eve sokmamak ancak tabii ki bu sürdürülebilir bir çözüm değil. En mantıklısı, tehlikeli gereçleri sağlam bir yere koyup kedilerden uzak tutmak. Ayrıca evin çocuklar dahil tüm üyelerini bu konuda bilinçlendirip, dikiş ipi, yün gibi eşyaları ortada bırakmamaları konusunda uyarmalısın.

KEDİM YÜN YUTARSA?

Kedin bir parça ip ya da yün yuttuğu takdirde tavsiye almak için hemen veteriner hekimini ara. Kedinin kusup kusmadığını, iştahını, dışkısındaki değişimleri ve halsiz olup olmadığını gözetim altında tut. Eğer bu semptomları ya da başka hastalıkları fark edersen, kedini derhal veterinerinize götür. Kedilerin kusmasının diğer sebeplerini de bu içeriğimizde bulabilirsin.

Paylaşan heymypet