Köpeklerin Tüy Dökmesiyle Nasıl Başa Çıkılır?

Çoğu evcil hayvan sahibi köpeklerinin ve kedilerinin tüy dökme ihtimalini kabul ederek evine alır. Bizce doğrusu da bu. Ancak köpeklerimiz mevsim geçişlerinde gereğinden fazla tüy döker. Bazı ebeveynler de tüy dökmesini en aza indirmek ister. Peki, köpeklerin tüy dökmesiyle nasıl başa çıkabiliriz?

köpeklerin tüy

 

 

Uzun tüylü köpekler, kısa tüylü köpeklere nazaran çok daha fazla tüy döker.  Bununla birlikte, kısa tüylü türler bile kanepenin veya halının her yerine minik tüyler bırakır. Neyse ki, köpeğinin tüy dökmesiyle etkili bir şekilde başa çıkmak için atabileceğin birçok adım var. Sahi, köpeklerin tüy dökmesiyle nasıl başa çıkabilirsin? İşte köpeklerin neden tüy döktüğü ve bununla nasıl başa çıkabileceğin hakkında daha fazla bilgi. 

Köpeklerin Tüy Dökmesinin Yaygın Nedenleri

Golden Retriever gibi çift tüylü köpekler gibi bazı türler tüy dökmeye daha yatkın olur. Ancak her köpek türü tüy döker. Minyatür Kanişler gibi hipoalerjenik türler bile az da olsa tüy döker. Tüy dökülmesinin birçok nedenden dolayı gerçekleşmesi mümkün. Köpeğinin tüyleri doğal olarak dökülüp ve zamanla yeni tüylerle değişmesi gerekir. Buna mevsimsel tüy dökülmesi ve yeni tüyler uzadıkça eski tüylerin düzenli olarak dökülmesi gibi durumlar da dahil. Tıpkı bizim cansız saçlarımızın dökülüp yerine yenilerinin gelmesi gibi.

Ancak bazen aşırı tüy dökmenin arkasında tıbbi bir durum olması mümkün. Uygun bakım ve tarama işlemine rağmen köpeğinin çok tüy döktüğünü fark edersen, veterineriyle konuşman iyi bir fikir. 

Hipotiroidizm veya Cushing hastalığı gibi metabolik hastalıklar, beslenme eksiklikleri ve cilt sorunları gibi sağlık sorunlarını ekarte eder. Neyse ki, tıbbi kaynaklı tüy dökülmesi sorunlarının çoğu çözüme kavuşuyor. Sağlık sorunlarını düzeltmek için uygulanan diyet ve ilaç değişikliği ile kolayca tedavi ediliyor.

köpeklerin tüyTüy Dökülmesi İle Nasıl Başa Çıkılır?

Rutin bakım, dökülme ile baş etmenin en iyi yolu. Rutin bakım sayesinde, kanepeye veya halılarına düşme şansı bulamadan tüyleri doğrudan köpeğinin vücudundan almış olursun. Her cinsin farklı seviyelerde bakıma ihtiyacı olur. Bazı türler için yalnızca günlük fırçalama yeterli olurken, diğerleri tam düzeltme ve tüy alma için düzenli olarak bir tüy bakım makinesine gitme ihtiyacı duyar. Köpeğinin tüyleri kısa dahi olsa haftalık olarak fırçalaman şart. Bunu onun gerekli bakımı için öneriyoruz.

Ev aletleri, tüyleri kumaştan ve mobilyalardan çıkarmak için oldukça önemli. Bir evcil hayvan bant rulosu, giysilerdeki veya yıkanamayan nesnelerdeki tüyleri alır. Evcil hayvan tüylerini toplamak için tasarlanmış kürk süpürgeler ve elektrikli süpürgeler, köşelere ulaşır ve halıya gömülü tüyleri alır.

Tüy dökme konusunda endişelenmek, seni köpeğinle yaşamanın keyfini çıkarmaktan caydırmak zorunda değil. Düzenli bir bakım rutini uygulayarak, evin etrafındaki tüy miktarını azaltmaya yardımcı olman mümkün.

Paylaşan heymypet