Köpekleri Nasıl Sevmeliyiz? Dostlarımızın En Sevdiği 6 Nokta

Köpekleri nasıl sevmeliyiz sorusu bir noktada komik bir soru. Onları nasıl seversek sevelim mutlu oluyorlar çünkü. Yine de en sevdikleri noktaları keşfetmekte de fayda var!

köpekleri nasıl sevmeliyiz

Patili dostunu severken dostunun ne kadar keyiflendiğini düşün. Bir de en hoşlandıkları yerleri keşfettiğini farz et. Gözünün önünde dünyalar mutlusu bir köpek canlandı, değil mi? İşte tam da bu durumdan ötürü köpekleri nasıl sevmeliyiz sorusunun yanıtını bilmemiz gerekiyor. Tabii biz biraz genel geçer bir tablo çizeceğiz. Sonuçta köpeklerin sevilmekten hoşlandıkları yerler dostumuzdan dostumuza değişiklik gösteriyor. Bunu da unutmamak lazım.

ÖNCELİKLE, KÖPEKLER NEDEN SEVİLMEKTEN HOŞLANIR?

Yani kim sevilmekten hoşlanmaz ki? Sevgi göstermek hepimizin doğasında var. Köpek dostlarımız da bizimle bu şekilde iletişim kurabileceklerini öğrenmişler. Onlara duyduğumuz ilgiyi ve güzel hisleri bu şekilde aktardığımızın farkındalar. Zaten tam da bu sayede aramızda güçlü bağlar kuruluyor. Bağlar kuruldukça iki taraf da oksitosin salgılıyor. Oksitosin de mutlulukla dolmamıza vesile oluyor. Aslında ne kadar da basit işliyor kimyamız. Sevgi gösterince veya görünce köpeklerin de bizim de keyfimiz yerinde. Fakat…

Bu durum maalesef tüm köpekleri kapsamayabilir. Bazı dostlarımız fiziksel temastan ve sevgiden ürküyor. Bunun nedenlerinden biri, henüz küçükken insanlarla doğru şekilde sosyalleşememeleri. Bizimle temas etmeye alışmadıklarından dolayı ürküyorlar. Ya da bazen sadece bu teması sevmiyorlar, gerçekten köpekten köpeğe değişiyor.

KÖPEKLERİ NASIL SEVMELİYİZ?

Hiç tanımadığın köpekleri nasıl sevebilirsin biliyor musun? Bu adımları izleyerek:

 • Eğer köpek sahipliyse önce sahibinden izin al. Bu sayede dostumuzun agresif olup olmadığını öğrenebilirsin.
 • Direkt olarak göz teması kurmaktan kaçın.
 • Köpeğin sana yaklaşmasına izin ver, sen köpeğe gitme.
 • Sabit dur, köpek seni kokladıktan sonra onu sevmeye kalk.
 • Sonra da dostumuzun göğsünün ön tarafını, sırtının boyuna doğru – orta taraflarını ve kulaklarının arkasını sev.
 • Köpeğin vücut diline dikkat et. Eğer bir gerginlik hissedersen hemen sevmeyi bırak ve yavaşça uzaklaş.

ağzı açık köpek

Yok köpekle uzun süredir tanıyorsan ve aranızda bir güven bağı varsa dostumuz nereleri sevmen gerektiğini sana gösterebilir. Özel olarak döndüğü bir tarafı varsa oralara çalış. Yuvarlanıp karnını gösteriyorsa çok büyük ihtimalle orayı da sevmeni istiyor. Ancak bu genelleme hep doğru çıkmayabilir, o yüzden yine de özellikle karın bölgesine temkinli yaklaş. Bu konuyu ele alan yazımıza da göz at mutlaka.

Aranızda güven varsa bu 6 nokta her türlü iyi:

 • Kuyruğun dibi
 • Karın ve göğüsün altı
 • Başın üstü ve boyun
 • Çene altı
 • Boyunun ön kısmı
 • Kalçanın sağı ve solu

PEKİ NERELERİ SEVMEMELİYİZ?

Köpekleri nasıl sevmeliyiz kadar nasıl sevmemeliyiz sorusu da önem taşıyor. Pek şaşırmayacaksın ama cinsel organlar ve anüsten uzak durmalısın. Ek olarak yüzünü avuçlamak, kuyruk, patiler ve bacaklar da tehlikeli bölgeler. Bu arada dostlarımız kucaklanmaktan da hoşlanmıyor, hatırlatalım.

Bu konuya da değindikten sonra bizim tavsiyelerimiz tükendi, umarız işine yararlar!

Paylaşan heymypet