Kedi Taşıma Çantası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bizler ulaşım modlarına karar verirken güvenlik, konfor, satın alınabilirlik ve dayanıklılık ararız. Kedin için seçtiğin taşıma çantası için de aynı standartlar geçerlidir. Peki kedi taşıma çantası seçerken nelere dikkat etmen gerekiyor?

Kedin için doğru taşıyıcıyı seçmek önemlidir. Çünkü iyi bir taşıyıcı kedine ekstra bir güvenlik seviyesi sağlar ve hem senin hem de kedin için seyahatin daha az stresli olmasına yardımcı olur. Bir kediyi taşıyıcı olmadan taşımak, sen ve kedin için tehlikelidir.

Gevşek bir sinirli kedi, pedallarının altı, gösterge panelinin önü veya direksiyon simidi dahil olmak üzere arabanın herhangi bir yerine tırmanabilir. Kedi korkarsa, çizebilir, ısırabilir veya güvenli bir şekilde araba kullanma yeteneğini engelleyebilir. Taşıyıcıya bağlı olmayan bir kedi arabadan veya kollarından fırlayabilir. Sen tepki veremeden kaybolabilir veya yaralanabilir.

Peki iyi bir taşıma çantası nasıl olur? Evcil hayvan dükkanına gittiğinde veya internetten baktığında çok çeşitli taşıyıcılar vardır (yumuşak kenarlı, sert plastik, renkli, büyük, küçük, kumaş, karton ve çok daha fazlası). Nasıl karar vereceksin?

Bir de kedinin gözünden bakalım. Kediler rahat, karanlık ve kapalı alanları sever. Bu yüzden illa ki onları kağıt torbalarda, karton kutularda, sepetlerde ve benzerlerinde saklanırken bulduğun olmuştur. Bu onlara güvenlik hissi verir. Stresli olduklarında veya korktuklarında kendilerini “görünmez” yapmaktan hoşlanırlar. Yukarıdakilerin tümünü sağlayan bir taşıyıcı seçmek, kedinin seyahat ederken kendini güvende hissetmesine yardımcı olacaktır.

Kedi Taşıma Çantası Nasıl Olmalıdır?

Boyut Önemlidir

Kediler, taşıyıcılarında ayakta durabilmeli, oturabilmeli ve dönebilmelidir. Genellikle bir taşıyıcı, kedinin boyutunun bir buçuk katı olmalıdır. Taşıyıcı çok büyükse, kedini bir taraftan diğerine kaydırmadan taşıyıcıyı dengelemeye ve taşımaya çalışmak rahatsız edici olacaktır. Hiçbir kedi eğlence parkında geziyormuş gibi seyahat etmekten hoşlanmaz.

Yavru kedin için bir taşıyıcı satın alırken, yetişkin boyutuna ulaştığında uygun olacağını düşündüğün normal boyutta bir taşıyıcı seç. Taşıyıcının altını kalın bir havluyla kaplamak, yavru kedinin seyahat sırasında kaymamasına yardımcı olacaktır.

Şehrinden hızlı bir yolculuktan daha uzağa seyahat edeceksen, taşıyıcının yiyecek ve su kaplarını alabildiğinden emin ol. Çok uzun mesafeler kat edeceksen, içinde kedi kumu ve bir yatak bulunan daha büyük bir sandık (köpeklerle seyahat etmek için yapılmış) seçebilirsin.

Her Kediye Ayrı Bir Taşıma Çantası

Çoğu durumda, büyük bir taşıyıcıda birlikte seyahat etmektense, kedilerinin her birine uyan ayrı taşıyıcılara sahip olman daha iyidir. Ekstra büyük bir taşıyıcıda tek bir kedinin seyahat etmesi garip ve rahatsız edicidir.

İki kediyi daha küçük bir taşıyıcıya sıkıştırmak zordur. Rahatsız edici ve çok streslidir. Normalde çok bağlı olan kediler bile yolculuk sırasında stresliyse birbirlerine karşı saldırganlık gösterebilirler.

Bazen hayvan hastanesine hep birlikte huzurlu bir yolculuk yaparsınız. Ancak veteriner ziyaretinden dönüş yolculuğu sırasında stresli bir kedi taşıyıcıdaki diğerine saldırganlık gösterebilir. Taşıyıcıda agresif bir olayın kurbanı olan bir kedinin bir dahaki sefere taşıyıcıya girmesi çok daha zor olacaktır.

Kedi Taşıma Çantası Modelleri Nelerdir?

Karton

Bu geçici bir ulaşımdır. Çoğu karton taşıyıcı aynı boyuttadır ve kedinin rahatça dönmesine izin vermez. Bazı kediler kartonu çiğner. Kedi seyahat sırasında onu kirletirse temizlenmesi kolay değildir. Açıklığı sabitlemek daha zordur. Bu nedenle kedinin bir park yerinde veya diğer tehlikeli yerlerde taşıyıcıyı itme veya çekme riski vardır.

Yumuşak Taşıyıcılar

Bunlar genellikle sağlam fakat esnek malzemelerden yapılır. Sert plastik taşıyıcılar kadar hacimli değillerdir. Bazıları sert plastik taşıyıcılar kadar sağlam veya destekleyici değildir. Birçok yumuşak taşıyıcının birden fazla açıklığı vardır. Ayrıca kedini araba tutarsa ​​temizlemesi daha zor olabilir. Tırmalamayı seven kediler taşıyıcıyı yırtabilir veya yıpratabilir. Bazı kediler, fermuarını kapattığın taşıyıcıdan dışarı çıkabilir.

Yuvarlak Bavul Tarzı Taşıyıcılar

Bunlar kedi için biraz daha geniş olma eğilimindedir. Ayrıca kedilerin çevrelerini görmelerine izin verirler. Bir şeyleri taşımakta zorlanan aileler için tekerlekli bir taşıyıcı, kediyi gitmesi gereken yere yuvarlayabildiklerinden daha kolaydır. Kirlenmişlerse temizlenmesi zor olma eğilimindedir. Bazı kediler, kaldırımda yuvarlanmanın gürültülü ve engebeli hareketinden korkabilir.

Sert Plastik Taşıyıcılar

Uygun boyuttaki sert bir taşıyıcı, kediye güvenlik hissine izin verirken arkasını dönüp esnemesi için daha fazla alan sağlar. Çoğu, üst kısmın çıkarılmasına izin verir. Kirlenirlerse temizlenmesi kolaydır. Ayrıca yukarıdaki taşıyıcılardan daha dayanıklıdırlar.

Özellikler

Taşıyıcılar, kedilere fayda sağlayabilecek çeşitli özelliklere sahiptir.

Tekli Ve Çoklu Kapılar

Tek bir kapı, kedin için yalnızca bir giriş noktasına izin verir. Taşıyıcıya girmeye direnen bir kedin varsa, kedini taşıyıcıya yönlendirmenin birden fazla yolu vardır. Ailen için daha kolay bir zaman sağlar. Bazı aileler, kedilerini ön kapıdan içeri sokmaya çalışmak yerine, kediyi en az stresle üstten taşıyıcıya koymayı daha kolay bulur. Bu aynı zamanda veterinerin kediyi taşıyıcıdan çıkarmak zorunda kalmadan kediye erişmek için çeşitli yollara sahip olmasını sağlar.

Vidalar

Paslanmadıysa, vidalar taşıyıcının üst kısmını çıkarmanın kolay bir yoludur. Böylece kedin hala taşıyıcının altındayken muayene edilir. Taşıyıcının üstünü çıkarmak için diğer yöntemlerden biraz daha fazla zaman alır. Vidaların kaybolması durumunda değiştirilmesi kolaydır.

Yan Çıtçıtlar

Taşıyıcının üst kısmını çıkarma kolaylığı için taşıyıcının üst kısmını kilitlemenin/açmanın hızlı ve kolay bir yolu. Taşıyıcıyı kapatırken çıkan ses, taşıyıcıdaki bir kedi için yüksek ve korkutucu olabilir.

Plastik Mandal

Çıkarmak için bir taşıyıcı üstünü kilitlemenin/açmanın hızlı ve kolay yolu. Bazı mandallar kolayca kaybolur ve değiştirilmesi zordur.

Sürgülü Plastik Kilitler

Taşıyıcı kapağın mandallanması, açılması hızlı ve kolay olabilir. Kilit açarken veya kilitlerken bunlar çok gürültülü değildir.

Fermuarlar/Cırt Cırt/Çıtçıtlar

Çabuk ve kolaydır. Açıklıktan geçebilen kediler için önerilmez.

Plastik Düğmeler

Bu düğmeler, taşıyıcıyı birlikte kilitlemeni ve açmanı sağlar. Nispeten hızlı ve sessizdirler. Birlikte mandallamak için taşıyıcının doğru hizalanmış olması gerekir.

Kedini Taşıma Çantasına Nasıl Alıştırırsın?

Adım 1: Kedin taşıma çantasını iyi tanımalı

Bunun için taşıma çantasını sadece veteriner ziyaretlerinde ortaya çıkarmaman kritik. Çünkü taşıma çantasını her gördüğünde dışarı çıkacağını anlar ve veterinerle taşıma çantası arasında ilişki kurar. Bu da her defasında taşıma çantasından kaçmasına sebep olur.

Bu yüzden kedi taşıma çantası onun sürekli göreceği, koklayacağı, detaylarını inceleyeceği bir yerde tutulmalıdır. Hatta mümkünse kapısı da hep açık olmalı ki zaman zaman içine girip orayı kendi alanı olarak tanımlayabilsin.

Adım 2: Taşıma çantasına yaklaştığı zamanlarda kedini ödüllendir

Kedin taşıma çantasına her yöneldiğinde ona minik bir ödül maması ver. Böylece taşıma çantası ile leziz ödülleri ilişkilendirecektir ve taşıma kabına karşı oluşturduğu ön yargılarından zaman içinde kurtulacaktır.

Adım 3: En sevdiği kedi oyuncağını taşıma çantası içerisinde bulundur

Bu en iyi yöntemlerden biridir. En sevdiği oyuncağa ulaşmak için zaman zaman kutu içerisine girecek ve oranın o kadar da kötü bir yer olmadığını anlayacaktır. Oyuncağı oradan sürekli çıkaracağı için zaman zaman onu kutuya geri koymayı unutmayın.

Adım 4: Kutu içerisindeyken onu ödüllendir

Sabırlı oldun ve kediniz artık salonun baş köşesinde duran kedi taşıma çantasına kendi girmeye başladı. Bu anları iyi takip edip içerdeyken ona ödül maması vermen oraya her girdiğinde ödüllendirileceğini anlamasına sebep olur.

Adım 5: Taşıma çantasının kapısını kapat ve kedini bir süre gözlemle

Kedinin kendi kendine kutu içerisinde girdiği anları takip etmen kritik. Bu anları yakalayıp onu hemen ödüllendirirsen oldukça iyi iş çıkarmış olursun.

Kutu içerisine girdiği an ödüllendirdikten sonraki adım kutunun kapısını kapatmaktır. Kedin içindeyken taşıma çantasının kapısını kapatıp onu gözlemle. Muhtemelen dışarı çıkmak isteyecektir. Bu anlarda onu ödüllendir, bir süre daha izlemeye devam edip kutunun kapısını aç. Bu adımı da birkaç kez tekrarlamakta fayda var.

Adım 6: Kedini korkutma

Veteriner vakti geldiğinde kedini birkaç kişiyle zorla taşıma çantasına sokmaya çalışıp onu korkutmayın. Eğer böyle bir korku yaşatırsan taşıma çantası ile arasında pozitif bir bağ olmasına engel olmuş olursun. Bu işi yumuşak bir ses tonuyla, güzellikle ve boğuşmadan halletmeye çalış.

Adım 7: Kediyi taşıma çantasına alıştırmaktan vazgeçme

3 günde kedinin bu konuda eğitilmesini beklemek hayalperestlik olur. Bu yüzden sabırla, vazgeçmeden bu adımları uyguladığında kedinin davranışlarındaki değişimi göreceksin.

Kedi Taşıma Çantası Kullanmak Zararlı Mıdır?

Eğer kedini sadece veterinere götürmek için kedi taşıma çantasının içine koyacaksan çok sıkıntı olmayacaktır. Ancak kedinle arabada uzun süreli yolculuklara çıkacaksan ve kedi taşıma çantasının darbe alma ihtimali varsa çok daha sağlam ve güvenlikli bir kedi taşıma çantası alman gerekecektir.

Kedileri taşımak için en uygun taşıma çantası klasik plastik kafesli taşıma çantalarıdır. Onun dışında sırt çantası formundaki taşıma çantaları kediler için yeterince güvenlik unsurunu barındırmadığı gibi kedilerin travma yaşamasına da sebep olur.

Peki Şimdi Nasıl Karar Vereceksin?

Taşıyıcı, kullanıcı dostu olmalı ve seni strese sokmamalı. Kedi için temizlenmesi kolay, rahat ve konforlu olmalıdır. Ayrıca veteriner dostu olmalıdır.

Birçok kedi için yapacakları tek gezi veterinerin muayenehanesidir. Taşıyıcıyı evden uzakta güvenli bir sığınak yapmak, ziyaretleri sırasında kedinin stresini azaltmaya yardımcı olacaktır. Taşıyıcının alt kısmında bir havlu bulundurmak, kedine tanıdık kokular vermenin yanı sıra, dinlenmeleri için rahat olması ve taşıyıcıda kaymalarını önlemelerini sağlar.

Uygun boyutta bir taşıyıcı, alt kısmında bir havlu ya da yatak örtüsü, kedinin taşıyıcı içinde kaymasını önleyecek ve bu da araba tutmasına yardımcı olacaktır. Kedi araba tutarsa, idrara çıkarsa veya dışkılarsa, temizlenmesi kolay bir taşıyıcı malzemeleri taşıyıcının temizlemesine izin verir. Böylece kedi, dışkı veya kusma kalıntılarıyla eve gitmek zorunda kalmaz. Havlu veya yatak takımı, kedinin üzerini örtmemesi için herhangi bir idrarı emebilir.

Taşıyıcı iyi havalandırılmalıdır. Ancak kedinin kendini güvende hissedeceği karanlık ve korunaklı bir alan yaratmak için hafif bir battaniye veya havluyla örtülebilir. Kedinin keşfetmeye veya etrafa bakmaya başlarken seçenekleri olması için birden fazla giriş noktası veya kapısı olmalıdır. Bu aynı zamanda kedini taşıyıcının içine veya dışına itmek için daha az stresli bir yol sağlar.

Taşıyıcının üst kısım çıkarılırsa, veteriner fizik muayenenin bir kısmı için taşıyıcıdaki kediyi muayene edecektir. Kedinin kafasını saklaması için karanlık, rahat ve güvenli bir yer oluşturmak amacıyla muayene sırasında taşıyıcının üstüne havlu yerleştirilebilir. Bu, kedinin tüm veterinerlik deneyiminde büyük bir fark yaratabilir.

 

Paylaşan heymypet