İnatçı Kedilere Hap Yutturmanın Yolları

Kediler bazı hastalıklarla boğuşurken ilaçla tedaviye ihtiyaç duyabilirler. Bazı ilaçları mamalarına karıştırarak almalarını sağlamak kolaydır ancak, özellikle hapları yutturmak zordur. Bu yazımızda kedilere hap yutturmanın kolay yollarını ele alacağız.

kedilere hap

Kedilere hap yutturmak başlı başına zorlu bir iştir. Kedinin hapı yutmaya neden direndiğini öğrenmek sorunun %50’sini çözmek sayılabilir. Çünkü o sebebi ortadan kaldırdığında her şeyin kolaylaştığını göreceksin. En kolay yollardan biri de hapı, az miktarda ıslak yiyecek veya ödül maması gibi kedinin zaten yemekten hoşlandığı bir şeyin içine gizlemektir.

Ancak bazı kediler ne olduğunu anlayacak kadar akıllı olduklarından ve bazen her şeyi yemeyi reddettiklerinden bu zor olabilir. Kedinin durumu buysa, biraz yaratıcı olman gerekecek.

Kediler Hap Yutmaktan Neden Nefret Ediyor?

Kedine hap vermek zorunda kaldıysan, bunun oldukça zor olabileceğini bilirsin. Kedin tıslayabilir, ısırabilir, tırmalayabilir. Genel olarak bu durumdan mutsuz olduğunu bir şekilde ifade etmenin yolunu bulur.

Peki kediler neden haplardan bu kadar nefret ediyor?

Bir kaç neden var. İlk olarak, kediler titiz hayvanlardır. Kendilerini yaladıklarında, tüylerine bulaşan herhangi bir ilacın tadına bakabilirler. Bu acı tat da hoşlarına gitmez ve ilacı olumsuz bir şeyle ilişkilendirmelerine neden olur.

İkincisi, haplar büyüktür ve yutması zor gelir. Kediler küçük avları yemeye alışkındır ve büyük cisimler gözlerini korkutur.

Son olarak, hapların kokusu hoş değildir. Kedilerin bizden çok daha keskin bir koku alma duyusu olduğunu biliyoruz. Bu nedenle hapın kokusu muhtemelen onlar için bize olduğundan daha fazla rahatsız edici olacaktır.

İnatçı Kedilere Nasıl Hap Yutturulur?

Hapı bir parça yaş mamanın içine koymayı dene. Kedi yemeğe odaklanacak ve hapı fark etmeyecektir. Kedin ıslak mamaya karşı da dirençliyse, küçük ödül mamalarını kullanabilirsin. Kedin onun içindeki hapı fark etmeyecektir.
Bu da işe yaramadıysa hapı ağızdan vermeyi deneyebilirsin. Kedinin ağzını nazikçe açıp hapı dilinin üzerine mümkün olduğunca geriye yerleştir. Ardından ağzı kapat ve yutuncaya kadar boğazını okşa.
Sabır ve azim ile inatçı kedinin hapı yutmasını sağlayabilirsin.

kedilere hap

Dirençli Bir Kedi ile Başa Çıkmak

Dirençli bir kediyle uğraşmak, özellikle de onları hap almaya çalışırken sinir bozucu olabilir.

İşlemi biraz daha kolaylaştırmak için birkaç ipucu:

Hapı fıstık ezmesinin içine saklayabilirsin. Bu numara insanlarda genelde işe yarar, ancak bazı kediler bunu anlayacak kadar zekidir. Kedin bunlardan biriyse, bu listedeki diğer hilelerden birini denemelisin.

Hapı bir şırınga yardımıyla verebilirsin. Bu yöntem biraz daha uğraştırıcı olsa da kedin özellikle inatçıysa denemeye değer. Bir şırıngayı suyla doldur ve hapı yerleştir. Ardından şırıngayı ağzına nazikçe yerleştir ve suyu sık.

Bu yöntemlerden hangisini seçersen seç, sürecin başında kedini gevşetmen önemli. Neticede istemediği bir şeyi yapmaya zorlanan bir kedi kadar agresif az şey vardır 🙂 O sebeple, üzerindeki kaygıyı biraz alman, onu rahatlatman işini kolaylaştıracaktır.

Öncesinde biraz birlikte vakit geçirmeyi deneyebilirsin. Rahatlatıcı bir müzik açıp koyun koyuna yatabilirsiniz örneğin. Onu bolca okşa, en çok neresine dokunmandan hoşlanıyorsa oralarına dokun.  Huzurlu hissettiğinden emin olmadan da operasyona girişme. Başarıyla sonuçlanacağına eminiz!

Paylaşan heymypet