Kedilere İlaç Yutturmak Konusunda Püf Noktaları

Kedilere ilaç yutturmak uğraştırıcı olabilecek bir süreçtir. İlacı sıvı ise işiniz yine nispeten kolay ama ya haplar? Dostunuzla kavga etmeden, eller kollar çizilmeden bu işin içinden nasıl çıkacağımıza bir bakalım.

Kedilere ilaç yutturmak

Kedilere ilaç yutturmak, eğer karşınızda iştahlı bir arkadaş varsa çok da zor sayılmaz. Çok hareketli ya da asi biriyse işte o zaman her ikiniz için de problematik olması çok olası.

Öncelikle belirtmek isteriz ki, veteriner hekiminiz dışında önerilen ilaçları hiç bir evcil dostunuz için kullanmayın. Hele insan ilaçlarını asla kullanmayın. Çünkü dostlarımızla bizim bünyelerimiz bir değil. Onları istemeden zehirleme olasılığınız çok yüksek. Medikal olarak onlar için her zaman en iyisini veteriner hekimler bilir.

Kedilere ilaç yutturmak için tavsiye edebileceğimiz iki yol var:

Yaş Mamasına Karıştırmak

Ah, işte işin en rahat yolu! Hangi kedi yaş mamaya hayır der ki? Bu yüzden sıvı olan ilaçları kolayca mamasına enjekte ederek karıştırılabilirsiniz. Haplar içinse, öncelikle veteriner hekiminize hapı parçalamanın sorun olup olmadığını sormalısınız. Tek seferde almak zorunda değilse, hapı kırıp yaş mamasına saklamayı deneyebilirsiniz. Tabii bu arada ilacın hepsini almasını sağlamak için mamayı bitirdiğinden emin olmalısınız.

Eğer ilacın ağır bir kokusu yoksa ya da mamanın tadını değiştirmiyorsa dostunuz muhtemelen fark etmeyecektir bile.

Direkt Yutturmak

Mamasına karıştırılamayan ya da karıştırarak dostunuzu kandıramadığınız ilaçları vermenin ilk adımı onu hareketsiz hale getirmektir. Sonuçta çiziklere gerek yok, değil mi?

Sadece başı görünecek şekilde onu bir havluya ya da battaniyeye sarın. Baş ve orta parmağınızı çenesinin altına yerleştirip hafif baskı uygulayarak kafasını geriye yatırın. Bu pozisyonda kediniz ağzını açınca boğazını net bir şekilde göreceksiniz. Hapı olabildiğince boğazına yakın bir noktaya bırakın ve ağzını kapatın. Gıdısını okşayarak onu yutkunmaya yönlendirin.
Eğer dostunuz yalanmaya başladıysa BRAVO!
Ama yalanmıyorsa siz en iyisi etrafınızda ilacı aramayı başlayın. Ya ağzındadır ve birazdan tükürecektir ya da çoktan yerlerde bir yerdedir.

Sadece bir kaç gün değil, uzun bir süre mi kedinize ilaç vermeniz gerekiyor? Sürece alışmasını sağlamak için kedinizin ilaçla ilgili pozitif bir bağlantı kurmasını sağlayın. Örneğin yemekten hemen önce verin. Bu şekilde mama, ilacı almanın ödülü gibi olacaktır.

Mamayla kandıramayıp sizin yutturmanız gerektiği durumlarda dostunuza olabildiğince sakin ve sabırlı yaklaşmaya çalışın. Çünkü bu hal her ikiniz için de nahoş, hatta onun için daha kötü. Düşününce, biz de çocukken ilaç almaktan hoşlanmıyorduk sonuçta, değil mi?

Paylaşan heymypet