Samsunlu Pamuk Ve Brezilya’nın Hayvana Şiddet Yasası

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye’de gündemi az da olsa takip eden ve birazcık vicdanı olan herkes, Samsun’da yaşanan bir olayla altüst oldu. Ön iki bacağı kesilmiş güzeller güzeli yavru Pamuk’un haberiyle hepimiz beynimizden vurulmuşa döndük ve hayvana şiddetle ilgili katı yasal düzenlemelere duyulan ihtiyacın ne kadar acil olduğunu bir kez daha anladık. Bu olayla ilgili okurken Brezilya’da birkaç ay önce imzalanan hayvana şiddet yasası ile ilgili haberlere de denk geldim. Bugün konumuz bu yasa…

Brezilya hayvana şiddet yasası
Kaynak: https://www.instagram.com/p/CFvNtyZH7pD/

Şunu söyleyerek başlasam iyi olur: Brezilya’nın şu anki Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, görüşleri ve icraatları hem ülkesinde hem de uluslararası kamuoyunda geniş kitleler tarafından şiddetle eleştirilen bir siyasetçi. Yaklaşık iki yıllık iktidarında attığı insan haklarını kısıtlayıcı adımlardan, COVID-19’la ilgili açıklamalarına kadar dünyayı şoke eden birçok şey yaptı ve yapmaya devam ediyor. Dolayısıyla ayrıntılarını birazdan aşağıda anlatacağım hayvana şiddet yasası bir halkla ilişkiler şovu gibi görüldü geniş çevrelerce. Ama ne sebeple olsun hayırlı bir iş oldu.

Aslına bakılırsa Bolsonaro, bu hayvana şiddet yasası ilk gündeme geldiğinde karşı çıkmıştı. Ancak hem kamuoyunun hem de eşi Michelle de Paulo Firmo’nun baskılarına daha fazla dayanamayarak eylül ayının sonunda imzayı attı.

Hem de ne attı… İmza töreninde Devlet Başkanı’nın kucağında Bolsonaro ailesinin köpeği Nestor da vardı. (Fotoğraflarda Nestor pek keyifli görünmüyor ama…) Dahası imza töreninde hazır bulunan diğer birçok kişinin kucaklarında kediler ve köpekler gördük fotoğraflarda. Bu köpeklerden bir tanesi de temmuz ayında Brezilya’nın güneydoğusunda bir şehirde bizim Pamuk benzeri bir şiddet eyleminin nesnesi olan ve arka bacakları kesilen bir pitbull’du.

Aslına bakarsan, Brezilya yasalarında hayvanlara kötü muamele daha önce de 3 ay ila 1 yıl süreyle hapisle cezalandırılıyordu. Ancak bu yeni yasayla hapis cezası 5 yıla kadar uzatılabilecek.

Bolsonaro, imza seremonisinden 3 hafta kadar önce bu cezayı çok bulduğunu belirten ve Kongre’nin kabul ettiği yasayı veto edeceğinin işaretlerini yollayan bir açıklama yapmıştı. “Yeni doğmuş bir bebeği terk edenler bile 6 ay ila 3 yıl ceza alıyor. Bir hayvana zarar verenin 5 yıl hapise kalması olacak iş mi?” diyen Bolsonaro’nun bu sözünün üzerine sosyal medyada eşi Michelle’in başını çektiği bir kampanya başlayınca Brezilya Devlet Başkanı da geri adım attı.

Yukarıda da dediğim gibi, ne sebeple olursa olsun, Bolsonaro hayırlı bir iş yapmış oldu. Umarım bu yasa sadece kağıt üzerinde kalmaz da Brezilya’nın vicdansızları da hak ettikleri cezayı alırlar.

Yunanistan’ın hayvanlara yönelik şiddeti 10 yıla kadar hapisle cezalandırdığını biliyor muydun peki?

Paylaşan Petti SMITH