Bir Darısı Başımıza Haberi Daha… Bu Kez Adres Komşumuz Yunanistan

Türkiye’de hayvan hakları yasasının en kısa sürede yürürlüğe girmesi için kamuoyunun çağrıları sürerken, bu kez komşumuz Yunanistan çok güzel bir haberle gündem oldu. Hemen anlatıyorum…

Yunanistan hayvan hakları

YUNANİSTAN’DA HAYVAN YASASI

Yunanistan Devleti hayvan hakları konusunda çalışma hazırladı. Yunanistan Parlamentosu, hayvanlara yönelik kötü muamele ve işkence suçlarının 10 yıla varan hapis ile cezalandırılmasını onayladı.

Hapis cezasının yanında ve 25.000 ila 50.000 Euro da para cezası söz konusu. Yunanistan milletvekilleri hayvan hakları ile ilgili tasarıyı OY BİRLİĞİ İLE kabul etti.

Yasa tasarısı, Yunanistan Kırsal Kalkınma ve Gıda Bakanı Makis Voridis tarafından Adalet Bakanı Konstantinos Tsiara’nın desteğiyle hazırlanmıştı.

YUNANİSTAN HAYVANA ŞİDDETE MÜSAMAHA GÖSTERMİYOR

Meclisteki oylamanın ardından bir açıklama yapan Voridis, “Toplumumuz artık son zamanlarda gözlemlenen hayvanları hedef alan çirkin davranışlara müsamaha göstermiyor be hayvanlara işkence edenlerin adil bir biçimde cezalandırılmasını istiyor” dedi.

Yunanistan köpek

Voridis, 10 yıla varan hapsin da “münasip ve adil bir ceza” olduğunu vurguladı.

Daha az ciddi vakalarda da failler, en az 1 yıl hapis cezası ve 3.600 ila 18.000 euro para cezasına mahkum edilebilecek.

YUNANİSTAN PARAYI DA HAYVANLARA HARCAYACAK

Daha da güzel olan şey ise bu cezalardan elde edilen gelirin tamamının belediye barınaklarının ve veteriner kliniklerinin kurulmasına ve iyileştirilmesine harcanacak olması.

Yasa kapsamında ayrıca Savcılık, faillerin elinden sahiplendikleri hayvanları alıp, bu kişileri bir ömür boyu hayvan sahiplenmekten men edebilecek.

Voridis açıklamasında, “Hayvana işkencenin Yunanistan devleti ve toplumu tarafından hoşgörülmediği” mesajının net bir şekilde alınmasını da istedi. Bana da bir hayvan hakları köşe yazısını daha “Darısı başımıza” diye bitirmek düştü. Bir de Almanya’da yakın zamanda kabul edilen köpek yasasını hatırlatmak tabii…

Paylaşan Petti SMITH