Ainu Özellikleri

Ainu

DİĞER ADLARI

Hokkaido


RENKLERİ

Kahverengi, beyaz, gri, ten rengi


ÇIKIŞ YERİ

Japonya


ÇIKIŞ TARİHİ


FAMİLYA

Bekçi köpeği

Oyunculuk Potansiyeli
Sadakat
Eğitilebilirlik
Hayvanlarla Dostluk
Sağlık & Cesaret
Zeka Seviyesi
Bekçilik
Sıcağa Dayanıklılık
Çocuklarla Dostluk

Ainu Özellikleri Nelerdir?

Ainu’ların en belirgin özelliği uzun yıllardır koruma amaçlı bekçi köpeği olarak kullanılmalarıdır.  Algıları çok açık, gelecek tüm tehlikelere karşı sürekli tetikte olan köpeklerdir. Olası tehditlere karşı daima hazırlıklıdırlar. Duyuları da çok keskindir. Bu yüzden yabancılara karşı da çok dikkatlidirler. Başta Japonya olmak üzere diğer ülkelerde evleri, fabrikaları, çiftlikleri korumak için kullanılırlar. Anavatanları Japonya’nın bilinen en eski köpeklerinden biridir.  Şüpheli ve güçlü yapısı sayesinde oldukça ideal savunma köpekleridir. Sürekli koruyan, kollayan, tehlikelere karşı tetikte olan bir köpek türü oldukları için çok ideal bekçi köpekleridir. Bu özelliklerinin tek dezavantajı, iyi eğitilmezlerse biraz vahşi tavırlar sergilemeye eğilimli oluşlarıdır. Erken yaşlardan itibaren doğru ve dikkatli yetiştirilmeleri gerekir. İyi bir eğitimden geçerlerse harika birer aile köpekleri olurlar. Ebeveynlerine karşı oldukça sadık ve sevecen davranışlar sergilerler. Sabırla ve sevgiyle yetiştirilmeleri halinde kişilikleri de sakin ve ılımlı gelişirler. Bu durumda yabancılarla da çok daha tutarlı ve dengeli bir ilişki geliştirirler. Ebeveynleriyle oyunlar oynamaya bayılırlar.  

Ainu Hangi Ülkeye Ait Bir Irktır?

Ainu’nun bilinen diğer adı Hokaido’dur. Kökleri isimlerinden de anlaşılacağı üzere kökü Japonya’ya uzanır. Nadir bulunan bir türdür. Adını Japonya’nın Ainu kabilesinden alır. Japonya’nın ilk neresinde ortaya çıktığı kesin olarak bilinmiyor. Yapılan araştırmalara bakılırsa Ainu’ların 3000 yıldan fazla tarihi olduğu düşünülüyor. Japonya’da bulunan Hokkaido adası ise bu köpeklerin en sık rastlandığı bölgedir.

Ainu Nasıl Beslenmelidir?

Ainu oldukça enerjik ve hareketli bir köpek ırkıdır. Tüm bu tip türler gibi Ainular da bu sebeple özel bir beslenme planına ihtiyaç duyarlar. Karbonhidrat, protein ve yağ açısından dengeli bir mama tercih edilmelidir. Kilo kontrolü de daima dikkatle yapılmalı. Ainu orta boylu bir ırktır. Bu ırklara özel formüle edilen mamalardan seçim yapılabilir. Veterineriniz bu konuda en doğru tercihi yapmanıza yardım edecektir. Yavrular, hamile ve yaşlı Ainular için farklı mamalar tercih edilmesi gerekeceğini unutmayın.  Enerjisi yüksek ve hareketli ırkların beslenme planı da günlük aktivitelerine göre belirlenmelidir. Protein, yağ ve karbonhidrat açısından dengeli mamalar bu Hokkaido’lar için uygun olacaktır. Büyüme döneminde ve sonrasında düzenli olarak kilo kontrolü yapılmalı ve beslenme bu kontrollere uygun planlanmalıdır. Orta ırklar için özel olarak formüle edilmiş köpek maması çeşitleri Hokkaido’lar için tercih edilebilir.

Ainu Yıkanır mı?

Köpeklerin cilt yapıları biz insanlardan çok farklıdır. Bu yüzden bizler gibi sık sık yıkanmaları önerilmez. Yıkanmaya ihtiyaçları olmadığı gibi, zarar görme ihtimalleri de büyüktür. Derilerinin ihtiyaç duyduğu terleme bu şekilde gerçekleşmez ve dokuları beslenemez. Bu aynı zamanda tüylerinin canlılığını yitirmesine yol açar. Deri nemini kaybedip pul pul dökülmeye başlar. Öte yandan mantar, uyuz gibi türlü türlü deri hastalıklarına davetiye çıkarılır. Üşütme riski de cabası. Bu sebeple köpeğinizi mecbur kalmadıkça yıkamanız tavsiye edilmez.

Ainu Ne Zaman Yıkanır?

Hayvan sağlığı uzmanları köpekleri mecbur kalmadıkça yıkamamanızı önerirler. Yılda 2 defa mevsim geçişlerinde, yoğun tüy dökmeye başladığında yıkayabilirsiniz. Yıkama işlemini ensesinden başlayarak geriye doğru yapmanız önerilir. Böylece kulağına su kaçmasını da önlemiş olursunuz. 

Ainu Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Diğer adı da Hokkaido olan Ainu köpeği ince ve oldukça kabarık tüy yapısı ile tanınır. Tüy bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Günlük yapacağınız tarama uygulamaları, hem tüylerinin yumuşak ve bakımlı kalmasına, hem de ölü tüylerin temizlenmesine yarar. 

Bu köpeklerin ciltlerinde yer alan doğal yağ tabakaları olumsuz hava koşullarına rağmen temiz ve kuru kalmalarına yardımcı olur. Daima parlak ve gergin deri yapıları ciltlerinin  sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Bu sayede tüylerinin kesilmesine de ihtiyaç duymazlar.  

Tırnakları hızlı uzar. Kendisine, başkalarına ve eşyalara zarar vermemeleri için düzenli olarak tırnak bakımları ve kesimleri yapılmalıdır.  Ağız sağlıkları da köpekler için büyük önem taşıyan bir faktördür. Dişlerinin düzenli olarak fırçalanması hem kokuyu hem de ağız içinde bakteri oluşumunu önler. 

Ainu Kaç Kilo Olmalıdır?

Ainu türü köpeklerin kiloları dengeli ve sağlıklı beslendikleri takdirde 30 kilogram dolaylarında olur.

Ainu Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Küçük yaşlarda eğitimden geçmek bu tarz enerjik ırklar için büyük önem taşır. Ortalama 6 haftalık bir yavruyken eğitim süreçleri başlayabilir. Gecikildiği takdirde eğitimden istenilen sonuç alınamayabilir. Ainu’ların deneyimli köpek ebeveynleri tarafından bakılması da önemlidir. Deneyimsiz ellerde ve iyi bir eğitimden geçmezlerse agresif köpekler olarak yetişme riskleri vardır. Çevik ve hareketli köpekler oldukları için sıkı bir itaat eğitiminden de geçmeleri gerekir. Çocuklarla ve köpeklerle iyi geçinmeleri henüz bir yavruyken sosyalleşmeyi öğrenip öğrenmemelerine bağlıdır. Bu köpekler aynı zamanda son derece başlarına buyruk ve hızlı koşan köpeklerdir. O sebeple eğer sakin sakin yürümeyi seviyorsanız sıkı bir yürüyüş eğitiminden de geçirmeniz gerekir. Evde uzun süre yalnız kalırlarsa canları sıkılır. Bu sebeple yaramazlık yapabilirler. Gün içerisinde en az 2 kez yürüyüşe çıkmalı ve enerjilerini atmalılar. 

Ainu Saldırır mı?

Köpekler yavruyken yeterince sosyalleşmemişlerse ve sıkı bir eğitimden geçmemişlerse, üstelik aşırı koruyucu ya da agresif bir mizaçları da varsa bazı durumlarda saldırgan tavırlar gösterebilirler.  Bazı türlerin genetik özellikleri bu duruma elverişlidir. İyi eğitilmiş bir Ainu saldırgan bir köpek değildir. 

Ainu Kaç Saat Uyur?

Yetişkin köpeklerin günlük ortalama olarak 12 – 14 saat uykuya ihtiyaç duydukları bilinir. Yavruların ihtiyacı ise çok daha fazladır. Bir yavru özellikle 6 aya kadar 20 saate yakın uyuyabilir. 7 yaşından sonra ise uyku ihtiyacı yetişkin döneme kıyasla artar. 16 – 18 saatlik uyku yaşa bağlı olarak ihtiyaç haline gelenidir. Ancak ırkın egzersiz ihtiyacı olduğu ve mutlaka hareket etmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Ainu Tüy Döker mi?

Ainular ince ve kabarık tüyleri ile çok sevimli durur. Mevsimsel olarak tüy dökümü yaşamaları normaldir. Normalde çok tüy dökmeseler de, bahar aylarında tüy dökülmesi artar. Bu dönemlerde kürkün sağlıklı olabilmesi için haftada 2-3 kere taranması gerekir. 

Ainu Ne Kadar Büyür?

Sağlıklı bir Ainu’nun vücut boyu 50 ile 60 cm arasında değişiklik gösterir. Orta ırk kategorisinde yer alırlar. Yetişkin erkeklerin ideal yüksekliği 48,5 – 51,5 cm aralığındadır.  Bu yüksekliğe göre kilolarının da 21 – 31 kg aralığında olması beklenir. Yetişkin dişilerin yüksekliği ise 45,5 – 48,5 cm aralığındadır. İdeal kilolarının da 19 – 28 kg aralığında olması beklenir.

Ainu Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Uzmanlar köpeklerin kısırlaştırılması için uygun dönemin 5-6. aydan itibaren olduğunu söylerler. Veterineriniz bu konuda sizi en iyi şekilde yönlendirecektir. 

Ainu Kaç Yıl Yaşar?

Ainuların ortalama yaşam beklentisi 15 yıla kadar uzar.

Ainu Nasıl Tıraş Edilir?

Ainu ırkı köpekler orta derecede tüy dökerler. Bu ırkın tıraş edilmesi tavsiye edilmez. Bahar ayları dışındaki mevsimlerde çok fazla tüyleri dökülmez. Irkın genetik özelliği sebebiyle kürkleri çok kolay kirlenmez. Bu nedenle tıraş önerilmez.

Ainu Kaç Yavru Doğurur?

Yetişkin Auni dişilerinin doğum sayıları, genel sağlık durumları, çiftleştikleri erkek, fiziksel yapıları ve yaşlarına bağlı olarak değişir. Bir batında 5 – 10 yavru dünyaya gelebilir. 

Ainu Yasaklı Irk mıdır?

Ainu yasaklı bir ırk değildir. İyi bir eğitimden geçirerek güvenle bakabilirsiniz.

Ainu Neden İshal Olur?

Köpeklerde görülen ishalin yaygın sebepleri arasında yerlerdeki her şeyi koklayarak ve yalayarak gezmeleri, bozuk yemek artıklarını yemeleri sayılabilir. Bunların yanı sıra ani diyet değişiklikleri de ishale yol açabilir. Diğer kronik nedenler arasında gıda alerjileri ya da  intoleransları, bağırsak sendromu, egzokrin pankreas yetmezliği gibi pek çok hastalık sayılabiliriz.Paylaşan heymypet