Aidi Özellikleri

Aidi

DİĞER ADLARI

Atlas Çoban Köpeği


RENKLERİ

Kahverengi, siyah, beyaz


ÇIKIŞ YERİ

Fas


ÇIKIŞ TARİHİ

1960’lar


FAMİLYA

Çoban köpeği

Oyunculuk Potansiyeli
Sadakat
Eğitilebilirlik
Hayvanlarla Dostluk
Sağlık & Cesaret
Zeka Seviyesi
Bekçilik
Sıcağa Dayanıklılık
Çocuklarla Dostluk

Aidi Özellikleri Nelerdir?

Aidi’ler geçmişte bekçi ve çoban köpeği olarak kullanılırlardı. Atalarından aldıkları çeviklik özellikleri bugün hala kendini koruyor. Bekçi köpeği olarak kullanılmalarından kaynaklı koruma içgüdüleri de oldukça güçlüdür. Bu da yabancılara karşı mesafeli davranmalarına yol açar. Yine de bu özellikleri gözünüzü korkutmasın. Küçük yaşlardan itibaren iyi bir eğitimden geçerlerse çok sempatik bir ev köpeği haline gelmeleri çok kolaydır. Eğer yavruyken yollarınız kesişmişse daha da şanslısınız. Size sonuna kadar yoğun bir sadakatle bağlanacak bir dost edindiniz demektir. Ebeveynlerine karşı çok bağlı ve canayakın davranırlar. 

Her türlü zorlu hava koşullarına dayanabilen bir kürkleri vardır. Bununla birlikte bünyeleri de sağlamdır. Enerjik ve hareketli köpeklerdir. Sıcakkanlı oluşları sayesinde çocuklarla da iyi geçinirler.  

Oyun oynamaya bayılırlar. Sizi yorgun düşürene kadar oyun oynamak isterler. Diğer köpeklerle ve evcillerle sosyalleşme konusunda çok başarılı değildirler. Kucağa alınmayı hiç sevmezler. Hareketli oldukları için daha çok koşuşturmaktan hoşlanırlar. Vücudunda sık sık enerji birikir. Günde en az yarım saat özgürce koşup enerjisini atmaları lazım. Bekçi köpeği oldukları için koruma içgüdüleri çok yoğundur. Bu sebeple her daim bütün algıları açıktır ve çevreden gelebilecek tüm tehditlere karşı tetiktedir. 

Aidi Hangi Ülkeye Ait Bir Irktır?

Aidi’lerin kökenlerinin dayandığı bölge net değildir. Kuzey Afrika’da Sahra Çölü yakınlarında ortaya çıktıkları düşünülür. O dönemlerde bu köpekler kurtlardan ve diğer saldırgan hayvanlardan korunmak için kullanılıyordu. Aida’nın kayıtlara geçme yılı 1963 civarındadır. Tarihte doğal ortamında saldırgan tavırlara sahip köpekler olsa da bugün Aidi köpekleri iyi eğitimden geçerlerse evde de beslenebilirler. 

Aidi Nasıl Beslenmelidir?

Her köpek türünün yemesi ya da yememesi gereken farklı besin türleri vardır. Köpeğiniz mama dışında marul, muz, kırmızı et, pirinç, balık, ıspanak gibi sağlıklı farklı besinler tüketilebilirler. Bu besinler sağlıklı besinler oldukları için köpeğinize de fayda sağlarlar.

Köpeklerin yememeleri gereken birtakım gıdalar  vardır. Bunları yedikleri takdirde köpeğinizde ishal, kusma gibi bazı istenmeyen belirtiler görülebilir. Bunların arasında popcorn, biber, kereviz, kiraz ve karides bulunur. Bunun yanı sıra, soğan, sarımsak, çikolata, pasta, avokado, ve tabii ki alkol. 

Aidi Yıkanır mı?

Biz insanlardan oldukça farklı bir dokuya sahip olan köpeklerin sık yıkanması tavsiye edilmez. Çünkü köpeklerin sık yıkanmasına herhangi bir gerek olmadığı gibi bu durum onlara zarar bile verebilir. Deride terleme görevi gerçekleşmediği için hassaslaşan dokular, çok sık yıkandığında yararlı olan yağların da yok olmasına ve derinin kuruyarak savunmasız kalmasına neden olur. Ayrıca; Köpeğin tüyleri cansızlaşır. Derinin ihtiyacı olan nem kaybolarak kurumaya ve deride pul pul dökülme gerçekleşir. Köpeğin derisinde mantar ya da uyuz gibi deri hastalıkları ortaya çıkar. Üşütmelerine ve hasta olmalarına neden olabilir.

Aidi Ne Zaman Yıkanır?

Uzmanlar köpekleri mecbur kalmadıkça yıkamanızı önermiyorlar. Yılda 2 defa mevsim geçişlerinde yoğun tüy dökmeye başladığında yıkayabilirsiniz. Bunu yaparken enseden geriye doğru başlamalısınız. Böylece kulağına su kaçmasını önlemiş olursunuz. Köpeğinizi mecbur kalırsanız dahi yılda birkaç kereden fazla yıkamamanızı öneririz.

Aidi Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Aidi çoban ve bekçi köpeği olduğundan özellike apartman hayatına çok uygun bir köpek değildir. Bahçeli evlerde bakılması daha kolaydır. Kalın ve yoğun tüy yapısı sıcak ve soğk hava koşullarına karşı dayanıklıdır. Yine de bahçede bakacaksanız bir kulübe hazırlamalısınız.  Haftada en az 2  kez tüylerini taramanız gerekir. Harekete ve enerjilerini boşaltmaya çok ihtiyaçları vardır. Haftada en az  2 kez dişlerini fırçalayıp kulak temizliğini de ihmal etmemeniz önerilir.

Aidi Kaç Kilo Olmalıdır?

Aidiler orta ırk kategorisinde sınıflandırılırlar.  Dişi Aidi’ler 45-50 cm boyunda, 26-28 arası kilo olurlar. Erkek Aida’lar ise 32-62 cm boyunda olup, 28-32 arası kilo arasıdırlar.

Aidi Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Aidi, çok zeki ve kolay eğitilebilir bir türdür. Yalnızca zeki değil, aynı zamanda oldukça hassas bir köpektir. Bu sebeple şiddet ve sert tavır için toleransı düşüktür. Ceza yerine ödül ve övgü motivasyonunu kullanmanız gerekir. Pozitif pekiştirme bu köpek türlerinde oldukça olumlu sonuç verir. Enerjik bir tür olmaları nedeniyle iyi eğitilmeleri büyük önem taşır. Eğitim sürecinde sabır ve tutarlılık da çok önemlidir. Azarlanmaya ve tehdide hiç gelemezler. Ebeveynlerine ve tüm sevdiklerine karşı çok korumacı olduklarından tehdit hissettikleri yabancılara karşı saldırgan tutumlar içerisine girebilirler. Ancak yavruyken başlanan eğitim süreçleri bunların önüne geçer. 8. haftaya ulaştıklarında köpeğinizin de hazır olduğunu hissederseniz eğitim süreçlerini başlatabilirsiniz. Bu dönemde sosyalleşirse de insanlarla, köpeklerle ve çocuklarla arası iyi olacaktır. 

Aidi Saldırır mı?

Köpekler yavruyken yeterince sosyalleşmediyse ve iyi bir eğitimden geçmediyse, aşırı koruyucu ya da agresif bir mizaçları varsa bazı durumlarda saldırgan tavırlar gösterebilirler.  Bazı türlerin genetik özellikleri bu duruma elverişlidir. Aidi normalde saldırgan bir köpek türü değildir. 

Aidi Kaç Saat Uyur?

Aidi türü köpekler günde 12 saat uykuya ihtiyaç duyarlar.

Aidi Tüy Döker mi?

Aidi ırkı orta derecede tüy döker. Haftada 2 kez tüylerini iyice tarayıp bakım yapmak yeterli olacaktır.

Aidi Ne Kadar Büyür?

65 santimetreye kadar uzayabilen Aidi köpekleri ortalama 30 kilogram ağırlığa ulaşabiliyor. Dişi ve erkek aidiler arasında çok ciddi farklılık yoktur. Dişiler biraz daha minyon yapıdadırlar.

Aidi Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Uzmanlar köpeklerin kısırlaştırılması için uygun dönemin 5-6. aydan itibaren olduğunu söylüyorlar. Veterineriniz bu konuda sizi en iyi şekilde yönlendirecektir. 

Aidi Kaç Yıl Yaşar?

Aidi türü köpekler için beklenen ortalama yaşam süresi ise 10 ile 12 yıl arası değişiklik gösterir.

Aidi Nasıl Tıraş Edilir?

Aidi ırkı köpekler orta derecede tüy döker ve bu ırkın tıraş edilmesi tavsiye edilmez. Genel olarak tüy değişim mevsiminde, yani bahar aylarında tüy dökerler. Diğer mevsimlerde çok fazla tüyleri dökülmez.

Aidi Kaç Yavru Doğurur?

Aidi türünün dişileri doğumda 5 ila 8 yavru doğururlar.

Aidi Yasaklı Irk mıdır?

Aidi köpeği yasaklı bir ırk kategorisinde değildir. Gönül rahatlığıyla sahiplenebilirsiniz.

Aidi Neden İshal Olur?

Köpeklerin ishal olmalarının en yaygın görülen nedenleri arasında yerlerdeki her şeyi koklayarak ve yalayarak gezmeleri, bozuk yemek artıklarını yemeleri. Bunların yanı sıra ani diyet değişiklikleri de ishale yol açabilir. Diğer kronik nedenler arasında gıda alerjileri ya da  intoleransları, bağırsak sendromu, egzokrin pankreas yetmezliği gibi pek çok hastalık sayılabiliriz.

Paylaşan heymypet