Airedale Özellikleri

Airedale Terrier

DİĞER ADLARI

Teriyerlerin Kralı


RENKLERİ

Kahverengi, siyah, sarı


ÇIKIŞ YERİ

Birleşik Krallık


ÇIKIŞ TARİHİ

1860’lar


FAMİLYA

Bekçi köpeği

Oyunculuk Potansiyeli
Sadakat
Eğitilebilirlik
Hayvanlarla Dostluk
Sağlık & Cesaret
Zeka Seviyesi
Bekçilik
Sıcağa Dayanıklılık
Çocuklarla Dostluk

Airedale Terrier Özellikleri Nelerdir?

Airedale Teriyeri, kendi sınıfının en büyük üyesidir. Kaslı bedeni ve nispeten kısa tüyleriyle diğerlerinden ayrışır. İyi bir yüzücü ve hızlı bir koşucudur. Çevik bedensel yapıları avcılık alanında da kullanılmalarını sağlamıştır. Farklı isimleri olsa da ırkın en kabul gören ismi Airedale Terrier’dir. Oldukça enerjik bir ırktır. Bütün gün enerji atmak için oradan oraya koşturan kıpır kıpır bir yapıları vardır. Açık havaya çıktığında toprağı kazmaktan zevk duyarlar. Kovalamaca ya da ‘kap getir’ türü oyunlar oynamayı çok severler. Özgür ruhlulardır ve hareketlerinin kısıtlanmasından pek hoşlanmazlar. Sosyal bir yapıları olduğu için insanlarla, özellikle ebeveynleriyle vakit geçirmeyi çok severler. Uzun süre yalnız kalmak hiç hoşlandıkları bir şey değildir. Oyun oynamaya bayıldıkları için çok sayıda oyuncağa sahip olmak onlar için önemlidir. Uzun süre aynı oyunu oynamaktan kolaylıkla sıkılırlar. Çocukları da çok severler ve onlara karşı sıcak ve nazik davranırlar. İdeal aile köpekleri oldukları söylenebilir. Diğer evcil hayvanlarla her zaman çok iyi anlaşamayabilirler. Küçük yaşlardan itibaren sosyalleşmeye alıştıklarında onlarla da iyi geçinirler. Ancak daha ileriki yaşlara sosyalleşmeden gelirlerse diğer hayvanlarla ilişkileri de o kadar başarılı olamayabilir. Kendilerine oldukça güvenen köpeklerdir ve cesaretleri yerindedir. Koruma içgüdüleri yüksek olmasına rağmen yabancılara karşı da saldırgan tavırları yoktur. 

Airedale Terrier Hangi Ülkeye Ait Bir Irktır?

Airedale, Terrier köpek türünün en büyük üyelerinden biridir. Orta boy ırka mensup bu köpeklerin hangi ırkların melezi olduğu netlik kazanmamıştır. İlk görüldükleri yıl kayıtlara 1853 olarak geçmiştir. 19. yüzyıl’ın ortalarında İngiltere Airy ırmağının yakınlarında çobanlar tarafından yetiştirildikleri bilinmektedir.  II. Dünya Savaşı sonlandığında ise taraflar arasında mesaj trafiğinde kullanılan zeki bir köpektir. Günümüzde dünyanın pek çok yerinde süs köpeği, bekçi köpeği ve  av köpeği olarak yetiştirilmeye devam ediliyorlar.

Airedale Terrier Nasıl Beslenmelidir?  

Airedale terrier’in bakımının en önemli unsuru beslenmedir. Hareketli ve ele avuca sığmaz köpekler olmalarına rağmen, ihtiyaç duydukları yeterli miktarda vitamin, mineral ve protein almazlarsa sağlıkları bozulabilir. Bunları içeren mamalar tüketmeleri gerekir. Köpeklere özel üretilen bu tip mamaları tercih edebilir ya da veterinerinizin hazırladığı reçetelere uygun mamaları evde hazırlayabilirsiniz. Mamanın köpeğin kilosuna, yaşına, günlük aktivite seviyesine ve özel durumlarına uygun olması büyük önem taşır. Yeterince hareket etmiyorsa obeziteye eğilimi olabilir. Günlük kalori alımının sıkı takibi önemlidir. Eğitim sırasında ödül mamasında aşırıya kaçarsanız obeziteye davetiye çıkarabilirsiniz. Köpekler için faydalı ve zararlı insan gıdalarını iyice öğrenirseniz olası istenmeyen durumları da önlemiş olursunuz. Köpeğinizin kilosu ve beslenmesiyle ilgili tüm konuları veterinerinizle danışıp talimatlarına uymanızı tavsiye ederiz.

Airedale Terrier Yıkanır mı?

Airedale’ın kısa tüyleri çok sık tarama gerektirmese de belirli periyotlarda taranması gerekir. Tarama hem tüylerin bakımlı görünmesini sağlar, hem de tüylerinin arasına gizlenen haşerelerden kurtarır. Çok sık yıkama köpeğinizin cilt yapısının dengesini bozacaktır. Yalnızca gerektiğinde yıkanmalıdır. Yıkarken kıvırcık tüylere ekstra özen gösterilmelidir. 

Airedale Terrier Ne Zaman Yıkanır?

Haftada 2 kez düzenli fırçalarsanız köpeğiniz temiz kalacaktır. Bu durumda sık sık yıkamanıza da gerek kalmaz. Kaldı ki kedi ve köpeklerin sıklıkla yıkanması önerilmez. Çok mecbur kalırsanız yılda 1-2 kez mevsim geçişlerinde yıkayabilirsiniz. 

Airedale Terrier Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Airedale köpeğinizin tüy bakımı için mevsimsel döküm zamanları haricinde hafta 1-2 kez köpek tarağı ile tarayabilirsiniz. Bu köpeğin de diğer köpekler gibi temel ihtiyacı aşıları ve rutin veteriner hekim kontrollerinin yapılması ve düzenli yürüyüştür.Günde en az 2 kez egzersiz yapmaları yeterli olur. 

Airedale Terrier Kaç Kilo Olmalıdır?

Yetişkin Airedale köpeklerinin ağırlığı ortalama 20 kilogramdır. Dişileri de erkeklerinden sadece biraz daha hafiftir.

Airedale Terrier Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Airedale orta ırk bir köpektir ancak teriyerlerin en büyüğüdür. Güçlü ve asi yapıları nedeniyle itaat eğitimine muhakkak ihtiyaç duyarlar. Gel, Kal, Otur, Bırak gibi temel komutları mutlaka öğrenmeliler. Eğitim süreçlerinde tekrar çok büyük önem taşır. Sevgi ve sabırla yaklaşarak öğreninceye dek sayısız tekrar yapmanız gerekebilir. Uzun zaman yalnız kaldıklarında sıkılmaya ve yaramazlık yapmaya eğilimlidirler. 

Airedale Terrier Saldırır mı?

Airedale Terrier hiç saldırgan bir tür değildir. Bir de iyi eğitilirse güvenle ve rahatlıkla beslenebilir.

Airedale Terrier Kaç Saat Uyur?

Airedale köpek ırkı özellikle de yavruluk döneminde günde 18 saate kadar uyuması ile tanınır. Bir yetişkin haline geldiklerinde ise normal uyku düzenine geçerler. Çok enerjik oldukları için bolca egzersize ihtiyaçlardır. Egzersiz sonrası yorulup daha da kaliteli uyurlar. 

Airedale Terrier Tüy Döker mi?

Tüy bakımı için tüy dökümünün yoğun yaşandığı bahar dönemleri haricinde haftada 1-2 kez köpek tarağı ile taramanız  yeterlidir. Yılda iki kez tüylerinin temizlenmesi önemlidir. Parmak arasındaki tüylerin dahi temizlenmesi gerekir. 

Airedale Terrier Ne Kadar Büyür?

Yetişkin bir Airedale köpeğin boyu 60 santimetreye ulaşır. Omuz başından yere yüksekliği 57–59 cm, ağırlığı ise 17–22 kg’dır.

Airedale Terrier Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Köpeğinizin kısırlaştırılmasına karar verirken, bu işlemin ergenlikten önce yaklaşık 7 ila 10 aylıkken yapılması tercih edilebilir. Büyük ve dev köpek ırklarında, ergenlik biraz daha geç olur, bu yüzden söz konusu ırkların nispeten biraz daha büyüdüklerinde sterilize edilmeleri söz konusu olabilir.

Airedale Terrier Kaç Yıl Yaşar?

Airedale terrier köpek ırkının ortalama yaşam süresi 10 ile 13 yıl arasında değişiklik göstermektedir. 

Airedale Terrier Nasıl Tıraş Edilir?

Airedale tüyleri yoğun bakım gerektiren bir yapıda değildir. Haftada 2 kez taranması veya fırçalanması yeterli gelir. Düzenli fırçalanması durumunda ekstra traşlanmaya ihtiyaç duymazlar.

Airedale Terrier Kaç Yavru Doğurur?

Airedale dişileri doğumda ortalama 8 yavru dünyaya getirir. Bu sayı bazen 7 ile 10 arasında değişiklik gösterir. Gebelikleri ortalama 2 ay sürer. 

Airedale Terrier Yasaklı Irk mıdır?

Airedale yasaklı bir ırk değildir. Saldırgan tutumları da yoktur. Güvenle besleyebilirsiniz.

Airedale Terrier Neden İshal Olur?

Airedale’lerin de ishal olma sebepleri ani diyet ve mama değişiklikleri, çöpten bozuk yiyecekler yeme vb… temel sebeplerden kaynaklanabilir. Bu türe özel en önemli sebeplerden biri de hemorajik gastroenterittir. Bu hastalık, taze veya sindirilmiş kan ile kusma ve ishale sebep olur. Nedeni bilinmez. Semptomları diğer pek çok hastalığa benzediği için teşhis edilmesi adına bir eliminasyon süreci gerçekleştirilmelidir.

Paylaşan heymypet