Kedinin Miliyer Dermatiti Var Mı?

Evcil kedin aşırı derecede kaşınıyor, yalıyor ve aynı zamanda kabuklu kırmızı bir döküntüsü varsa, kedinin miliyer dermatiti vardır. Ama merak etme tedavisi var.

Kedilerde Miliyer Dermatit Nedir?

Uyuz kedi hastalığı olarak da adlandırılan miliyer dermatit, çeşitli alerjenlerin neden olduğu alerjik bir cilt reaksiyonudur. Enflamasyon, kedinin hem maruz kaldığı hem de duyarlı olduğu bir veya daha fazla alerjene karşı sistemik bir reaksiyondan kaynaklanır. Kedinin yalamasına, ısırmasına veya yarasını çizmesine neden olan bir döküntü görünür. Üzerlerinde kabuklar olan ağrılı lezyonlara dönüşür. Lezyonlar dağınık darı tohumuna benzer. “Dermatit” terimi ise, deride iltihaplanmayı tanımlar. Kedinin miliyer dermatiti olduğunu düşünüyorsan okumaya devam et.

Miliyer Dermatite Ne Neden Olur?

Miliyer dermatit, altta yatan alerjik bir durumun belirtisidir. Kedilerde miliyer dermatitin en yaygın nedeni bir pire alerjisidir. Ayrıca çevresel alerjilerden (polenler, ev tozu akarları veya depolama akarları, küfler, diğer evcil hayvanlar), mevsimsel alerjilerden (polenler), gıda alerjilerinden, cilt parazitlerinden (uyum veya kulak akarları) ve otoimmün hastalıklardan da kaynaklanır. Diğer olası nedenler arasında ilaç reaksiyonları, besin eksiklikleri ve bakteri, maya/mantar veya virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar yer alır.

Kedilerde Miliyer Dermatit Belirtileri

Miliyer dermatiti kedini okşarken hissetmek, görmekten daha kolaydır. Bu belirtileri fark edersen, kedi arkadaşının miliyer dermatiti veya muhtemelen başka bir cilt rahatsızlığı olabilir. Bu nedenle kedinin veterinerine danışman en iyisidir:

-Kırmızı, huysuz döküntü veya sivilce benzeri yaralar (genellikle boyun, baş, yanaklar, göbek ve/veya sırt çevresinde)

-Sık kaşıma

-Çizilme nedeniyle lezyonlar ve kabuklar

-Aşırı yalama ve aşırı bakım

-Bazı bölgelerde kedinin tüylerinin incelmesi

Kedilerde Miliyer Dermatit Bulaşıcı Mıdır?

Kedi miliyer dermatiti insanlara, diğer kedilere veya diğer evcil hayvanlara bulaşıcı değildir. Bununla birlikte, altta yatan neden bir mantar, parazit veya bakteri ise, insanlara ve evcil hayvanlara geçer. Bu nedenle, kedinin rahatsızlık duyduğunu veya anormal bir derisi olduğunu fark edersen, kedinin veterinerini ziyaret etmeni tavsiye ederiz.

Kedi Miliyer Dermatit Tedavi Seçenekleri

Kedilerde miliyer dermatit için en iyi tedavi, altta yatan nedene bağlıdır. Veterinerin bir muayene yapacak ve kedinin cilt sorunlarına neyin neden olduğunu anlamak için bir dizi test yapacaktır. Birçok kedi, kaşıntıyı yeniden canlandırmak için önce antihistaminikler ve esansiyel yağ asitleri (EFA) ile tedavi edilir. Daha ileri tedavi alerjinin kaynağına yöneliktir.

Pireler

Pireleri kontrol etmek için veterinerin tarafından önerilen etkili bir aylık pire önleyici kullanın. Akarları da öldüren topikal bir çözümdür. Bu nedenle kedinin ev tozu akarı veya depolama akarı alerjisi varsa, bu ürün bunu da tedavi edecektir.

Uyuz

Suçlu parazitler, uyuz veya mantarsa, kedinin miliYer dermatiti, veteriner tarafından reçete edilen uygun ilaçlarla tedavi edilir. Bu, topikal veya oral tedavileri içerir.

Yiyecek Alerjisi

Gıda alerjileri genellikle alt karın ve kasık bölgesi, yüz, göz bölgesi ve boyunda iltihaplanmaya ve aşırı tüylenmeye neden olur. Gıda alerjisi testi veteriner tarafından yapılır ve rahatsız edici protein kaynakları diyetten çıkarılır veya bir hafta veya bir ay boyunca bir eliminasyon diyeti denemesi yapılabilir. Veteriner ayrıca kedinin ihtiyaçlarına göre hipoalerjenik bir diyet veya hidrolize protein diyeti önerebilir. Ancak kedinin diyetini kendi başına değiştirmeden önce daima veterinere danış.

Çevresel Alerjenler

Solunum ve polen alerjileri, iç uyluk, karın, göğüs, iç ön bacaklar, boyun ve dudaklarda iltihaplanmaya neden olur. Veteriner bu tip alerjeni tedavi etmek için bir ilaç veya alerji iğneleri reçete edebilir.

Otoimmün Rahatsızlığı

Otoimmün bozukluklar tırnak yataklarında, meme uçlarında, göz çevresinde ve kulak kenarlarında iltihaplanmaya neden olur. Steroidler veya immünosupresif ilaçlar da bu tür rahatsızlıkları tedavi etmek için sıklıkla kullanılır.

Enfeksiyonlar

Bakteri, maya/mantar veya virüsler suçlanacaksa, kedinin miliyer dermatiti, veterinerin tarafından reçete edilen uygun ilaçlarla tedavi edilir. Bu genellikle çoklu topikal ve oral ilaçları içerir.

Miliyer Dermatitli Kedilerin Prognozu Nedir?

Kedinin neye alerjisi olduğu belirlendikten ve alerjen çıkarıldıktan sonra, cilt durumu tipik olarak yönetilebilir. Tabii ki, bazı alerjenleri kedinin ortamından uzaklaştırmak neredeyse imkansızdır ve miliyer dermatit tekrarlayabilir. Çoğu zaman, farklı alerjenlerle mücadele etmek ve evcil hayvanını rahatlatmak için terapiler bir kombinasyon gerektirir. Veterinere birden fazla takip ziyareti de içerebilir.

Kedi Ebeveynlerinin Düşünmesi Gereken 3 Yaygın Mit

Satıcılar, kedi ebeveynlerinin bu yaygın efsanelere yanlışlıkla inandığını gördüklerini söylüyorlar. Ancak neyse ki, bunları yeniden gözden geçirmek ve kedine mümkün olan en iyi bakımı vermek oldukça kolay.

  1. “Kedim içeride, bu yüzden polen alerjisi olamaz.”

Aslında, polenler de dahil olmak üzere çevresel alerjiler, alerjenlerin kapalı bir ortamda yoğunlaşması nedeniyle iç mekanlarda daha kötüdür. Genellikle pencerelerden, kapılardan, ayakkabılarımızdan ve giysilerimizden içeri girerler.

Alerjenleri filtrelemek için evinde bir hava temizleyici bulundurun. Aynı zamanda evindeki insanların daha kolay nefes almasını sağlamak için sinir bozucu evcil hayvan kepeği kurmayı bir deneyin.

  1. “Kedim evde olduğu için kedimde pire olamaz.”

Hayır, pire bir insan kılığına girerek veya dışarı çıkan başka bir evcil hayvan tarafından (diğer evcil hayvanda pire önleyici olsa bile) eve veya daireye taşınabilir. Titiz bir şekilde kedini tarasan bile kedindeki pireleri göremeyebilirsin.

  1. “Kedimin alerjisi yoktur çünkü hapşırmıyor.”

Öyle değil. Tıpkı insanlarda olduğu gibi, hapşırma kediler için tek alerjik belirti değildir. Aslında, kedilerde alerjilerin solunum yolu etkilerinin aksine döküntü veya kaşıntıya neden olması daha yaygındır.

 

 

Paylaşan heymypet