Amerikan Cocker Spaniel Özellikleri

Amerikan Cocker Spaniel

Amerikan Cocker Spaniel

Amerikan Cocker Spaniel

DİĞER ADLARI

Amerikan Cocker


RENKLERİ

Siyah, beyaz, tarçın


ÇIKIŞ YERİ

Amerika


FAMİLYA

Av köpeği

Oyunculuk Potansiyeli
Sadakat
Eğitilebilirlik
Hayvanlarla Dostluk
Sağlık & Cesaret
Zeka Seviyesi
Bekçilik
Sıcağa Dayanıklılık
Çocuklarla Dostluk

Amerikan Cocker Spaniel Özellikleri Nelerdir?

Sevimli mi sevimli Amerikan Cocker Spaniel’ler oldukça yumuşak başlı ve uyumlu bir türdür. Kıvırcık tüyleri ve kocaman sarkık kulakları ile kendilerini gösterirler. Oldukça orijinal ve sevimli bir görünümleri vardır. Munis karakterleri sayesinde herkes tarafından sevilen ve aileler tarafından çokça tercih edilen bir köpektir. Ebeveynleriyle vakit geçirmeye bayılırlar. Uzun yürüyüşler için şahane bir partnerdirler. Hassas duygu durumları sebebiyle evde uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Avlanma güdülerini tatmin edebilmek için saklı olan oyuncakları bulma gibi oyunlar oynamayı çok severler. 

Diğer ev hayvanları ve köpeklerle araları iyidir. Yavruyken sosyalleşmeyi öğrenirse çocuklarla da çok iyi anlaşırlar. İyi bir eğitimden geçmeleri çok önemlidir. Renkleri genelde krem, tarçın, siyah ve beyaz olur. Tüy uzunlukları ortadır. 

Amerikan Cocker Spaniel Hangi Ülkeye Ait Bir Irktır?

Türün atası kabul edilen İngiliz Cocker Spaniel, 19. yüzyılda Amerika’ya getirildi. Bölgenin doğal şartlarına uyum sağladılar ve tüyleri kısaldı. Bu bariz farklılık Amerikan ve İngiliz Cocker olarak ayrılmalarına yol açtı. Ağırbaşlı, uysal, oyuncu ve ebeveynine sadık bir tür olarak gezmeye ve oyun oyunlar oynamaya bayılırlar. 

Amerikan Cocker Spaniel Nasıl Beslenmelidir?

Amerikan Cockerların bünyeleri kilo almaya yatkındır. Oldukça iştahlı köpeklerdir. Aşırı yeme eğilimleri olduğu için her zaman tetikte olmanız gerekir. İştahının çok açıldığını fark ederseniz acilen veterine danışıp sıkı bir diyet programı uygulamanız gerekebilir. Onun sağlığı için aşırı yemesini önlemelisiniz. Hareketli bir yapıları da olduğu için düzenli beslenirse fazla kilo sorunu yaşamazlar. Onların türüne uygun, tüy yapısını koruyacak ve gerekli vitamin, mineralleri almasını sağlayacak bir mama tercih edebilirsiniz. 

Obezite riski olması sebebiyle fazla yağlı ve tahıllı mamalardan uzak durmanız önerilir. Gün içerisinde fırsat buldukça uzun yürüyüşlere de çıkararak formunu korumasına yardımcı olabilirsiniz.

Amerikan Cocker Spaniel Yıkanır mı?

Tüm diğer türler gibi bu köpekleri de mecbur kalmadıkça yıkamanız önerilmez. Yılda 1-2 kereyi geçmeyecek şekilde yıkayabilirsiniz. Banyodan sonra mutlaka iyice kurulamayı unutmayın. 

Amerikan Cocker Spaniel Ne Zaman Yıkanır?

Bu ırkın tüyleri orta uzunluktadır. O sebeple aşırı yoğun bir bakım gerektirmez. Haftalık olarak kuru şampuanla fırçalayarak temizliğini yapabilirsiniz. Haftada en az 2 kez dişlerini mutlaka fırçalamanız gerekir. Bu ağız ve diş sağlığı bakımından büyük önem taşır. Kulağının dış kısmınını da yumuşak ve nemli bir pamukla silmeyi unutmayın. Tırnaklarının da veteriner gözetiminde düzenli olarak kesilmesi önemlidir. 

Amerikan Cocker Spaniel Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Türlü bir yapıya sahip olduğu için Amerikan Cocker bakımı çok önemlidir. Günlük olarak taranmalı ve fırçalanmalıdır. Yılın bazı dönemlerinde ölü tüylerinden profesyonel olarak arındırılmalıdır.

Kulak ve göz enfeksiyonlarına karşı dikkat edilmelidir. Amerikan Cocker’ın  sık sık kulak ve göz bakımı yapılmalıdır. Bunların haricinde tırnakları düzenli olarak pet kuaförleri ve veterinerler tarafından kesilmesi gerekmektedir.

Amerikan Cocker Spaniel Kaç Kilo Olmalıdır?

Ortalama bir Amerikan Cocker 15 kg ağırlığındadır. Dişi ve erkekler arasında ciddi bir kilo farklılığı yoktur.

Amerikan Cocker Spaniel Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Amerikan Cocker Spaniel cinsi çok akıllıdır ve öğrenmeye de heveslidir. Uzman köpek eğiticilerinin yardımıyla sıkı bir eğitimden geçerlerse rahatlıkla evcilleştirilebilir. Uzmanlar yerine deneyimsiz insanlardan yardım alırsanız köpeğinizde birtakım davranış bozukluklarının oluşması kaçınılmazdır. Bu sebeple kiminle çalıştığınız konusunda dikkatli olmalısınız. 

Köpek eğitimine köpeğinizi sahiplenir sahiplenmez başlamalısınız. Patronun kim olduğunu öğrenerek büyümesi önemli. Tabii ona liderliğinizi göstermeye çalışırken hassasiyeti de elden bırakmamayı unutmayın. Amerikan Cockerlar çok hassas ruhlu köpeklerdir.  

Doğru uygulanan iyi bir eğitimden geçerlerse iyi eğitilmeye çok müsaittirler. Özellikle itaat eğitimlerinde Amerikan Cocker ırkı köpekler pek çok eğitim türünde üstün başarı elde etmektedir. İtaat eğitimlerinde de üstün başarılı köpeklerdir. 

Amerikan Cocker Spaniel Saldırır mı?

Amerikan Cocker Spanieller saldırgan mizaçlı köpekler değillerdir. Başarılı bir itaat eğitiminden geçirerek güvenle besleyebilirsiniz.

Amerikan Cocker Spaniel Kaç Saat Uyur?

Köpeklerin uykuya en çok ihtiyaç duydukları zaman yavruluk dönemleridir. O dönemler günde 18-20 saat boyunca uyuyabilirler. Yaşları ilerledikçe uyku ihtiyaçları azalır. Ortalama 15 saat yeterli hale gelir. Eğer köpeğiniz bu süreden çok daha az ya da çok daha fazla uyuyorsa veterinerinize danışın.

Amerikan Cocker Spaniel Tüy Döker mi?

Bu ırkın mensubu köpekler orta derecede tüy dökerler. Özellikle soğuk ve sıcak havalara adapte olabilmek için mevsim geçişlerinde tüy dökme oranları artabilir. Çift tabakalı tüy yapısına sahiptir. Vücutlarını kaplayan tüylerin bir kısmı yumuşak ve ipeksidir. Diğer yanları da gür ve yünsü yapıya sahiptir. Haftada en az 2 veya 3 kere fırçalamayı unutmayın. Hatta mümkünse her gün fırçalamanız çok daha iyi olur. Ayrıca tüy bakımında pati ve kulak tüylerini de kısaltmayı unutmayın. Yılda 3-4 kez tıraş ihtiyacı doğabilir.

Amerikan Cocker Spaniel Ne Kadar Büyür?

Bu köpekler yetişkin hale geldiklerinde 34- 39 cm’e kadar büyüyebilir. Dişi ve erkek cockerlar arasında ciddi boy farklılıkları bulunmaz.

Amerikan Cocker Spaniel Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Veterinerler köpeklerin 5-6 aylık olduklarında kısırlaştırılmaları gerektiğini düşünürler. En ideal zamanlama köpeğinizin cinsine, türüne ve sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir. Veterineriniz bu konuda sizi en doğru şekilde yönlendirecektir. 

Amerikan Cocker Spaniel Kaç Yıl Yaşar?

Amerikan Cocker’in ortalama yaşam süresi 12 ve 15 yıl arasındadır.

Amerikan Cocker Spaniel Nasıl Tıraş Edilir?

Cockerlar için önerilen tıraş türü genelde makine tıraşıdır. Bu yöntemle tüyler sizin tercihinize göre 2 cm ile 3 mm arasında kısaltılabilir.

Amerikan Cocker Spaniel Kaç Yavru Doğurur?

American Cocker Spaniel türü köpekler bir doğumda 1 ila 7 arasında yavru dünyaya getirebilir. Ortalamaya göre doğan yavru sayısının 5 olduğu görülür. Yavruların sayısı dişinin ve erkeğin sağlık durumuna, çiftleşme sayısına, dişinin yaşına, dişinin boyutuna ve kaçıncı doğumu olduğuna göre değişebilir.

Amerikan Cocker Spaniel Yasaklı Irk mıdır?

Bu ırk kesinlikle yasaklı ırklar arasında değildir. Güvenle sahiplenip besleyebilirsiniz. 

Amerikan Cocker Spaniel Neden İshal Olur?

Köpeklerin ishal olmalarının en yaygın görülen nedenleri arasında yerlerdeki her şeyi koklayarak ve yalayarak gezmeleri, bozuk yemek artıklarını yemeleri, ani diyet değişiklikleri yatar. Diğer kronik nedenler arasında gıda alerjileri ya da  intoleransları, bağırsak sendromu, egzokrin pankreas yetmezliği gibi pek çok hastalık sayılabilir.