Tedavi İçin Zerdeçal Kullandı, Kedisini Sarıya Boyadı!

Evcil hayvanına makyaj yapmanın en doğal yolu: Zerdeçal! Tayland’da yaşayan Thammapa Supamas, mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için kedisinin tüylerine zerdeçal sürerken bu kadar ünlü olacağını muhtemelen hiç düşünmemişti. Ancak kedinin sapsarı haldeki fotoğraflarını sosyal medyada paylaşınca bir anda viral oldu!

Zerdeçal ile sarıya boyanan kedi
Fotoğraflar: Thammapa Supamas

KEDİSİNİ SARIYA BOYADI!

Tayland’da yaşayan bir kişi, evcil hayvanın uzuvlarındaki mantar enfeksiyonunu zerdeçal tedavisi kullanarak tedavi etmeye çalışırken yanlışlıkla kedisini sarıya boyadı.

Supamas, Facebook’ta paylaştığı beyaz kedisinin bacağındaki kırmızı, tahriş olmuş bir deri parçasını iyileştirmek için deriye zerdeçal uyguladı.

Zerdeçal bitkisinin özü, iltihap sökücü ve antibakteriyel özelliklere sahip ve yaygın olarak etkili bir mantar önleyici tedavi olarak kabul ediliyor. Zerdeçal tozu ise canlı tonda altın rengi veren güçlü bir doğal boya. Yani Supamas’ın beyaz kedisinin zerdeçal ile kaplandıktan sonra parlak sarı tüylü bir top haline gelmesi şaşırtıcı değil!

Supamas fotoğrafların dünyadaki hayvanseverler arasında gündem olmasının ardından bir açıklama yaparak, sarı rengin henüz solmadığını ancak kedisinin enfeksiyonunun fark edilir şekilde iyileştiğini söyledi. “Nezaketiniz ve ilginiz için teşekkür ederim” diye ekledi.

Supamas’ın günlük paylaşımları, kediyi sarı Pokemon karakteri Pikachu ile karşılaştıran ve kediye hızlı bir iyileşme için iyi dileklerini ileten dünyanın her yerinden binlerce kişinin beğenisini topladı.

Zerdeçal ile sararan kedi
Fotoğraflar: Thammapa Supamas

KEDİYE ZERDEÇAL SÜRMEK DOĞRU MU?

Evcil hayvanlar için zerdeçalın faydaları konusunda hala çok az sayıda araştırma mevcut.

Dr. Kurt Venator, DVM, PhD ve Purina’nın Baş Veteriner Sorumlusu, PEOPLE’a şunları söyledi: “Zerdeçal tedavisi insanlar tarafında yıllardır kullanılmaktadır ve pek çok iyileştirici, iltihap önleyici, antioksidan özelliğine sahiptir; ancak evcil hayvanlar üzerindeki etkisi kapsamlı bir şekilde çalışılmamıştır, Zerdeçalı kendi başınıza tıbbi bir çare olarak kullanmadan önce evcil hayvanınız için güvenli ve etkili tedaviler konusunda veteriner hekiminize danışmanızı tavsiye ederim.” 

Veteriner hekim ve Amerikan Veteriner Hekimler Birliği üyesi Chad Dodd ise zerdeçal tozu konusunda güvenlik nedenlerinden çok tüylerin lekelenmesi ihtimaline karşı uyardı.

Dodd, “Meslektaşlarımın hastalarının denemelerini ve sonucunda kedilerinin açık renkli tüylerinin neon sarısı renge dönüşümünü gördüm. Esas çılgın olan şey, bu rengin kaybolmasının aylar alabilmesi. Eğer zerdeçalı lokal olarak kullanmak istiyorlarsa, ticari olarak temin edilebilen zerdeçal özlerinden birini toza karşı denemeliler” dedi.

SARI KEDİ İLK DEĞİL!

Üstelik bu “sarı kedi” renk değiştirmesiyle ünlü olan ilk evcil hayvan da değil. Geçen yaz kuzey Tayland’daki Fransız Bulldoglar Dam-nam ve Sai-Aua, yanlışlıkla kendilerini parlak yeşile boyamalarıyla ünlenmişlerdi.

Dam-nam ve Sai-Aua’nın sahibi Yada Ornsomjit, Daily Mail’e yaramaz yavruların bir gece önce mutfağa baskın düzenlediklerini ve yeşil gıda boyası torbasının içine girdiklerini açıkladı.

Ornsomjit, “Kocam ve ben yarım gün boyunca onları üç kez yıkadık ama vücutlarının bazı bölgeleri hala yeşildi. Gerçekten yorgunduk; ama onlar neyi yanlış yaptıklarını bilmiyor gibiydiler” dedi.

Paylaşan heymypet