Kuşlar İçin Zararlı Ev Bitkileri

Doğayla ilişkisini yakın tutmayı sevenler için ev bitkileri vazgeçilmez. Yeşil yaprakları ve renkli çiçekleriyle evlerimize renk katan bitkileri tercih ederken evdeki hayvanlarımızı da düşünmemiz gerekiyor. Örneğin kuşlar bu bitkilerin yapraklarını ve çiçeklerini kemirmeyi çok seviyor. Ne var ki birçok ev bitkisinin kuşlar için oldukça zehirli olduğu da biliniyor. Senin için kuşlar için zararlı en yaygın 8 ev bitkisini mercek altına aldık.

Ev Bitkileri

Ev bitkileri arasında birçoğu kuşlar için zararlı ve zehirli. Ancak zehirlilik seviyesi bitkinin türüne, kuşun büyüklüğüne ve söz konusu bitkiden ne kadar yediğine göre değişebiliyor. Gastrointestinal rahatsızlıklar yaygın görülürken, zehirlenmeler ölümcül de olabiliyor. O nedenle kuşunun zehirli bir şey yediğinden endişe ediyorsan acilen veterinerine başvurmanda fayda var. Ya da bu korkuyu hiç yaşamamak için eve bitki seçerken bu listeyi göz önünde bulundurabilirsin.

Güzelhatun çiçeği (Amaryllis)

Güzelhatun çiçeğinin soğandan çiçeğe dönüşümü bir görsel şölen olabilir ancak kuşunun hayatını riske atmayı biz tavsiye etmiyoruz. Zira bu bitkinin soğanı dahil tüm kısımları hem kuşlar hem de diğer hayvanlar için zehirli. Yutulması durumunda kusma, ishal, titreme, depresyon ve daha fazlasına yol açabilir.

Nergis

Özellikle ilkbaharın sarı beyaz güzeli nergisler kuşlar için çok tahlikelidir. Likorin adı verilen bir kimyasal içeren bu çiçekler tüketilen miktara bağlı olarak zehirli hatta öldürücü olabilir. Bu madde kuşlarda ve diğer hayvanlarda gastrointestinal problemlere ve nöbete yol açabilir.

Ev Bitkileri

Sarmaşık

Nice evleri süsleyen sarmaşık bitkisinin çok fazla çeşidi var ve ne yazık ki bu çeşitlerin birçoğu kuşlar için zehirli. Yenmesi halinde gastrointestinal sorunlara, spazmlara, deri irritasyonuna ve birçok başka probleme yol açabiliyor.

Zambak

Zambaklar da evlerde yetiştirilmesi ve çiçekçilerden alınan buketlere eklenmesi yaygın olan zehirli bitkilerden. Üstelik bu gruba yelken bitkisi de dahil. Bu ev bitkileri yendikleri takdirde kuşların ağızlarında ve sindirim kanallarında ağır tahrişe neden oluyor.

Gündüzsefası

Göz alıcı çiçekleriyle bu sarmaşık benzeri ev bitkisi de kuşun için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Özellikle tohumlarını kuşundan uzak tut. Zira bu tohumlar çok tehlikeli bir kimyasal madde içeriyor.

Ev Bitkileri

Kalp yapraklı sarmaşık (Philodendron)

Yemyeşil yapraklarıyla evinize orman havası katabilen bu bitki, kuşlar için güvenli değil. Tüm kısımları zehirli olan kalp yapraklı sarmaşık yendiği takdirde kuşun ağzında tahriş, yutma güçlüğü, kusma ve diğer semptomlara yol açabiliyor.

Atatürk çiçeği (Poinsettia)

Poinsettia’lar kuşlarda gastrointestilan sorunlara, deri irritasyonuna ve diğer ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor. Ancak iş bununla da kalmıyor. Diğer hayvanlar ve hatta insanlar için de tehlikeli olabilen bu göz alıcı bitkiyi evlerde dikkatle bulundurmakta fayda var.

Yonca

Şans getirdiğine inanılan yoncalar ev hayvanının için pek de şanslı olmayabilir. Çünkü bu bitkiler sadece kuşlar için değil kediler ve köpekler için de oldukça zehirli. Titremelere ve aşırı tükrük salgılamaya yol açabildiği gibi başka problemler de yaratabiliyor.

Kuşlar için zararlı yiyecekler arasında en sık tüketilen 10 tanesini biliyor muydun peki?

Paylaşan heymypet