Yumurta Kuşlar İçin Yararlı Mı?

Bu sorunun sana saçma geldiğini kabul ediyoruz. Ancak bazı ebeveynler kuşların besinlerine yumurta ekliyor. Gerçekten iyi bir fikir olup olmadığını bilmek de hakları. Biz de bu konuya açıklık getirip ‘Yumurta kuşlar için yararlı mı?’ sorusunu cevapladık.

yumurta kuşlar

 

 

Kuşlara yumurta yedirmek biraz garip geliyor. Ne de olsa papağanlar kuştur ve üremek için yumurta bırakırlar. Ancak vahşi doğada kuşların diğer türlerin yumurtalarını yemesi hiç de alışılmadık bir durum değil. Yumurtalar tamamen doğal bir besin ve kuşlar için de sağlıklı. Yumurta kuşlar için ölçülü verildiği takdirde yararlı kabul ediliyor.

Vahşi Hayvanlar ve Yumurtalar

Yumurtalar gerçekten besleyici ve her türden hayvan, bulabilirlerse yumurtaları çalar. Rakunlar, tilkiler, yılanlar ve kirpiler, bulabildikleri takdirde bir yumurtanın peşine düşerler.

Kargalar kötü şöhretli yumurta hırsızları ve vahşi bir yumurtayı nasıl tükettikleri oldukça ilginç. Gagaları ile kabuğun bir ucunu veya yan tarafını delerek kabukta küçük bir delik açarlar. Daha sonra üst gagalarını yumurtaya sokarlar ve yukarı kaldırırlar. Böylece içindekiler gagasına akar.

Martıların da yumurta yedikleri bilinir ve onunla uçmaya bile zahmet etmezler. Yumurtayı buldukları yuvaya yerleşirler ve hemen orada yerler.

Her ne kadar bizlere garip gelse de, doğada ne yazık ki özellikle de söz konusu hayvanlar olduğu zaman garip diye bir şey yok. 

yumurta kuşlar

Beslenme

Yumurta, kuşların beyinlerini besleyen güçlü bir besin. Vahşi doğada hayatta kalmak belirli bir miktar zeka gerektirir. Bu nedenle yumurta yemek iyi bir seçim. Yumurta sarısı, beyindeki röle sinyallerini hızlandırarak hızlı düşünmeyi çok daha kolay hale getirdiği için ciddi bir beyin gıdası olan kolin içerir. Yumurtada bulunan kolin ayrıca karaciğerin çalışmasına ve besinlerin vücutta ihtiyaç duyulduğu yere taşınmasına ve dağıtılmasına yardımcı olur.

Yumurtada bulunan protein de değerli bir bileşen kaynağı. Çünkü protein beynin çalışmasına yardımcı olan amino asitlere katkıda bulunur. Bunu, vahşi doğada hayatta kalmak için gereken hızlı düşünmeyi sağlayan mesajları nöronlara ileten nörotransmiterler yaratarak yapar. Tipik bir tavuk yumurtası yaklaşık %12 proteinden oluşur. Bir yumurta ayrıca gerekli tüm amino asitleri içerir. Esansiyel bir amino asit, vücudun kendi başına üretemediği bir amino asittir. Bu esansiyel amino asitleri içeren yiyecekler tüketilerek emilmesi gerekir.

Yumurta kabuğu, vahşi doğada seyrek bulunan mükemmel bir kalsiyum kaynağı. Bu kalsiyum bir kuş için değerli. Çünkü bir dişi kendi yumurtalarını bırakırsa buna ihtiyaç duyar. Tükettiği kalsiyum, yumurtlamak istediği yumurtalar için daha güçlü bir kabuk oluşturmaya yardımcı olur. Onu bulabildiği her şekilde bulması gerekiyor ve yumurtalar onu elde etmenin oldukça kolay bir yolu. Kendi yumurtası olmadığı sürece de umursamıyor. O yabani kuşun tek umursadığı, kendini beslemek ve güçlü kabuklu sağlıklı yumurtalar bırakmak.

Yıllar önce, yumurtanın kolesterolünün aşırı derecede yüksek olduğu düşünülüyordu. Ancak Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA), bu ilk bulgudan bu yana yumurtaların kolesterolünün o kadar da yüksek olmadığını öğrendi. Bir yumurtadaki kolesterolün aslında ilk başta düşündüklerinden %14 daha düşük olduğunu ve yumurtaların daha az kolesterol içerdiğini öğrendiler. % 64’lük bir artışla başlangıçta düşünülenden daha fazla D vitamini içerir.

Evcil Kuşu Yumurtayla Besleme

Yumurtalar ucuz bir protein şekli ve kuşların yumurtanın tamamını yemesinde bir sakınca yok (beyazını, sarısını ve kabuğunu). Temizlenmiş ve paketlenmiş ezilmiş yumurta kabuğu piyasada mevcut. Kuşların kalsiyum seviyelerini artırmak için kabuk beslemekle ilgilenen evcil kuş aileleri tarafından kullanılması uygun.

Paylaşan heymypet