Yılbaşı Ağaçları Evcil Hayvanlar İçin Zararlı mı?

Hepimiz evlerimizi yılbaşı için süslemeye başladık. Nadiren de olsa evine gerçek yılbaşı ağacı alan kişiler var. Peki, yılbaşı ağaçları evcil hayvanlarımız için sorun teşkil ediyor mu? Birlikte öğrenelim!

yılbaşı ağaçları

 

 

Evcil hayvanlar mutfaktan yayılan lezzetli kokulara, masa üstlerini süsleyen ışıltılı dekorasyonlara veya evinizin her yerine yayılan parlak renkli yeşilliklere ilgi duyar. Birçok kedi ve köpek gösterinin yıldızı olan yılbaşı ağacına hayran kalıyor. Parıldayan ışıklar, parlak süs eşyaları ve tırmanmak ya da çiğnemek için mükemmel yükseklikte olan birçok yılbaşı ağacı… Yılbaşı ağacının zarar görmesi konusunda endişeleniyor olsan da evcil hayvanını düşünmen gerek. Kedinin çiğnediği iğneler zehirli mi? Yeni yıl ağaçlarının kediler ve köpekler için ne kadar tehlikeli olduğunu ve başka hangi yılbaşı dekorasyonlarının evcil hayvanında zehirlenme sorunlarına neden olacağını keşfedelim. İşte yılbaşı ağaçları başta olmak üzere sorun teşkil eden detaylar…

Yılbaşı Ağaçlarıyla İlişkili Tehlikeler

Canlı Ağaçlar: Köknar, ladin ve çam ağaçları mükemmel yılbaşı ağaçları. Genellikle evcil hayvanlar için toksik değil. Ancak iğneler ağızda tahrişe ve aşırı miktarlarda mide-bağırsak rahatsızlığına neden olur.

Yapay Ağaçlar: Sahte ağaçlar yağ ve özsu içermese de, ağacı oluşturan materyale bağlı olarak mide-bağırsak sorunları yaratır.

Süsler: Evcil hayvanın cam süslerinin ve seramik süslerinizin vuruş için mükemmel oyuncaklar olduğunu düşünür. Ancak bunlar yere düşüp parçalanıp patilerini kesme ihtimali olan dekorasyon ürünleri.

Işıklar: Göz kamaştırıcı ışık şeritleri kedinin ilgisini çeker. Ancak, boğulma tehlikesi oluşturur ve elektrik yanıklarına yol açar.

yılbaşı ağaçlarıYılbaşı Bitkilerinin Toksititelerini Nasıl Önlersin?

Aşağıdaki ipuçlarını takip ederek acil bir veteriner ziyaretiyle yılbaşı neşeni söndürmeyecek önlemler alman gerek.

Kediler erişilemeyen bitkilere ulaşacak kadar yükseğe sıçrayabildiğinden, bitki yerleşiminizi bir kez daha kontrol et. Yeni yıl bitkilerini kapalı kapılar ardında, yalnızca insanların girebildiği odalarda tutmayı düşün.

Evcil hayvanının çiğnemeyi seviyorsa gerçek bitkiler yerine yapay bitkileri seç. Ancak plastik veya kumaş bitkilerinin çok fazla çiğnenmesi, yutulması halinde yabancı cisim tıkanıklığına neden olur. Yani yine de gözetim altında tutman gerekecek.

Evcil hayvanınızı dışarıda tutmak için Noel ağacını bebek kapılarının arkasına barikatla.

Şüphe duyduğun zaman evinize yeşillik ve parlak çiçekler eklemeden önce daha önce hayvanlar için zehirli bitkilere yer verdiğimiz yazılarımızdan birini oku. Ancak evcil hayvanın bitkinizi kemirirse, türü ne olursa olsun, tavsiye için veterineriyle iletişime geç. Biz ne kadar bilgi aktarıyor olsak da en doğrusunu onlar biliyor.

Unutma ki, veterinerleri kadar onlara en hızlı şekilde yardım edecek kimse yok. Eee..sen evini yeni yıl için süsledin mi? Evcil hayvanların için nasıl önlemler aldın? Deneyimlerini bizimle paylaşmayı unutma!

Paylaşan heymypet